wtorek, 29 listopada 2022

Słowacki arcybiskup przeprosił

 

Słowacki arcybiskup przeprosił za obraźliwe komentarze po zabójstwie osób ze społeczności LGBTQ w Bratysławie. 

Według lokalnej policji ataki na osoby LGBTQ+ nie są rzadkością na Słowacji. Bloomberg News pisze: „Oprócz morderstw policja stwierdziła, że w październiku odnotowała kilka ataków na członków społeczności LGBTQ, w tym napaści werbalne i fizyczne, które doprowadziły do obrażeń”. Arcybiskup Trnawy Ján Orosch w okólniku dla księży wyraził swój pogląd na temat październikowego zabójstwa dwóch osób w Bratysławie. W dokumencie zastanawia się on, czy obie ofiary naprawdę były „niewinne”, czy przypadkiem nie spożywały narkotyków i ile razy miejsce zbrodni było miejscem nalotów służb antynarkotykowych. To oburzająca i bardzo niebezpieczna retoryka. Biskup celowo dopuszcza się manipulacji, podaje w wątpliwość informacje, które były publikowane w mediach, i chce wywołać wrażenie, że takie ataki mogą być czymś uzasadnionym, bo grzesznicy zostali ukarani. Szczególnie teraz wspieramy nasze tęczowe rodzeństwo na Słowacji w tych trudnych chwilach. Dziękujemy innym kościołom na Słowacji, że potrafią potępić zło. (bit.ly/3GAyhBM) 

Reakcja społeczności katolickiej na Słowacji doprowadziła do tego, że Orosch oficjalnie przeprosił za swoje komentarze dotyczące przestępstwa z nienawiści, mówiąc: „jesteśmy grzesznikami”. Przeprosiny ze strony przywódców kościoła są mile widzianym krokiem do pojednania, gdy wyrządzono krzywdę. Są one jednak tylko pierwszym krokiem w procesie leczenia relacji. Arcybiskup Orosch powinien teraz podjąć wysiłki, aby spotkać się z osobami LGBTQ+, pogłębić zrozumienie społeczności i pomóc słowackiemu Kościołowi stać się głosem przeciwko dyskryminacji i przemocy skierowanej przeciwko LGBTQ+. (bit.ly/3AVWSxr)

Fundacja Wiara i Tęcza wysłała list do biskupów Kościoła rzymskokatolickiego w Słowacji:

„Jesteśmy wstrząśnięci wiadomością o zbrodni z nienawiści, popełnionej 12 października 2022 w Bratysławie. Przed barem dla osób LGBT Tepláreň zostali zastrzeleni Juraj Vankulič i Matúš Horváth. Jedna osoba została ranna. Morderca, który już wcześniej pisał publicznie o swojej nienawiści do LGBT i innych mniejszości, odebrał sobie życie. Pamiętamy w modlitwie i pozostajemy w solidarności z ofiarami i ich bliskimi. Mamy w Słowacji przyjaciół - chrześcijan LGBT należących do Stowarzyszenia Signum. Wraz z nimi należymy do Europejskiego Forum Chrześcijańskich Grup LGBT. Razem pracujemy i modlimy się o godność i równość dla LGBT w Kościołach chrześcijańskich i w społeczeństwach. 

Apelujemy do was, biskupi Kościoła Rzymskokatolickiego Słowacji, o publiczne nazwanie tej zbrodni - zbrodnią z nienawiści wobec osób LGBT. Liczymy, że okażecie w ten sposób chrześcijańską troskę o życie każdego człowieka. Apelujemy do was o rachunek sumienia. Czy wasze wypowiedzi chronią godność, dobro i bezpieczeństwo osób LGBT? Czy są pełne szacunku i delikatności, zgodnie z zaleceniami Katechizmu Kościoła Katolickiego? Czy piszecie w swoich listach do wiernych, że są to także dzieci Boga oraz członkowie rodzin, zasługujący na miłość i szacunek? Czy może wasze wypowiedzi podsycają nienawiść, która każdego dnia przyczynia się do przemocy psychicznej i fizycznej wobec nich ? Co robicie, aby zmniejszyć prześladowania tych waszych sióstr i braci ? Czy pamiętajcie, że wśród świeckich i duchownych waszego Kościoła jest ich także co najmniej kilka procent? Czy mówicie głośno o udowodnionej naukowo szkodliwości tak zwanych terapii reparatywnych, mających zmienić orientację z homoseksualnej na heteroseksualną? A może głośno lub po cichu namawiacie do takich pseudonaukowych praktyk, które powodują ogromne cierpienia a niekiedy utratę życia osób LGBT? Czy mając świadomość wagi waszych słów, zastanawiacie się, jaki przykład dajecie duchownym i świeckim waszego Kościoła? Czy bierzecie odpowiedzialność za wasze słowa i ich skutki, czy też dobrze znanym gestem umywacie ręce? Niech Jezus Was umacnia, abyście potrafili prowadzić do niego wszystkich ludzi i uczyć ich wzajemnej miłości. Wasze rodzeństwo - chrześcijanie LGBT z Polski, z Fundacji Wiara i Tęcza.

czwartek, 24 listopada 2022

Szwedzki piosenkarz wyszedł z szafy

 W rozmowie z Attitude Magazine (bit.ly/3U010TK) szwedzki piosenkarz Andreas Wijk opowiada o dorastaniu w środowisku religijnym, prawdziwej wierze i byciu sobą. „Tutaj naprawdę zaczyna się moje życie” – komentuje swój nowy singiel „if I was gay”.


Podobnie jak Cat Burn w „Free”, w „if I was gay” Andreas mówi o swoim wychowaniu i obawach przed otwartością i szczerością w kwestii swojej tożsamości. Dotyka lęków przed ujawnieniem, które czuje wiele osób LGBT+. Ale piosenka pokazuje również, że Andreas pragnie miłości, autentycznego życia i bycia wolnym. Piosenkarz mówi, że jest zaskoczony, jak wiele osób ma podobne doświadczenie. „Myślę, że najbardziej poruszyło mnie to, że ludzie uważają, że każda linijka brzmi jak ich własna historia. Jesteśmy tak do siebie podobni, nawet jeśli każda osoba LGBT+ ma swoją własną podróż [...]”.

W domu Andreasowi zawsze mówiono, że jest kochany przez rodziców. Dokonał wobec nich coming outu, gdy miał 15 lat. „Mówili mi wtedy: Bardzo cię kochamy, Andreas, ale pójdziesz za to piekła, chcemy ci pomóc, ponieważ bardzo cię kochamy”. Może się to wielu odbiorcom wydać trudne, jednak Andreas zachęca, by spróbować zrozumieć, skąd pochodzą jego rodzice, tak jak on. Ich słowa były inspirowane ich religią i tym, w co nauczono ich wierzyć, a nie nienawiścią.

Andreas dzieli się też w wywiadzie doświadczeniami z tzw. praktykami  konwersyjnymi – marzył, że pomogą mu pozbyć się orientacji, którą uważał za wielkie obciążenie. Zmiana tego podejścia wymagała u niego wiele czasu.

Na TikToku Andreasa pokazuje, jak jego rodzice reagują emocjonalnie, słysząc piosenkę „if I was gay”. Tata Andreasa, pastor, jest wyraźnie poruszony tekstem i mówi: „Mam wrażenie, że w tej piosence odzwierciedlasz całą historię swojego życia”. „Moi rodzice wyszli z miejsca, w którym przez swoją wiarę sądzili, że pójdę do piekła. A teraz zdecydowanie tak nie myślą. Wierzą, że Bóg mnie kocha i stworzył takiego, jakim jestem”. (bit.ly/3GG2Lm7)

 W międzyczasie zmienił się pogląd Andreasa na wiarę i religię. „Ale moja wiara jest silniejsza niż kiedykolwiek”, zauważa. „Przez te wszystkie lata, ilekroć myślałem o Bogu, czułam się osądzany. A teraz, kiedy myślę o Bogu, czuję się wolny. Nigdy w życiu nie byłem szczęśliwszy”. Co ciekawe, Andreas nie jest zgorzkniały z powodu swoich doświadczeń, choć miałby do tego pełne prawo. Rozumuje: „Nazwałbym ich przekonania wiarą kulturową. Teraz powiedziałbym, że mają, moim zdaniem, prawdziwą wiarę”.

niedziela, 20 listopada 2022

Dniu Pamięci Osób Transpłciowych



W Dniu Pamięci Osób Transpłciowych, ogarniamy naszą modlitwą te wszystkie osoby trans*, które straciły życie z powodu nienawiści motywowanej transfobią - czy to zamordowane, czy to doprowadzone do samobójstwa. Raporty wskazują, że z roku na rok coraz więcej osób transpłciowych traci życie. 

W ramach projektu Trans Murder Monitoring Project (TMM) organizacji Transgender Europe (TGEU) w okresie od 1 stycznia 2008 r. do 30 września 2021 r. na całym świecie zginęło łącznie 4042 osób transpłciowych.

Według danych organizacji Transgender Europe (TGEU) w samym tylko 2022 roku na całym świecie było 327 osób, które padły ofiarą transfobii - zgłoszonych morderstw osób transpłciowych i różnych płci w okresie od 1 października 2021 r. do 30 września 2022 r. Ameryka Łacińska i Karaiby pozostają regionami, w którym odnotowano większość morderstw - 222 przypadki. (bit.ly/3Xl1aYE)

Coraz więcej ginie też na zachodzie Europy: we Włoszech aż dziesięć ofiar w ciągu ostatnich 12 miesięcy, według danych Stowarzyszenia ACET (bit.ly/3XmhaKi). Niech dobry Bóg przyjmie ich wszystkich do siebie.

Pamiętajmy, transfobia rośnie także w naszym kraju, bardzo dużą rolę ma tu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który wielokrotnie atakował osoby trans*. 

W naszym świecie nie może być miejsca na transfobię i niezrozumienie -  potrzeba praw i edukacji - Fundacja Wiara i Tęcza

piątek, 18 listopada 2022

Dziś trochę wieści ze świata rzymskiego katolicyzmu

Amerykański jezuita o. James Martin, niestrudzony sojusznik osób LGBT+, spotkał się w poprzedni piątek z papieżem Franciszkiem. Rozmowa dotyczyła „radości i nadziei, smutków i trosk” katolików LGBTQ” – poinformował o. Martin na Twitterze po spotkaniu. 45-minutowa audiencja w Watykanie była „serdeczna, inspirująca i zachęcająca”. Nie było to pierwsze spotkanie o. Martina z papieżem, ani też nie pierwszy wyraz poparcia dla jego działań od Franciszka, jednak nie dają one zbyt wiele nadziei na jakieś realne szanse na zmiany w nauczaniu czy choćby podejściu duszpasterskim. 

(KAI - bit.ly/3tJlmGh Outreach Faith - bit.ly/3hUPN9C)

Wskazuje na to chociażby krytyczne podejście Franciszka do Kościoła w Niemczech. Oddolne dążenie do reform w niemieckim Kościele katolickim, które wyraźnie ujawniło się w niemieckiej Drodze synodalnej nie podoba się Franciszkowi, który już kilkakrotnie upomniał tamtejszych katolików. Ostatnio podczas rozmowy w trakcie powrotu z Bahrajnu na początku listopada, w odpowiedzi na pytanie dziennikarza powiedział, że powinni oni ponownie odkryć „zmysł religijny ludu”. Jest to być może reakcja między innymi na działania biskupa Helmuta Diesera z Akwizgranu, który chce pozyskać wsparcie papieża dla redefinicji nauki Kościoła o seksualności, by okazać poszanowanie także dla innych niż heteroseksualne sposobów życia. To nie jest jego zdaniem zerwanie z nauczaniem Kościoła, lecz dalszy rozwój. (gazeta.pl - bit.ly/3Xqt4CX Süddeutsche Zeitung - bit.ly/3OhyFak)

Wyjątkowo smutny rozwój wydarzeń na Słowacji. Arcybiskup Trnawy Ján Orosch w okólniku dla księży wyraził swój pogląd na temat październikowego morderstwa dwóch gejów w Bratysławie. W dokumencie zastanawia się on, czy obie ofiary naprawdę były „niewinne”, czy przypadkiem nie spożywały narkotyków i ile razy miejsce zbrodni było miejscem nalotów służb antynarkotykowych. To oburzająca i bardzo niebezpieczna retoryka. Biskup celowo dopuszcza się manipulacji, podaje w wątpliwość informacje, które były publikowane w mediach, i chce wywołać wrażenie, że takie ataki mogą być czymś uzasadnionym, bo grzesznicy zostali ukarani. Szczególnie teraz wspieramy nasze tęczowe rodzeństwo na Słowacji w tych trudnych chwilach. Dziękujemy innym kościołom na Słowacji, że potrafią potępić zło. ( Krytyka Polityczna - bit.ly/3GAyhBM)

środa, 16 listopada 2022

Międzynarodowego Dnia Tolerancji

 

Aktor współczesnej rodziny Jesse Tyler Ferguson i jego mąż Justin Mikita zostali rodzicami

Aktor współczesnej rodziny Jesse Tyler Ferguson i jego mąż Justin Mikita powitali swoje drugie dziecko. Sullivan Louis Ferguson-Mikita urodził się z pomocą zastępczej matki we wtorek. Ferguson udostępnił pierwsze zdjęcie syna na Instagramie.

W poście aktor przeprosił widzów teatru za nieobecność na przedstawieniu jego sztuki Take Me Out na Broadwayu i wyjaśnił, dlaczego.

„Pobiegliśmy powitać naszego syna Sullivana Louisa Fergusona-Mikitę” – powiedział.

„Specjalne podziękowania dla @drshahinghadir za pomoc w powiększeniu naszej rodziny i naszej niesamowitej surogatki oraz wszystkim pielęgniarkom i lekarzom. Cieszymy się, że jesteśmy czteroosobową rodziną”.

Ślub w Kościele


Upór często się opłaca, na co wskazuje niedawna historia brytyjskiej pary męsko-męskiej, która postanowiła, że weźmie ślub kościelny. Shane Yerrell, zastępca burmistrza Waltham Abbey i radny Epping Forest, oraz jego partner David Sparrey mieli tylko jedno marzenie – ślub w kościele Ponieważ obaj panowie są chrześcijanami, takie potwierdzenie ich miłości było dla  nich bardzo ważne.

Jak donoszą media, Shane i David początkowo chcieli poczekać ze ślubem, aż taka możliwość będzie bardziej dostępna. Obecnie bowiem np. Kościół Anglii co prawda akceptuje związki jednopłciowe, jednak nie zezwala na udzielanie ślubów, a jedynie na błogosławieństwa. Jednak po doświadczeniu problemów rodzinnych i zdrowotnych Shane i David uznali, że szkoda im czasu. David rozpoczął poszukiwania. Jak piszą media, ceremonii odmówiło im 31 kościołów… Dopiero 32. kościół, Wanstead United Reformed Church w hrabstwie Essex, zgodził udzielić im ślubu. 

„To był dzień, którego nigdy nie zapomnę” — mówił David. „Byliśmy otoczeni wielką miłością. To był idealny ślub. […] To wszystko było tak poruszające, niezwykłe, taki wyjątkowy moment. Wiedzieliśmy, że nam się uda, że nie musimy godzić się na nic mniejszego niż to, czego pragniemy. Cieszę się, że jesteśmy częścią historii tego kościoła. Wiele osób homoseksualnych po prostu nie sądzi, że to możliwe, ale jeśli jesteście parą tej samej płci i chcecie wziąć ślub w kościele, nie poddawajcie się. Myślę, że wiele kościołów boi się reakcji, ludzie twierdzą, że Biblia nic o tym nie mówi. […] Ale miłość to miłość, nie ma znaczenia, czy jesteś homo, czy hetero” - Fundacja Wiara i Tęcza.

Mormoni wspierają ustawę ochrony małżeństw

Sukces tęczowy rodzin we Włoszech

wtorek, 15 listopada 2022

Kongres Katoliczek i Katolików – Postulat VI

 

Wiele wypowiedzi ludzi Kościoła rzymskokatolickiego, które można usłyszeć na temat osób LGBT+, jest w swoim przekazie niezgodne z duchem Ewangelii. Często używany jest w nich język wykluczający, odrzucający i przesiąknięty pogardą wobec osób, które swoją orientację seksualną, czy tożsamość płciową, otrzymały w darze od Boga Stwórcy. Tymczasem każda mowa nienawiści oraz brak szacunku powinny być odrzucone dlatego, że są sprzeczne z przykazaniem miłości bliźniego i naruszają godność oraz inne niezbywalne dobra i prawa osób LGBT+.

W „Stanowisku Episkopatu w kwestii LGBT+” z 2020 r. odnajdujemy tego typu treści i dlatego domagamy się jego odwołania. Ponadto stanowisko to zawiera sformułowania i twierdzenia, które zostały odrzucone zarówno przez środowiska naukowe, jak i Stolicę Apostolską (np. w odniesieniu do tzw. terapii reparatywnych). Ogólny wydźwięk tego dokumentu, jak i szerzej -postawa części Kościoła instytucjonalnego, sprzyjają nasileniu w społeczeństwie negatywnego nastawienia do osób LGBT+. Takie postawy homofobiczne i transfobiczne prowadzą do zagrożenia zdrowia i życia osób LGBT+, stając się często przyczyną ludzkich tragedii. Nie takich postaw oczekujemy od ludzi nazywających się chrześcijanami, a w szczególności osób sprawujących wysokie stanowiska w Kościele.

Jednocześnie uważamy, że uznanie w nauczaniu Kościoła i praktyce duszpasterskiej orientacji homoseksualnej i biseksualnej za równoważną heteroseksualnej, zaś transpłciowości za naturalną tożsamość płciową (w zgodzie z obowiązującą wiedzą naukową i współczesnymi interpretacjami Pisma Świętego) mogłoby przyczynić się radykalnie do zmniejszenia postaw wrogich i agresywnych wobec osób LGBT+ i sprawić, by Kościół stał się dla nich miejscem akceptacji i miłości.

Treść postulatu VI

Domagamy się odrzucenia języka nienawiści i wykluczenia wobec osób LGBT+ w Kościele, a w szczególności odwołania Stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+ z 2020 roku, które zawiera treści homofobiczne i transfobiczne.

Podczas zorganizowanego przez Kongres Katoliczek i Katolików Forum OBECNI W KOŚCIELE (Łódź, 22 – 23. 10. 2022) przedstawiono 10 postulatów skierowanych do hierarchii Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Nasze postulaty są owocem prawie dwuletnich dyskusji i przemyśleń w grupach roboczych Kongresu. Oczekujemy, że poruszą zarówno tych, którzy sprawują władzę w Kościele, jak i wszystkich innych, dla których Kościół nie jest obojętny i którzy chcą czuć się za niego odpowiedzialni.

Relacja wideo Kongres Katoliczek i Katolików - Forum 'OBECNI W KOŚCIELE' - s. Barbara Radzimińska, 10 postulatów Kongresu, Rafael Luciani ... 

piątek, 11 listopada 2022

czwartek, 10 listopada 2022

 Dziś obchodzimy Święto Niepodległości, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po ponad 100 latach zaborów. To też święto wszystkich nas - po ponad stu latach homoseksualizm znów przestał być karalny.

Kilka lat temu podczas nabożeństwa ekumenicznego za niepodległość Polski bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, mówił:

"Polska jest ojczyzną dla wszystkich Polaków, bez względu na przekonania czy pochodzenie. Jest ojczyzną dla katolików, ale też dla prawosławnych, ewangelików, mariawitów, baptystów, zielonoświątkowców, adwentystów, świadków Jehowy i chrześcijan ewangelikalnych. Jest ojczyzną dla Żydów, wyznawców islamu, buddystów. Jest ojczyzną dla niewierzących, agnostyków i ateistów. Jest ojczyzną dla osób hetero- i homoseksualnych. Jest ojczyzną dla tych, którzy mają polskie korzenie i dla tych, którzy świadomie wybrali ją jako swoją ojczyznę czasami drugą, ale ojczyznę."

W imię „polskości” setki osób wyjdą na ulice, by pokazać swoją ignorancję, niewiedzę i nienawiść. My chcemy inaczej! Przypomnieć chcemy o tych, którzy dla Polski zrobili wiele – o osobach zasłużonych dla historii naszego kraju – które spotkałaby w dniu Święta Niepodległości tylko nienawiść, przemoc i wykluczenie. Bo my wiemy, że polskość ma wiele twarzy (cytat Parada Równości). 

Ludzie o innej niż heteroseksualna orientacji istnieli zawsze. Choć ich doświadczenie często nie było nawet nazywane, pojawiali się w każdej epoce, pod każdą szerokością geograficzną. Homoseksualność także w Polsce ma swoją długą historię, która ciągle czeka na odkrycie i opisanie - Onet/Replika bit.ly/3E2ymLM

Hymn wyśpiewany przez Chór Voces Gaudii bit.ly/3UrnVIE 

Wywiad Karola Radziszewskiego Ewą Hołuszko walka o Polskę niepodległą - https://vimeo.com/384428385 

Bart Staszewski - Historia Andrzeja: jest gejem i patriotą a także drag queen - Lulla La Polaca - bit.ly/3GcV7zz

Jerzy Waldorff - Powstanie Warszawskie https://youtu.be/ckdRYJvwCPo i Tygodnik Polityka o Jerzym Waldorffie i Mieczysławie Jankowskim - bit.ly/3WNhSzT

Elżbieta Janicka z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk o Tadeuszu Zawadzkim ''Zośka'' i Janie Bytnar ''Rudy'' - łączyła ich homoseksualna miłość - bit.ly/3O1rov5

Marta J. Nowicka, autorka książki "Słowacki. Wychodzenie z szafy" - warto pokazywać, że osoby nieheteronormatywne nie pojawiły się nagle w XXI wieku, lecz istniały zawsze. Trzeba o tym przypominać, żeby zbić argumenty tych, którzy przekonują, że "kiedyś czegoś takiego nie było". (…) -bit.ly/3UOOxmQ  

Fryderyk Chopin jest uważany za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii. Chopin był gejem. Szwajcarski dziennikarz Moritz Weber podzielił się swoim „odkryciem" -„Mężczyźni Chopina". Według niego Chopin był gejem i dowodzą tego listy kompozytora do Tytusa Woyciechowskiego - bit.ly/3E6FDdM 

Maria Konopnicka, która żyła przez lata w związku z Marią Dulębianką - bit.ly/3WSpzok - bit.ly/3TrncWv

Ważny apel: dziewięciu weteranów Armii Krajowej wystąpiło w krótkim filmie nagranym z okazji Święta Niepodległości. Apelują, aby "środowiska niemające nic wspólnego z tradycją Polski Walczącej" nie zawłaszczały znaku, który dla nich jest niemal świętością - https://youtu.be/JBhKxr4LMOU

środa, 9 listopada 2022

Biskupi Kościoła Anglii o równości małżeńskiej

Dziś wieści z Kościoła anglikańskiego: biskup Worcester John Inge i biskup Dudley Martin Gorick jako pierwsi poszli za przykładem biskupa Oksfordu Stevena Crofta i oświadczyli publicznie, że popierają możliwość zawierania małżeństwa przez osoby tej samej płci w Kościele Anglii. Wyjaśnili, że wcześniej nie wyrażali tej opinii, postępując zgodnie z ustaleniami procedury „Living in Love and Faith”. Teraz jednak, w świetle zbliżającego się Synodu Generalnego, postanowili przestać milczeć.

„Krótko mówiąc, wierzymy, że nadszedł czas, aby Kościół uznał i z szacunkiem celebrował związki osób tej samej płci. Ludzie nie wybierają swojej seksualności, i wszyscy powinni móc wyrażać ją w pełnych miłości i zaangażowanych związkach”. „Rozwiązaniem preferowanym przez nas byłoby, aby pary tej samej płci mogły wziąć ślub w kościele. Mamy nadzieję i modlimy się, że taki będzie wynik synodalnego procesu Living in Love and Faith”.

W swojej deklaracji sprzed kilku dni biskup Oksfordu Steven Croft mówił o tym, że Kościół anglikański powinien znieść zakaz zawierania małżeństw osób tej samej płci. Jego zdaniem obecna postawa Kościoła prowadzi do radykalnego rozdźwięku między Kościołem Anglii a kulturą i społeczeństwem, którym próbuje służyć. Postawą biskupa oburzonych jest wielu konserwatywnych wiernych diecezji oksfordzkiej. Ostrzegają, że coraz więcej parafii będzie szukało alternatywnego nadzoru biskupiego.

Tymczasem przeprowadzony na zlecenie Fundacji Ozanne sondaż wykazał poparcie brytyjskich anglikanów dla równości małżeńskiej – 55 procent zgodziło się, że małżeństwa osób tej samej płci są słuszne, w porównaniu z 48 % w 2020 r. 

Warto zerknąć też do króciutkiego wywiadu z byłym arcybiskupem Canterbury Rowanem Williamsem, który przez lata swojej posługi zmienił zdanie dotyczące małżeństw jednopłciowych. „Minęło około 40 lat, odkąd zmieniłem zdanie na temat moralności związków osób tej samej płci; wpłynęło to na wiele z tego, co zrobiłem – a czego nie zrobiłem – jako arcybiskup Canterbury” - Fundacja Wiara i Tęcza


wtorek, 8 listopada 2022

Muzyk Sam Williams syn konserwatywnej rodziny wychodzi z szafy

 

Kiedy Sam Williams, syn konserwatywnego muzyka Hanka Williamsa Jr. i wnuk legendy country Hanka Williamsa, postanowił wystąpić w teledysku, wykorzystał swój nowy singiel „Tilted Crown”, aby powiedzieć prawdę o sobie. 

„Czułem się, jakbym promował niewidzialność, jakbym nie być widoczny i nie był sobą” – powiedział Williams dla Proud Radio With Hunter Kelly w Apple Music. „Pomyślałem, że to idealna okazja, aby pokazać, kim jestem”.

„Identyfikuję się jako gej i nigdy nikomu tego nie powiedziałem. Mam na myśli, że ludzie z mojej wytwórni wiedzą i ludzie w moim życiu osobistym wiedzą, ale to pierwszy raz, publicznie o tym mówię - The Advocate.

Aktorka Rebel Wilson została mamą

 

 

poniedziałek, 7 listopada 2022

12 rocznica działalności Wiary i Tęczy

 Dzisiaj przypada 12 rocznica działalności Wiary i Tęczy!

To lata naszej wspólnej pracy i wzajemnej pomocy. Bogu niech będą dzięki za to, że otacza nas miłością i podtrzymuje w wierze i nadziei. Prosimy Dobrego Boga o godność, bezpieczeństwo i równość dla osób ze społeczności LGBTQ+ w Polsce i na świecie.

Od 12 lat jesteśmy dla Was. Tworzymy przestrzenie przyjaźni, wsparcia, rozmowy i modlitwy. Są wśród nas chrześcijanie i chrześcijanki LGBT+ różnych wyznań, a także nasi przyjaciele, sojusznicy i rodziny. Są osoby niewierzące i poszukujące, przychodzą ludzie chcący nas poznać i wspólnie spędzić czas. 

Apelujemy publicznie:
👉 o równe traktowanie LGBT+ w polskim społeczeństwie i we wszystkich Kościołach. O docenienie tęczowych rodzin.
👉 o równość małżeńską, o związki partnerskie, o równość praw opiekuńczych wobec dzieci biologicznych i adoptowanych.  
👉 o godność i bezpieczeństwo dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów LGBT+.
Wierzymy Jezusowi i pamiętamy Jego słowa: "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych moich braci najmniejszych, mnieście uczynili".

Dziękujemy za te 12 lat wspólnej historii i społecznej pracy, za podejmowany trud, za odwagę, życzliwość i publiczne wsparcie ze strony naszych Przyjaciółek i Przyjaciół, Sojuszniczek i Sojuszników z Polski i z innych krajów. 

Dziękujemy te latach osobom duchownym z Kościołów chrześcijańskich, które otaczały i otaczają nas duszpasterską opieką. 

Chcemy dalej służyć wszystkim, którzy odnajdują wśród nas cząstkę swojego życia. Dziękujemy Jezusowi że jest z nami. Z ufnością prosimy Go, aby rosła wśród ludzi wzajemna miłość, otwartość i gotowość słuchania i poznawania się nawzajem.

niedziela, 6 listopada 2022

 

Dwie pastorki i ślub pary gejów

 

Chrześcijańska rodzina Sekretarz ds. transportu Pete Buttigieg i jego mąż Chasten

 

Chrześcijańska rodzina Sekretarz ds. transportu Pete Buttigieg i jego mąż Chasten mieli urocze, kosmiczne Halloween. Para ubrała swoje urocze bliźniaki w śpioszki NASA. (https://twitter.com/Chasten/status/1587207188220907520)

Pete Buttigieg szybko awansował z lokalnego polityka do krajowej polityki. W 2011 roku został wybrany burmistrzem South Bend w stanie Indiana, jego rodzinnego miasta, będąc afgańskim weteranem wojennym i konsultantem korporacyjnym. Ujawnił się jako gej startując w swojej drugiej kadencji w 2015 roku, i z łatwością został ponownie wybrany. Potem przyszła jego kampania o nominację na prezydenta Demokratów w 2020 roku; nie otrzymał nominacji, ale dostał nominację na stanowisko w rządzie i został potwierdzony przez Senat USA – pierwsza osoba LGBTQ+.

Został z mężem ojcem dwójki dzieci córki Penelope Rose i syna Josepha Augusta, ogłosili we wrześniu roku 2021. Ma 40 lat.

Chasten Buttigieg, jest nauczycielem, pisarzem i aktywistą LGBTQ i jest mężem Pete'a Buttigiega oraz ojcem dwójki dzieci. Był doradcą, rzecznikiem prasowym i działaczem w mediach społecznościowych podczas kampanii prezydenckiej swojego męża w 2020 roku. We wrześniu 2020 roku wydał swój debiutancki

Ujawnił się do rodziny w wieku 18 lat i wkrótce się wyprowadził jego rodzina nie akceptowała kim jest, mieszkał z przyjaciółmi i swoim samochodem. W 2020 roku Buttigieg podzielił się w swoich wspomnieniach, że został napastowany seksualnie przez przyjaciela gdy miał 18 lat. Buttigieg po wielu latach jego rodzice zaakcentowali go, że jest gejem. Ma 32 lat.

W wywiadach Pete Buttigieg otwarcie mówi o swojej wierze chrześcijańskiej. Podczas gdy prawie połowa Amerykanów LGBTQ identyfikuje się jako osoby religijne, Buttigieg przyznał, że te dwie społeczności czasami walczą ze sobą.

„Jako żonaty gej i jako osoba wierząca dużo o tym myślę i czasami wydaje mi się, że musimy w pewnym sensie bronić społeczności LGBTQ w kościele” - powiedział. „Z drugiej strony, wiele razy czuję, że bronię kościoła w społeczności LGBTQ - zwłaszcza, że ​​jest tak wielu ludzi w naszej społeczności, których doświadczyła z powodu wiary lub religii wykluczenia i mają ból”. (NBC News - https://nbcnews.to/3WqS24t)

Pete Buttigieg wiele razy mówi, że jego wiara w Boga, jest kluczową częścią tego, kim jest. Jest także ujawniony gejem, jego ślub odbył w kościele - https://youtu.be/419lJEf0kMw

Uwagę na siebie zwrócił od razu. Najpierw nazwiskiem, gdyż mało kto potrafił je wymówić. Potem ogłoszeniem swej kandydatury w prezydenckich prawyborach Partii Demokratycznej – nie tylko młody, ale w dodatku gej. Pete Buttigieg nie przestaje wzbudzać zainteresowania i wszyscy się zastanawiają, czy zostanie kiedyś pierwszym homoseksualnym prezydentem USA, który wprowadzi się do Białego Domu nie z żoną, a z mężem - https://youtu.be/jp3tGciASYY 

piątek, 4 listopada 2022

Słowo Boże na dziś

 

Religijność społeczności LGBTQ

 Podczas gdy wiara i religia odgrywa istotną rolę w życiu wielu Amerykanów, liczba wyznawców religii spada w USA. Szacuje się, że 7 na 10 Amerykanów identyfikuje się jako osoba religijna, zgodnie z badaniem Pew Research z 2020 roku. 

Według Williams Institute ponad 11 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych identyfikuje się jako LGBTQ. Około 3,1 miliona uważa się za umiarkowani religijni, a kolejne 2,2 miliona za mocno wierzących. Łącznie te dwie grupy stanowią około połowę społeczności LGBT.

Podobnie jak w populacji ogólnej, odsetek osób LGBT, która jest religijna, różni się w zależności od stanu, przy czym najbardziej religijną populacją można znaleźć na południu, szczególnie w regionie Pasa Biblijnego. 

Karolina Południowa ma najwyższy odsetek religijnych osób LGBT na poziomie 74%, a tuż za nią plasują się Missisipi, Luizjana, Południowa Dakota i Alabama. Tymczasem stany takie jak Alaska i Maine mają najniższy odsetek osób LGBT, które są religijni, każdy z nich wynosi 31%, podczas gdy stany takie jak New Hampshire, Oregon, Vermont i Waszyngton plasują się nieco powyżej.

Większość religijnych dorosłych osób LGBT w USA (ponad 4 miliony) identyfikuje się z wiarą chrześcijańską, czy to protestancką, katolicką, czy też inną wyznaniem chrześcijańskim. Tymczasem ponad 130 000 dorosłych Amerykanów LGBT to Żydzi, ponad 100 000 to muzułmanie, a kolejne 100 000 to mormoni. Dodatkowe 420 000 jest powiązanych z inną, nieokreśloną religią nie-chrześcijańską.

Czarni Amerykanie LGBT stanowią najbardziej religijną grupę spośród wszystkich ras i grup etnicznych w populacji LGBT, przy czym 71% uważa się za mocno lub umiarkowanym wierzącym. Porównywalnie tylko 37,6% białych Amerykanów LGBT identyfikuje się jako religijni, co czyni ich najmniej religijnymi ze wszystkich grup rasowych lub etnicznych w społeczności queer.

Badanie Williams Institute wskazuje, że religijna populacja LGBT ma tendencję do przechylania się znacznie na osoby starsze. Prawie 65% dorosłych LGBT w wieku powyżej 65 lat uważa się za religijnych, w porównaniu do zaledwie 38,5% osób w wieku od 18 do 24 lat. W większości jest to zgodne z ogólną populacją, ponieważ 65% wszystkich Amerykanów powyżej 65 roku życia uważa religię za bardzo ważną w swoim życiu, w porównaniu do zaledwie 40% osób w wieku od 18 do 29 lat, zgodnie z badaniem Pew Research Center. Badanie przeprowadzone przez American Enterprise Institute sugeruje, że młodsze pokolenia rzadziej wychowują się w religijnym gospodarstwie domowym, a dowody wskazują, że ci, którzy coraz bardziej dystansują się od przynależności religijnej.

Zaproszenie

 

Konferencja Episkopatu Niemiec przyznała dokumentowi ARD #OutInChurch.

 

Konferencja Episkopatu Niemiec przyznała dokumentowi ARD "Jak nas Bóg stworzył" Katolicką Nagrodę Mediów - za inicjatywę #OutInChurch.

Inicjatywa #OutInChurch cieszy wygraną, ale oskarżyli biskupów o bezczynność. „Dzisiejsza ceremonia wręczenia nagród honoruje film, który opowiada o strukturalnej dyskryminacji osób queer w kościele. Jednocześnie osoby queer nie doświadczyły jeszcze, że biskupi intensywnie pracują nad zakończeniem tej dyskryminacji” – czytamy w oświadczeniu. Dziesięć miesięcy po publikacji filmu nie spełniono ani jednej prośby zmian #OutInChurch.

Do tej pory „liczni” biskupi odmawiają nawet rozmowy z przedstawicielami OutInChurch. Nikt też nie został zaproszony od OutInChurch na uroczystość wręczenia nagród.

Inicjatywa oczekuje, że biskupi katoliccy "na najbliższym posiedzeniu Rady Nieustającej zmienią katolickie prawo pracy i podstawowy porządek nabożeństwa kościelnego, tak aby położyć kres dyskryminacji pracowników queer - a wraz z nią wielkie cierpienia". Jednocześnie muszą wykorzystać zbliżającą się wizytę u Papieża do „aktywnego i wiarygodnego działania na rzecz zmiany nauczania sformułowanego w katechizmie, zwłaszcza moralności seksualnej”. 

czwartek, 3 listopada 2022

Nashville coraz więcej kościołów wspiera LGBTQ

 

Reformowany Kościół Katolicki w Polsce pozostaje wpisany do rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych

Z radością informujemy, że Reformowany Kościół Katolicki w Polsce pozostaje wpisany do rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych. 

Jest to jedyny w Polsce Kościół w pełni włączający osoby LGBT+, błogosławiący związki małżeńskie par tej samej płci i w pełni otwarty na osoby trans* i od zawsze wspierający Wiarę i Tęczę.
Mamy nadzieję, że batalia prawna o uzyskanie pełnego uznania prawnego właśnie się zakończyła. Nadal wspieramy RKK modlitwą i mocno trzymamy kciuki za nich.

Orzeczenie w sprawie Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce zapadło 13 października przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Jak informuje Rzeczpospolita Wydział Informacji Sądowej WSA, sąd uchylił decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2020 roku o stwierdzeniu nieważności wpisu do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych.

Wyrok oznacza, że wciąż legalnie działać może niewielki Kościół, posiadający w Polsce 11 wspólnot i będący solą w oku w szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, a zwłaszcza ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. To bowiem zwłaszcza ten ostatni naciskał na delegalizację wspólnoty.

– Miałem nadzieję, że takie orzeczenie zapadnie. Małżeństwa błogosławione w RKK nie wywołują skutków prawnych, w związku z czym państwo nie powinno się ich, kolokwialnie mówiąc, czepiać – komentuje dr hab. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego UW. – Idąc tropem rozumowania MSWiA i Prokuratora Generalnego, należałoby zdelegalizować wszystkie wspólnoty muzułmańskie, bo prawo szariatu dopuszcza posiadanie czterech żon, albo Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, organizujące ceremonie zaślubin osób tej samej płci – dodaje.

Czy MSWiA złoży od wyroku skargę kasacyjną? Resort informuje Rzeczpospolitą, że decyzję o krokach prawnych podejmie po otrzymaniu wyroku wraz z uzasadnieniem, a tymczasem nie wpłynęła do niego nawet informacja o orzeczeniu. A co o wyroku sądzą reformowani katolicy? – Do sprawy odśnieżą się dopiero po uprawomocnieniu się wyroku.

środa, 2 listopada 2022

Dziś w Kościele Katolickim obchodzimy Dzień Zaduszny

 

Dziś w Kościele Katolickim obchodzimy Dzień Zaduszny - wspominając tych którzy odeszli, naszych przyjaciół, członków rodzin, szczególnie pamiętajmy te osoby z naszej tęczowej społeczności, które odeszły z powodu LGBTQ-fobii.

Dominik, Kacper, Wiktor, Milo, Łukasz, Zuzia - to niektóre imiona młodych osób LGBTQ, które w ostatnich latach stały się ofiarami homofobii i transfobii. Pamiętając o nich w naszych myślach czy modlitwach, zadbajmy o młode osoby LGBTQ, które są wśród nas. ❤️🖤

Dodatkowo przypominamy wspaniałą inicjatywę – Tęczowe Zaduszki, mapę miejsc pamięci osób LGBT+ oraz sojuszników i sojuszniczek społeczności. Zachęcamy, by z niej korzystać, a także ją współtworzyć!  Więcej informacji https://mnw.org.pl/teczowe-zaduszki/

Katolicy mówią polskim biskupom: Czas na zmiany!

 Część katolików domaga się od polskiego episkopatu odwołania stanowiska, które biskupi dwa lata temu przyjęli w kwestii osób LGBT+. Według Kongresu Katoliczek i Katolików dokument ten zawiera treści homofobiczne i transfobiczne. Swój postulat działacze Kongresu przedstawili po dyskusjach, które trwały w Kościele w ramach synodu ogłoszonego przez papieża Franciszka.

„Domagamy się odrzucenia języka nienawiści i wykluczenia wobec osób LGBT+ w Kościele a w szczególności odwołania Stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+ z 2020 roku, które zawiera treści homofobiczne i transfobiczne" – tak brzmi wspomniany postulat. 

Najwięcej wątpliwości wzbudził punkt 38. wspomnianego stanowiska, w którym czytamy: „Wobec wyzwań tworzonych przez ideologię gender i ruchy LGBT+ […] konieczne jest tworzenie poradni (również z pomocą Kościoła, czy też przy jego strukturach) służących pomocą osobom pragnącym odzyskać zdrowie seksualne i naturalną orientację płciową". „Sformułowanie o odzyskaniu zdrowia seksualnego ewidentnie oznacza, że orientację homoseksualną autorzy dokumentu uważają za chorobę. A pojęcie naturalnej orientacji płciowej to zaiste oryginalny wkład w naukę o człowieku" – tak tuż po publikacji dokumentu biskupów na łamach „Więzi" pisał Cezary Gawryś (...) - Radio Tok FM

wtorek, 1 listopada 2022

Reformowany Kościół Katolicki wygrał

Jedyny Kościół, który błogosławi parom jednopłciowym, nadal będzie działał w Polsce, choć ministrowie Zbigniew Ziobro i Mariusz Kamiński chcieli jego likwidacji. W sądzie ponieśli porażkę — informuje "Rzeczpospolita".

"MSWiA wyjaśniało, że na etapie rejestracji było przekonane, iż w Kościele udzielane są wyłącznie śluby związkom złożonym z kobiety i mężczyzny" — czytamy w "Rzeczpospolitej". Ministerstwo uznało, że jest to "sprzeczne z przepisami ustaw chroniącymi bezpieczeństwo i porządek publiczny, zdrowie, moralność, władzę rodzicielską oraz podstawowe prawa i wolności innych osób".

Miałem nadzieję, że takie orzeczenie zapadnie. Małżeństwa błogosławione w RKK nie wywołują skutków prawnych, w związku z czym państwo nie powinno się ich, kolokwialnie mówiąc, czepiać – komentuje w "Rzeczpospolitej" dr hab. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego UW. 

 Idąc tropem rozumowania MSWiA i Prokuratora Generalnego, należałoby zdelegalizować wszystkie wspólnoty muzułmańskie, bo prawo szariatu dopuszcza posiadanie czterech żon, albo Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, organizujące ceremonie zaślubin osób tej samej płci – dodaje - Onet.pl.

Dzień Wszystkich Świętych

 

Cytat na dziś

Cytat na dziś - Zawsze bądź sobą pic.twitter.com/AJRxiyJzpu — Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) December 23, 2022