wtorek, 15 listopada 2022

Kongres Katoliczek i Katolików – Postulat VI

 

Wiele wypowiedzi ludzi Kościoła rzymskokatolickiego, które można usłyszeć na temat osób LGBT+, jest w swoim przekazie niezgodne z duchem Ewangelii. Często używany jest w nich język wykluczający, odrzucający i przesiąknięty pogardą wobec osób, które swoją orientację seksualną, czy tożsamość płciową, otrzymały w darze od Boga Stwórcy. Tymczasem każda mowa nienawiści oraz brak szacunku powinny być odrzucone dlatego, że są sprzeczne z przykazaniem miłości bliźniego i naruszają godność oraz inne niezbywalne dobra i prawa osób LGBT+.

W „Stanowisku Episkopatu w kwestii LGBT+” z 2020 r. odnajdujemy tego typu treści i dlatego domagamy się jego odwołania. Ponadto stanowisko to zawiera sformułowania i twierdzenia, które zostały odrzucone zarówno przez środowiska naukowe, jak i Stolicę Apostolską (np. w odniesieniu do tzw. terapii reparatywnych). Ogólny wydźwięk tego dokumentu, jak i szerzej -postawa części Kościoła instytucjonalnego, sprzyjają nasileniu w społeczeństwie negatywnego nastawienia do osób LGBT+. Takie postawy homofobiczne i transfobiczne prowadzą do zagrożenia zdrowia i życia osób LGBT+, stając się często przyczyną ludzkich tragedii. Nie takich postaw oczekujemy od ludzi nazywających się chrześcijanami, a w szczególności osób sprawujących wysokie stanowiska w Kościele.

Jednocześnie uważamy, że uznanie w nauczaniu Kościoła i praktyce duszpasterskiej orientacji homoseksualnej i biseksualnej za równoważną heteroseksualnej, zaś transpłciowości za naturalną tożsamość płciową (w zgodzie z obowiązującą wiedzą naukową i współczesnymi interpretacjami Pisma Świętego) mogłoby przyczynić się radykalnie do zmniejszenia postaw wrogich i agresywnych wobec osób LGBT+ i sprawić, by Kościół stał się dla nich miejscem akceptacji i miłości.

Treść postulatu VI

Domagamy się odrzucenia języka nienawiści i wykluczenia wobec osób LGBT+ w Kościele, a w szczególności odwołania Stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+ z 2020 roku, które zawiera treści homofobiczne i transfobiczne.

Podczas zorganizowanego przez Kongres Katoliczek i Katolików Forum OBECNI W KOŚCIELE (Łódź, 22 – 23. 10. 2022) przedstawiono 10 postulatów skierowanych do hierarchii Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Nasze postulaty są owocem prawie dwuletnich dyskusji i przemyśleń w grupach roboczych Kongresu. Oczekujemy, że poruszą zarówno tych, którzy sprawują władzę w Kościele, jak i wszystkich innych, dla których Kościół nie jest obojętny i którzy chcą czuć się za niego odpowiedzialni.

Relacja wideo Kongres Katoliczek i Katolików - Forum 'OBECNI W KOŚCIELE' - s. Barbara Radzimińska, 10 postulatów Kongresu, Rafael Luciani ... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cytat na dziś

Cytat na dziś - Zawsze bądź sobą pic.twitter.com/AJRxiyJzpu — Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) December 23, 2022