niedziela, 31 lipca 2022
sobota, 30 lipca 2022
Niemcze dwie mamy – muszą wiele pokonać przeszkód, aby zostać uznane za rodziców
piątek, 29 lipca 2022
Krótki biuletyn wiadomości wokół tematyki chrześcijan LGBTQ z ostatnich tygodni
Stan „JR” Zerkowski, dyrektor Fortunate Families, opublikował pamiętnik zatytułowany Coming Out and Coming Home. Zerkowski, który również kieruje służbą LGBTQ w diecezji Lexington, powiedział, że powodem napisania pamiętnika było to, że ludzie widzą: „Jest nadzieja, jest światło na końcu tunelu”. Biskup Lexington, John Stowe, napisał przedmowę do książki - https://bit.ly/3b8YLgG
W The National Catholic Reporter Mark Levand, badacz seksualności i edukator, napisał raport i komentarz do niedawnej konferencji Uniwersytetu Fordham na temat wykorzystywania seksualnego duchownych. Centralnym punktem analizy kryzysu przez Levanda jest ułomne podejście Kościoła katolickiego do seksualności w ogóle, wykraczające poza kwestie celibatu, duchowieństwa i nadużyć. Chociaż nie wspomina konkretnie o osobach LGBTQ, jego pomysły wyraźnie odnoszą się do tej społeczności. Trzy akapity z jego eseju podkreślają problem https://bit.ly/3JdoTn3
63-letni kaznodzieja fundamentalista został skazany na karę grzywny w zawieszeniu w wysokości 15 200 CHF (15 600 EUR) przez Sąd Okręgowy w Zurychu za krzyczenie na ulicy antyLGBT. Gdyby powtórzy publicznie w ciągu najbliższych dwóch lat, musiałby zapłacić grzywnę. Ponadto musi już ponieść koszty sądowe - https://www.queer.de/detail.php?article_id=42772
Grupy religijne w Rosji nie mają łatwo. Świadkom Jehowy zakazano działalności religijnej. Na tym tle Polska jawi się szczęśliwą wyspą religijnej wolności - można wierzyć w co się chce. Trudniej już z rejestracją wyznania.
Przybywa też ludzi w ruchu Wiara i Tęcza - wspólnocie religijnej obejmującej głównie katolików odtrąconych przez kościół. To ludzie, którzy chcą pozostać w obrębie kościoła katolickiego, a chcą jednocześnie zachować swoja tożsamość seksualną. Jest i w obrębie tej grupy minikościół stworzony przez byłego księdza, który odprawia msze dla kilkudziesięciu osób LGBT. - Kościół katolicki ich nie prześladuje, nie wyklina, ale też udaje, że tego nie ma. Nie przeszkadza, ale też nie spotyka z potępieniem, nie ma wystąpień przeciwko katolikom LGBT (...) - Polska Times https://bit.ly/3oG4NZm
czwartek, 28 lipca 2022
Singapur - kardynał-nominat William Goh na temat osób LGBT
środa, 27 lipca 2022
Pierwszy ślub w Kościele w Szwajcarii
Od lipca 2022 w Szwajcarii pary jednopłciowe mogą zgodnie z prawem zawrzeć ważny związek małżeński. Jak pisaliśmy wcześniej, w trwającej kilkadziesiąt lat walce o równość małżeńską bardzo ważny był głos Kościołów chrześcijańskich.
Synod Kościoła starokatolickiego w Szwajcarii (Christkatholische Kirche der Schweiz, należącego między innymi do Unii Utrechtskiej) podjął jeszcze w zeszłym roku decyzję dotyczącą wprowadzenia równości małżeńskiej (o czym pisaliśmy tutaj: https://bit.ly/3nxWTQX), gdy tylko będzie możliwa zgodnie z prawem państwowym. Starokatolicy (jak i pozostali Szwajcarzy) doczekali się równości małżeńskiej w czerwcu, i na początku lipca tego roku odbył się w Kościele starokatolickim pierwszy ślub pary jednopłciowej.
Gratulujemy nowożeńcom, życzymy dużo miłości i błogosławieństwa Bożego na wspólnej drodze przez życie - Fundacja Wiara i Tęcza.
wtorek, 26 lipca 2022
Dziś kim był Apostoł Paweł
poniedziałek, 25 lipca 2022
Nancy Ledins - „Pierwsza w Ameryce kobieta ksiądz rzymskokatolicka”
Nancy Ledins pojawiła się w ogólnokrajowych wiadomościach w USA jako „pierwsza w Ameryce kobieta ksiądz rzymskokatolicka” i pierwsza trans osoba ksiądz rzymskokatolicka po operacji korekty płci w 1979 r. Zmarła 18 lipca 2017 r. w wieku 82 lat w Karolinie Północnej.
Ledins po korekcie płci, nie starała się dalej służyć jako oficjalny ksiądz, ale w późniejszych latach służyła w Wedgewood Church, kościele w Charlotte, powiązanym z Amerykańskim Kościołem Baptystycznym w USA.
Członkowie Kościoła Wedgewood wspominają ją czule, zbudowali ogród pamięci jej imienia. Po przeniesieniu kościoła w nowe miejsce ogród przestał istnieć. Ale pamięć o ksiądz dr Nancy Ledins i jej ogrodzie żyje w filmach nakręconych na terenie dawnego kościoła.
Jak napisał John Dart w Los Angeles Times w 1980 r.: „Ledins… może być pierwszą kobietą księdzem w historii w Kościele katolickim w sensie technicznym, ponieważ nigdy nie starała się o oficjalne przywrócenie statusu świeckiego, nigdy też nie została o tym powiadomiona przez Kościół i, zgodnie ze zwykłym rozumieniem prawa kościelnego, jest nadal księdzem – choć nie funkcjonującym legalnie.”
W 1996 r. przeniosła się do Charlotte, gdzie unikała rozgłosu i często pomagała prowadzić nabożeństwa w kościele Wedgewood. Tam głosiła, modliła się, śpiewała, chrzciła i błogosławiła kościół na wiele sposobów, jak mówi współpastor Ayers. Jej miłosny duch jest widoczny w kościelnym filmie, na którym Ledins śpiewa błogosławieństwo po łacinie.
niedziela, 24 lipca 2022
sobota, 23 lipca 2022
Inspirujące Kobiety Doroty Wellman jest Monika Zuber - pastorka Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego
Bohaterką odcinka Inspirujące Kobiety Doroty Wellman jest Monika Zuber. Pierwsza w Polsce pastorka Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, która po siedmiu latach próby została ordynowana na diakonkę, a w 2019 roku na prezbiterkę. Monika pomimo tego założyła własną rodzinę — ma męża oraz trójkę dzieci.
piątek, 22 lipca 2022
Miesiąc Dumy Niepełnosprawności (Disability Pride Month)
czwartek, 21 lipca 2022
Katolicki ksiądz na Christopher Street Day - Paradzie Równości w Monachium!
środa, 20 lipca 2022
Głos osób LGBT po raz pierwszy słyszalny w Kościele w Polsce
Kościół powinien złagodzić krytykę społeczności LGBT, a ona sama nie może być wykluczana ze wspólnoty – wynika z głosów podczas trwającego obecnie synodu. Pierwszy etap, diecezjalny, właśnie się w Polsce kończy, a zespoły synodalne publikują pierwsze syntezy.
wtorek, 19 lipca 2022
Historia Sally Miller Gearhart
poniedziałek, 18 lipca 2022
Podcast Priceless - rozmowa z Franziską Driessen-Reding, pierwszą kobietą przewodniczącą rady Synodu Kościoła rzymskokatolickiego w Szwajcarii
niedziela, 17 lipca 2022
Słowo na niedziele
Kontynuujemy wiadomości z Filipin - Archiwalny post z Filipin od @My_Rodzice pic.twitter.com/XcXqPMNymc
— Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) July 17, 2022
piątek, 15 lipca 2022
Pastor gej z Filipin
Kontynuujemy wiadomości z Filipin - Dziś polecamy artykuł na temat ujawnionego pastora Crescencio Agbayaniego Jr. z Filipin, który dumnie wznosi tęczową flagę na bramie swojego kościoła w filipińskiej prowincji Rizal.
W swoim kościele Agbayani błogosławi związki jednopłciowe i tworzy przyjazną przestrzeń dla wiernych LGBT. „Zawsze im mówię, że bycie osobą gejem jest w porządku, bycie LGBT jest w porządku… jesteś tutaj akceptowany”, mówi.
Pastor był wielokrotnie krytykowany za swoją postępową posługę. „Czasami nazywają mnie Szatanem… synem Szatana… Mówią, że jestem demonem. Nie zwracam na nich uwagi, bo jeśli to zrobię, przegram!” powiedział Agbayani. „Nie rozumiem, dlaczego ludzie mnie osądzają. Nie robię nic złego i powinni wiedzieć, że tylko Bóg może mnie osądzić” - Fundacja Wiara i Tęcza.
czwartek, 14 lipca 2022
wtorek, 12 lipca 2022
"Inspirujące kobiety Doroty Wellman" - Maria Jaszczyk
poniedziałek, 11 lipca 2022
niedziela, 10 lipca 2022
sobota, 9 lipca 2022
Być katolikiem LGBT na Filipinach
Na Filipinach katolicy LGBTQ+ otwarcie kwestionują pogląd, że nie można być jednocześnie queer i wiernym katolikiem. W tym kraju, gdzie 85% ludności to katolicy, osoby LGBT+ stają coraz bardziej widoczne.
Zachęcamy do lektury artykułu (w języku angielskim) opisującego historię Gabriela, filipińskiego katolika geja, który jest zdeterminowany, by pozostać częścią Kościoła bez ukrywania swojej tożsamości seksualnej. Historia Gabriela rzuca światło na równowagę, którą wielu katolików LGBTQ+ na Filipinach utrzymuje na co dzień. Artykuł w „Time” wyjaśnia, że w historii przedkolonialnej kultury filipińskiej tożsamość, którą dziś określamy jako „queerowa”, była zgodna z normami. Dozwolone było małżeństwo dwóch mężczyzn i męska ekspresja płciowa kobieca. Dopiero wraz z kolonizacją i misjonarzami katolickimi takie przejawy płci i seksualności były szkalowane i zakazywane.
Niemniej jednak katolicy LGBTQ+, tacy jak Gabriel, pozostają zdeterminowani, aby zachować równowagę między swoimi tożsamościami i wierzą, że młodsze pokolenia nie chcą tolerować dyskryminacji wobec osób LGBTQ+. W historii Gabriela można zobaczyć pragnienie, które podziela wielu katolików LGBTQ+ – pragnienie, aby ich posługa w Kościele była postrzegana jako tak samo cenna jak posługa katolików heteroseksualnych i cispłciowych. Jego świadectwo na Filipinach pomaga Kościołowi stać się miejscem, w którym dary wszystkich, bez względu na płeć czy seksualność, są mile widziane i cenione.
Jeśli bitwę o zmiany można wygrywać w tak konserwatywnym społecznie kraju katolickim, jak Filipiny, można ją wygrać ją wszędzie - New Ways Ministry/Fundacja Wiaty i Tęczy.
środa, 6 lipca 2022
Kościół Starokatolicki w Austrii z równością małżeńską
Kościół Starokatolicki w Austrii, bardzo ważną podjął decyzję czasie Synodu, wprowadza równość małżeńską. Już nie tylko błogosławieństwo ale sakrament małżeństwa mogą w tym Kościele zawrzeć zarówno związki jednopłciowe jak i heteroseksualne.
To kolejny Kościół starokatolicki, który zdecydował się na taki krok w Europie. Wcześniej Unia Utrechcka i Synod Kościoła starokatolickiego w Niemczech, którzy zdecydowali podobny krok dotyczące równości małżeńskiej, o których pisaliśmy - https://bit.ly/3nxWTQX - https://bit.ly/3nF5ql8 - Fundacja Wiara i Tęcza.
wtorek, 5 lipca 2022
Niemiecki meczet z tęczową flagą
poniedziałek, 4 lipca 2022
Historia akceptacji, miłości i Boga
Christophera Velli, 43-letni biseksualny mężczyzna, który ożenił się z Tyrone Grima pochodzi z Malty. Jest współprzewodniczącym Global Network of Rainbow Catholics (GNRC) i koordynatorem Darchma LGBT na Malcie.
Wiele lat miał problem akceptacją kim jest, miał traumę w sobie wywnętrzą homofobie przez otoczenie i wychowanie dzięki Darchma (odpowiednik Wiary i Tęczy) zrozumiał, że jest w porządku kim jest.
Jestem również wdzięczny przywódcom Kościoła, zwłaszcza miedzy innymi kardynałowi Mario Grechowi, arcybiskupowi Charlesowi J. Scicluna czy mężowi Antonowi Teumie, że odpowiedzieli na zaproszenie do dialogu społeczności LGBTIQ+. Doceniam również wpływ przesłań papieża Franciszka, które wyraźniej ukazały kochające oblicze Boga. Wszyscy mamy miejsce przy stole Boga. Wszyscy jesteśmy kochani. Nikt nie powinien być wykluczony. Jesteśmy Kościołem! Wciąż mamy razem długi spacer – i mówię razem, ponieważ idziemy z duchowieństwem i resztą ludu Bożego w odkrywaniu oblicza Boga, którym jest miłość.
Podróż życia pomaga rozwikłać niektóre tajemnice wiary. W głębi duszy jestem osobą LGBTIQ+, którą Bóg kocha w zdrowy sposób, moją seksualnością, moim darem intymności, moją miłością do Tyrone'a, który jest moim sakramentalnym kluczem do Bożego serca.
Ta długa podróż należy do mnie, pełna cierpienia i żmudnej ufności w Tego, który mnie prowadzi. Dzielę się tymi myślami, aby wielu, którzy nadal zmagają się ze swoją seksualnością, intymnością i z Bogiem, znalazło odwagę i nadzieję, by uwierzyć, bo „gdzie jest Duch Pański, tam jest wolność” (2 Kor 3)., 17) A zatem 'niech się nie trwoży serca wasze i nie lękajcie się'. Raczej „wstań, ruszajmy w drogę” (J 14:28,31) - Fundacja Wiara i Tęcza.
niedziela, 3 lipca 2022
Małżeństwa jednopłciowe w Szwajcarii
piątek, 1 lipca 2022
"Skazuje na śmierć". Transpłciowa działaczka znała Lecha Kaczyńskiego, krytykuje Jarosława
członkini Fundacja Wiary i Tęczy Ewa Hołuszko, była działaczka opozycji w PRL, odniosła się do transfobicznych słów Jarosława Kaczyńskiego na spotkaniu we Włocławku (których, ze względu na ich poniżający charakter, nie będziemy tu cytować).
"Żal mi młodych, których takimi słowami skazuje na śmierć (…), bo młodzi nie wytrzymują takich ataków. W moich czasach, kilkadziesiąt lat temu, przeszło 90 parę procent takich osób jak ja popełniało samobójstwo – powiedziała w rozmowie z Magdą Łucyan z "Faktów TVN". Przypomniała, że w Polsce transpłciowość nie jest żadnym zaburzeniem, a Jarosław Kaczyński, który ma doktorat, powinien to wiedzieć. - Osoby słabsze nie wytrzymują poniżania, bicia, wyrzucania z kręgów najbliższych. Świadczy o tym, jak Polska jest niedokształcona, cofnięta w rozwoju i jak ciemne jest społeczeństwo – uważa. Hołuszko po słowach Jarosława Kaczyńskiego boi się, że ponownie będzie atakowana – słownie i fizycznie. Przypomniała, że kilka lat temu próbowano podpalić jej dom. - Jarosław Kaczyński robi to dla zdobycia władzy. Po trupach do władzy. I to po realnych trupach, których nie będzie widać - stwierdza.
Fragment rozmowy z Ewą oraz informacje o liście organizacji My, rodzice do Jarosława Kaczyńskiego (https://bit.ly/3yyPHL0) w relacji TVN Fakty. Cała rozmowa z Ewą Hołuszko na TVN24 GO
Cytat na dziś
Cytat na dziś - Zawsze bądź sobą pic.twitter.com/AJRxiyJzpu — Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) December 23, 2022
-
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, jest jedną z najpoważniejszych chorób dzisiejszy czasach. Wiele osób zapada na depresję są to osoby LGB...
-
Reformowany Kościół Katolicki - Epifani - Liturgia Eucharystii Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu Ewangelickie ABC: Epifani...
-
Wczoraj wystartowała kampania Strajk Kobiet #ZorientowaniNaRodzinę - o pełne prawa dzieci z tęczowych rodzin! https://t.co/WkACg3zHMf pi...