Pierwsza rocznica śmierci Sally Miller Gearhart, lesbijki, ujawnionej edukatorki, aktywistki, teolożki i autorki książek, w tym klasyki z 1974 r. „Loving Women/Loving Men: Gay Liberation and the Church”.
Sally Gearhart jest najbardziej znana ze swojego aktywizmu na rzecz praw LGBTQ wspólnie z Harveyem Milkiem i z tego, że została pierwszą ujawnioną lesbijką, która otrzymała stałą posadę akademicką w Stanach Zjednoczonych – w 1973 roku na Uniwersytecie Stanowym w San Francisco, gdzie wykładała przez dwie dekady, pomagając stworzyć jeden z pierwszych w USA programów women’s studies.
W 1978 r. zyskała rozgłos w całym kraju dzięki działaniom ramię w ramię z Milkiem przeciwko tzw. Inicjatywie Briggsa, która zabroniłaby osobom homoseksualnym nauczania w szkołach w Kalifornii. Jej rola jest dobrze udokumentowana w nagrodzonym Oscarem w 1984 roku filmie dokumentalnym „Czasy Harveya Milka”.
Oprócz swojej działalności politycznej Gearhart brała udział w życiu religijnym jako współprzewodnicząca Rady ds. Religii i Homoseksualizmu. Grupa edukowała i podważała opinie przywódców religijnych i politycznych w kwestiach LGBTQ.
W 1973 r. napisała kluczowy dla queerowego i feministycznego chrześcijaństwa artykuł był zatytułowany „Lesbijka i Bóg-Ojciec, czyli wszystko, czego Kościół potrzebuje, to dobry świecki — po jego stronie”. Był tak radykalny na tamte czasy, że miała trudności z oficjalnym jego opublikowaniem, i długo krążył w drugi obiegu. I nadal jest radykalny, o czym można przekonać się pod linkiem – atakuje podporządkowanie kobiet, zwłaszcza lesbijek, w religii patriarchalnej. „Z wielką niecierpliwością wyczekuję śmierci kościoła w jego obecnym kształcie. Im szybciej umrze, tym szybciej będziemy mogli zająć się życiem według Ewangelii”.
Ostatecznie Gearhart porzuciła tradycje metodystyczne i luterańskie, kierując się w stronę duchowości skupionej na ziemi i przyrodzie. Do końca życia z pasją pracował na rzecz praw osób LGBTQ, zwierząt i środowiska - Q Sprit/Fundacja Wiara i Tęcza.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz