sobota, 30 kwietnia 2022

Grupa katolickich lesbijek z Nowego Jorku

 

Grupa katolickich lesbijek w kościele św. Franciszka Ksawerego na Manhattanie niedawno podzieliła się z portalem New York City Lens doświadczeniami i radością bycia częścią wspólnoty kościelnej, która z zadowoleniem przyjmuje je takimi, jakie są. 

Grupa Catholic Lesbians powstała w 1995 roku i obecnie liczy ok 300 osób. Jej celem jest praca duchowa, działalność duszpasterska i dążenie do sprawiedliwości społecznej. Członkinie uczestniczą w demonstracjach w Nowym Jorku i Waszyngtonie, a także organizują wydarzenia liturgiczne w kościele św. Franciszka Ksawerego. W swojej deklaracji grupa potwierdza, że „nie ma żadnej sprzeczności między byciem katoliczką i lesbijką”. 

Kobiety w wieku od 22 do 80 lat spotykają się raz w miesiącu, aby omawiać tematy związane z duchowością, mierząc się z wyzwaniami męskocentrycznego Kościoła. Popierają diakonat i kapłaństwo kobiet, a o swojej grupie mówią jako o „mikrokosmosie nadziei”, w którym starają się zachęcać do rozmowy o uznaniu przez hierarchię kościelną kobiet w ich różnorodności.

Ks. Kenneth Boller, proboszcz parafii św. Franciszka Ksawerego, uważa, że Kościół „musi się wiele nauczyć, aby mógł zrozumieć wszystkie orientacje seksualne”.

Ks. Ricardo da Silva, wikary, popiera przyjęcie przez parafię osób LGBTQ – mówi, że po prostu chce „aby więcej ludzi, bez względu na seksualność, wierzyło w Boga. [...] Kościół naucza, że wszyscy są stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, więc osoby LGBTQ powinny mieć dom w Kościele”.

poniedziałek, 25 kwietnia 2022

2. Kongresie LGBT+

 

Za nami pracowity weekend, na zaproszenie Miłość nie wyklucza uczestniczyliśmy w 2 Kongresie LGBT+ w Warszawie. Były z nami osoby z 27 organizacji LGBT+ z całego kraju.

Wymieniłyśmy się doświadczeniami i planami na najbliższe miesiące. Rozmawialiśmy miedzy innymi kontekście wszechobecnej dezinformacji i propagandy wymierzonej w społeczność LGBTQ.

Dziękujemy Miłość nie wyklucza za zorganizowanie Kongresu. To był dobry i produktywny czas dla nas wszystkich. 

niedziela, 24 kwietnia 2022

Prawosławni grekokatolicy obchodzą Wielkanoc

Słowo Boże na niedziele

 Katedra Hope 

Metropolitan Community Church of Toronto

Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu

Nabożeństwo z  Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Marcina w Krakowie 

Reformowany Kościół Katolicki - Niedziela w Oktawie Paschalnej

Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie

sobota, 23 kwietnia 2022

2 Kongres LGBT+

piątek, 22 kwietnia 2022

Hierarchowie dwóch największych kościołów chrześcijańskich w Irlandii protestują przeciwko ciągle wysokiemu poziomowi homo- i transfobii

  

Hierarchowie dwóch największych kościołów chrześcijańskich w Irlandii protestują przeciwko ciągle wysokiemu poziomowi homo- i transfobii. 

W ostatnich tygodniach kraj ten dotyka wzrastająca fala przemocy przeciw osobom LGBT+, której najtragiczniejszym skutkiem była śmierć Aidana Moffita i Michaela Snee. Te dwa przerażające zabójstwa pokazały, że kultura homofobii i transfobii wciąż przenika irlandzkie społeczeństwo, a wiele osób LGBTQ+ mówi o obawach dotyczących bezpieczeństwa, mimo że w 2015 r. Irlandia stała się pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci w wyniku referendum. 

Homofobiczną przemoc potępił biskup rzymskokatolickiej diecezji Sligo, Kevin Doran, mówiąc, że społeczeństwo jest nią  „wstrząśnięte” i podkreślił, że osoby LGBT+ nie powinny „żyć w strachu”. Dodał, że chrześcijanom nigdy nie wolno tolerować homofobii. „Ludzie, którzy identyfikują się jako LGBT, nie powinni żyć w strachu bardziej niż ktokolwiek inny”. 

Z kolei dla anglikańskiego arcybiskupa Michaela Jacksona przerażający wzrost ataków na osoby LGBT+ jest po prostu nie do zaakceptowania. „Nieludzkie okrucieństwo tych ataków słusznie należy potępić” – powiedział. „Potępiam je i mam pewność, że przemawiam w imieniu ogromnej większości ludzi, którzy widzieli i słyszeli to, co wydarzyło się w ostatnich dniach”. 

czwartek, 21 kwietnia 2022

Współzałożycielka PFLAG Victoria zmarła - Nan McGregor

środa, 20 kwietnia 2022

The Priceless Podcast - rozmowa z Florinem Buhuceanu

Dziś polecamy kolejny odcinek The Priceless Podcast - rozmowa z Florinem Buhuceanu, aktywistą LGBTQ z Rumunii, na temat tego jak wojna na Ukrainie wpłynie na osoby LGBT+.  Florin opowiada o swojej pracy z uchodźcami z Ukrainy i o tym, jakie ta wojna stwarza wyzwania dla społeczności LGBT+.

wtorek, 19 kwietnia 2022

"Pytałem Boga, jak pogodzić swoją homoseksualność z wiernością Kościołowi"


Paweł Dobrowolski i Konrad Szpindler są parą od wielu lat. Paweł jest dramaturgiem, Konrad - germanistą. Są wierzący i są katolikami. O tym, jak godzą jedno z drugim, opowiadają w "Replice" - w archiwalnym wywiadzie, którego autorem jest Marcin Dzierżanowski.

Paweł: "Nie chciałem być samotny, wiedziałem, że nie powinienem próbować z kobietami, z kolei pójście do zakonu w moim przypadku, było bardziej pokusą niż wyrzeczeniem. (...) Modliłem się, by Bóg postawił na mojej drodze osobę, która mi pozwoli uwierzyć w miłość między dwoma facetami. Być może więc Konrada sobie wymodliłem."

Konrad: "Moja religijność też się zmieniła. Pochodziliśmy z innych światów... Gdy się poznaliśmy, początkowo Paweł chodził do kościoła sam. Doceniam to, że na mnie nie naciskał, w pewnym momencie sam powiedziałem, że chcę z nim iść. Dziś mam dużą radość z tego, że możemy co niedziela pójść razem na mszę." Cały wywiad z Pawłem i z Konradem (...)  - onet.pl

niedziela, 17 kwietnia 2022

Słowo Boże na poniedziałek Wielkanocny

 Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu



Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Krakowie 


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie


Dominikanie Łódzcy 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Łódź 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Katowice 


Dominikanie Wrocławscy 


Codziennik biblijny


Słowo Boże na niedziele Wielkanocną

Jezus Chrystus zmartwychwstał - Rzekł do nich Jezus: Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam. J 20, 21

Drogie siostry i drodzy bracia,

Jezus Chrystus zmartwychwstał! Dzisiaj wspominamy to wydarzenie pełni wdzięczności za zbawienie, które otrzymaliśmy od Boga w Chrystusie.

Świętując w tym roku Święta Zmartwychwstania Pańskiego mamy świadomość, że nie wszyscy będą mogli je obchodzić. Za naszą wschodnią granicą trwa brutalna wojna. Rosyjska agresja skierowana przeciw Ukrainie i naszym braciom i siostrom przynosi terror, cierpienie i śmierć. 

W wielu modlitwach, które wybrzmiewają w kościołach prosimy o zakończenie wojny, oprzytomnienie rządzących, bezpieczne schronienie dla uciekających przed wojną i o to, by zapanował pokój. Wielokrotnie czujemy się bezsilni powierzając nasz niepokój Bogu i szukając nadziei w Chrystusie.

Między Wielkim Piątkiem i Wielkanocą, między śmiercią a zmartwychwstaniem, między rozpaczą a nadzieją Jezus mówi nam o pokoju, podobnie jak mówił o tym wylęknionym uczniom. Posyła nas także, abyśmy byli rzecznikami pokoju, byśmy szli tam, gdzie On nas potrzebuje, pokazuje jak działać i otwierać się na innych. 

Życzę nam, byśmy czerpali z Chrystusa pokój do naszych serc, by Jego zmartwychwstanie pomagało nam się odnawiać, zmieniać i odnajdować nadzieję w najtrudniejszych chwilach naszego życia.

Z życzeniami Bożego pokoju - Bp Jerzy Samiec - Luteranie

Katedra Hope 

Metropolitan Community Church of Toronto

Metropolitan Community Church of Washington DC

Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu

Reformowany Kościół Katolicki - Liturgia Eucharystii - Niedziela Zmartwychwstania

Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie

Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. W niedzielę transmitujemy Eucharystię o godz. 7:00, 8:30, 10:00 (rodzinna), 11:30, 13:00, 16:00, 17:17 (młodzieżowa), 19:00 (akademicka). Link na stronie YouTube.

Dominikanie Łódzcy 

Dominikanie Wrocław 

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Łódź 

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Szczecinie 

Ewangelickie ABC. Tym razem na pytanie czym jest Pascha odpowiada ks. Tomasz Wigłasz z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Białymstoku. 

Codziennik biblijny

Katedra Narodowa w Waszyngtonie (Washington National Cathedral)

Msza Święta i nadzwyczajne błogosławieństwo Urbi et Orbi z placu św. Piotra w Watykanie. 

Kościół św. Stanisława Kostki w Saint Louis 

Metropolitan Community Church Tampa 


All God's Children Metropolitan Community Church


 Douglas United Church of Christ

Kazanie na Niedzielę Zmartwychwstania - Paweł Preś

 

piątek, 15 kwietnia 2022

Modlitwy uczestniczek i uczestników Fundacji Wiary i Tęczy z roku 2016

Jezu, niech dziś na chwilę choć zapomnę o analizach historycznych Twojej śmierci, niech zapomnę o egzegezach i apologetach, niech nie martwią mnie błędy tłumaczeń. Jezu, niech dzisiaj usiądę obok krzyża i niech się z nim pogodzę. Tyle lat już z nim walczę i go odrzucam i go nie chcę. Jezu, niech go dziś chwycę silną ręką i niech z nim pójdę. Niech się już więcej nie lękam o wczoraj. (Krzysztof)

Panie naszych serc! Niech dziś ich bicie przywoła modlitwą tych, którzy we własnym cierpieniu przybijają swoją nadzieję do krzyża dni. Tak wielu ludzi czuje się niegodnych Ciebie, odgradza sobie dostęp do Twojej miłości, myśląc, że nie są jej warci. Otacza ich mrok własnej celi. W modlitwie tej daj im schronienie ,przytulenie, ukojenie. Niechaj poczują, że znasz ich ból i jesteś z nimi. Jezu, Twój krzyż namacalnie scalił Cię z nami wszystkimi. Dzisiaj oddajemy Ci hołd, przyjmując Twoją ofiarę i dar miłości. Zjednoczeni z Tobą dajemy Ci siebie prawdziwych. Widząc drugiego człowieka dźwigającego swój krzyż, podajemy mu pomocne ramię. Niech nauka Twojej ofiary będzie w nas żywą mocą samego Boga. (Kinga)

Wielki piątek. Jezus umiera. Zamordowali go. Realnie został zabity, ponieważ kochał. Kochał człowieka. Nie podobało się że nie uczcił dnia pańskiego i uzdrowił w szabat. Rozsierdził tym prawodawców jurydycznych przestrzegający prawo do granicy absurdu - absurdu zabójstwa Człowieka Boga. Bo tego nie wolno, tamtego nie wolno, a to mnie gorszy. Zamordujmy go za to. Niech po nim już nic nie zostanie. Jednak Jego nauka zawieść nie może i przetrwa i pozostanie na wszystkich krańcach świata. Ta nadzieja nie zawiedzie, bo nie jest jak dar języków który minie, albo jak wiedza której zabraknie. Jezus pokonał nienawiść w swoim największym bólu, w swojej śmierci. Śmierci która przez swój rodzaj była strasznym wykluczeniem społecznym , potępieniem ze strony miejscowej ludności. (Mieczysław)

Kazanie na Wielki Piątek



 Słowo Boże na Wielki Piątek:

Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: Kogo szukacie? Odpowiedzieli Mu: Jezusa z Nazaretu. Rzekł do nich Jezus: Ja jestem. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: Kogo szukacie? Oni zaś powiedzieli: Jezusa z Nazaretu. Jezus odrzekł: Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.

A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? On odpowiedział: Nie jestem. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się. Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: Tak odpowiadasz arcykapłanowi? Odrzekł mu Jezus: Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.

A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? On zaprzeczył mówiąc: Nie jestem. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.
Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? W odpowiedzi rzekli do niego: Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. Piłat więc rzekł do nich: Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. Odpowiedzieli mu Żydzi: Nam nie wolno nikogo zabić. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a przywoławszy Jezusa rzekł do Niego: Czy Ty jesteś królem żydowskim? Jezus odpowiedział: Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? Piłat odparł: Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. Piłat zatem powiedział do Niego: A więc jesteś królem? Odpowiedział Jezus: Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. Rzekł do Niego Piłat: Cóż to jest prawda? To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? Oni zaś powtórnie zawołali: Nie Tego, lecz Barabasza! A Barabasz był zbrodniarzem.

Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni, włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: Witaj, królu żydowski! I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: Oto człowiek. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! Rzekł do nich Piłat: Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. Odpowiedzieli mu Żydzi: My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: Skąd Ty jesteś? Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: Nie chcesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? Jezus odpowiedział: Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień Przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: Oto król wasz! A oni krzyczeli: Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! Piłat rzekł do nich: Czyż króla waszego mam ukrzyżować? Odpowiedzieli arcykapłani: Poza Cezarem nie mamy króla. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. Odparł Piłat: Com napisał, napisałem. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą: Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: Niewiasto, oto syn twój. Następnie rzekł do ucznia: Oto matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: Pragnę. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: Wykonało się!. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy, i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A na miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.
J 18,1-19,42

Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego, upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Kościół katolicki:
Chociaż w kalendarzowy Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje liturgii eucharystycznej to w sensie duchowym do obchodów wielkopiątkowych zaliczana jest Msza Wieczerzy Pańskiej (odprawiana wieczorem w Wielki Czwartek). Wyjątkowo, w 2009 roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na sprawowanie przez kard. Tarcisio Bertone w tym dniu mszy świętej pogrzebowej za ofiary trzęsienia ziemi w rejonie L'Aquili we Włoszech. Wielki Piątek jest dniem najgłębszej żałoby; dniem skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły. W Wielki Piątek odprawiane są o godz. 15.00 nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Liturgia Męki Pańskiej

Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego - w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm (bez organów) oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po adoracji Najświętszy Sakrament zostaje przyniesiony z kaplicy adoracji i następuje Komunia św. Po jej zakończeniu Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji (zwanej na tę okazję w tradycji ludowej Grobem Pańskim), gdzie zaczyna się adoracja.

Kościół prawosławny:
W tradycji Kościoła prawosławnego Wielki Piątek zajmuje szczególne miejsce w okresie Wielkiego Tygodnia. Według zasad Typikonu (księga zajmująca się sprawami porządkowymi w Cerkwi) dzień ten rozpoczyna się w czwartek wieczorem, kiedy to o godz. 2 nocy (20.00) rozpoczyna się uroczysta jutrznia, podczas której czytanych jest 12 fragmentów z Ewangelii, wspominających wydarzenia od Wieczerzy Pańskiej aż do pogrzebu Jezusa. Podczas tego nabożeństwa wierni, trzymając zapalone gromnice, stoją przed Ewangelią i Golgotą - wielkim krzyżem z przedstawieniem Ukrzyżowanego Chrystusa oraz Matki Bożej i Jana Ewangelisty po jego bokach. W Wielki Piątek nie odprawia się Liturgii świętej (eucharystycznej), gdyż jest to dzień, kiedy Bóg składa samego siebie w ofierze. Następnego dnia rano o godz. 4 dnia (10.00) celebrowane są Godziny Królewskie (pryma, tercja, seksta, nona i typika) autorstwa św. Cyryla Aleksandryjskiego, podczas których w szczególny sposób wspominane są momenty ukrzyżowania i śmierci Chrystusa. Czytane są wtedy również fragmenty ze Starego Testamentu.

Wieczorem, o godz. 10 dnia (16.00) odprawiane są uroczyste wielkie nieszpory (wieczernia) rozpoczynające już właściwie Wielką Sobotę. Na początku czytane są proroctwa, i kompozycja składająca się z opowiadania różnych Ewangelistów. Gdy chór śpiewa sticherę: 'Ciebie obleczonego światłością niczym szatą, zdjęli z drzewa Józef z Nikodemem...', kapłan okadza całun (gr. epitaphion. scs. płaszczanica, wyhaftowany lub wypisany na ikonie wizerunek Chrystusa złożonego do grobu) leżącą na prestole. Potem, na pamiątkę zniesienia Jezusa z krzyża, następuje uroczyste przeniesienie płaszczanicy do środkowej części świątyni, gdzie zostaje ona umieszczona na specjalnie przygotowanym stole symbolizującym grób. Na zakończenie nabożeństwa kapłani i wierni składają pokłon i całują płaszczanicę. Adoracja trwa aż do początku nabożeństwa paschalnego: często przed prawosławnymi świątyniami ustawiają się tego dnia ogromne kolejki.

Dla wiernych jest to (obok Wigilii Bożego Narodzenia) najściślejszy dzień postny w kalendarzu liturgicznym - każdy komu pozwala na to zdrowie powinien powstrzymać się od przyjmowania pokarmów przez cały dzień, aż do pokłonienia się płaszczanicy na wieczornym nabożeństwie. Nierzadko ten ścisły post nie kończy się w piątkowy wieczór, a zachowywany jest przez Wielką Sobotę aż do Wielkanocnego śniadania po nocnej Liturgii.

W Wielki Piątek wieczorem, lub w nocy z piątku na sobotę, odprawiana jest też jutrznia wielkosobotnia, w czasie której odbywa się uroczysta procesja z płaszczennicą. Symbolizuje ona złożenie Chrystusa w grobie.

Kościoły protestanckie
Wielki Piątek obchodzony jest również jako jedno z największych świąt przez wiele Kościołów protestanckich. Na podstawie ustaw między Państwem a niektórymi Kościołami protestanckimi, wiernym niektórych Kościołów protestanckich przysługuje w Wielki Piątek prawo zwolnienia od nauki lub pracy, jako że jest to szczególny dzień modlitwy i skupienia, ale bez zbytniego akcentowania żałoby.

Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy dla wyznawców:

* Kościoła Ewangelicko-Reformowanego,
* Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego,
* Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego,
* Kościoła Chrześcijan Baptystów,
* Kościoła Zielonoświątkowego

Tak w ewangelickich, jak i ewangelikalnych zborach w dniu tym odbywają się uroczyste nabożeństwa, podczas których śpiewane są pieśni, czytane są pasyjne fragmenty z Pisma Świętego, w kazaniu Słowa Bożego wspominana jest męczeńska śmierć Chrystusa na krzyżu, a także sprawowana jest Wieczerza Pańska.

Kościół ewangelicko-augsburski:
Dla największego Kościoła protestanckiego w Polsce, Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego), Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w pobożności ewangelickiej. Podczas liturgii wielkopiątkowej szczególne znaczenie ma spowiedź i liturgia komunijna, po kazaniu śpiewane są w dialogu z duchownym tzw. Improperia ('Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił'), milkną dzwony, a krzyż ołtarzowy zasłonięty jest kirem. W tych regionach kraju, w których duchowni noszą tzw. albę śląską (komża), w Wielki Piątek na znak żałoby używana jest tylko czarna toga z białymi befkami. Dla luteran Wielki Piątek jest kwintesencją tajemnicy życia i śmierci oraz kluczowej dla tego Kościoła teologii krzyża (theologia crucis), która rozważana jest zawsze w połączeniu z radosnym wydarzeniem Poranka Wielkanocnego.

Kazanie na Wielki Piątek – Jakub Niewiadomski

Metropolitan Community Church of Toronto


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu


Middle Church 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Katowicach 


 Codziennik biblijny


Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Dominikanie Łódzcy 


Metropolitan Community Church San Diego

Metropolitan Community Church of Richmond

Metropolitan Community Church w  Hendersonville, Karolina Północna 

Metropolitan Community Church Tampa 

Metropolitan Community Church of Windsor

Milwaukee Metropolitan Community Church

środa, 13 kwietnia 2022

Słowo Boże na Wielki Tydzień

W święta wielkanocne i Wielki Tydzień którym obchodzimy mimo w tym roku znów są inne szczególnie z powodu wojny na Ukrainie, życzymy wszystkim wiele zdrowia, spokoju nadziei. Jezus umarł na krzyżu także za nas. Nasza droga krzyżowa przechodzimy, tak jak Jezusa krzyczano na niego na krzyż tak samo dziś wielu słuchać ataki na osoby LGBTQ. Chcą nas ukrzyżować za to kim jesteśmy.

Doświadczając niezrozumienia, szyderstwa, tortur, zwątpienia i śmierci, połączył się z cierpiącymi ludźmi także z osobami LGBTQ. Zrobił to, aby Miłość okazała się silniejsza niż śmierć. To zwycięstwo nazywa się Zmartwychwstaniem.

W ludzkich cierpieniach stale powraca symbolika krzyża: dźwigamy swój krzyż. Ufamy Tobie Jezu, że zmartwychwstajemy w każdej chwili, w której przyjmujemy Twoją miłość... Otrzymujemy ją za darmo, zawsze i bez żadnych warunków. Czujemy ją szczególnie wtedy, gdy choć na chwilę zatrzymujemy się aby świadomie być z Tobą, spoczywać na Twoim Sercu. Pragniemy tą miłość przekazywać wszystkim potrzebującym. Pilnie!!! Tylu ludzi umiera z jej braku!!!

Wiem wciąż bardzo daleko jest do doskonałości, pamiętajmy dbajmy o siebie i najbliższy. Każdego dnia powinniśmy być bardziej zjednoczeni, serdeczniejsi pamiętajmy nasza różnorodność czyni nas silniejszymi. Kochajmy się nawzajem.

Pomyśl bracie i siostro w ten Wielki Tydzień, jaką drogę przechodzisz? Ten trudnych czas wojny na Ukrainie i inny trudności osobisty. Chcę żebyście wiedzieli, że tę doświadczenie odrzucania, samotnością tych czasach trudnych do doświadczenie Jezusowe.

Mamy Wielki Tydzień, zastanówmy się czy nie mamy koło siebie osób, którzy potrzebują pomocy. Swoim znajomym którzy przechodzą trudnych czas napiszmy im wiadomość, uśmiech, zadzwońmy spytamy jak czuje się, tych trudnych czasach solidarność i wsparcie najważniejsza. Bądźmy jak Szymon na chwile niósł krzyż, może to wsparcie damy komuś czy sami otrzymamy da drugiej osobie dużo da, a może uradujemy ta osobę.

Każdy człowiek zasługuje, by być kochany. Jeśli tak wielu nas LGBTQ odmawia miłości. Musimy bronić swoich wartości człowieczeństwa. 

Pod przykrywką ochrony wolności religijnej chcą prześladować inny

 



Po wpisie o wyroku w sprawie Kai Godek i potrzebie większej ochrony prawnej osób LGBT+ mamy dla Was nie lada newsa. 

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł postanowił wreszcie zainterweniować i zaproponował zmianę polskiego prawa tak, by chroniło ono tych najbardziej dyskryminowanych - czyli chrześcijan!
Nie regulujcie ekranów, to wydarzyło się naprawdę podczas sobotniej konferencji "Wolność religijna wobec wyzwań i zagrożeń współczesności".

Zdaniem wiceministra wolność religijna coraz częściej naruszana jest na rzecz "poszerzania wolności" między innymi osób LGBT+. Złośliwości same cisną nam się na usta, ale postaramy się nie być nazbyt uszczypliwe - przyjrzyjmy się zatem kilku sytuacjom:

- przywołane przez wiceministra Warchoła "szykany i nękanie" środowiska Telewizji Trwam i Radia Maryja przez Sieć Obywatelską Watchdog: Sieć próbowała dowiedzieć się jak zostały przeznaczone państwowe środki uzyskane przez fundację Tadeusza Rydzyka. Po wielokrotnych odmowach zdecydowała się złożyć zawiadomienie do prokuratury podejrzewając, że odmowy mogą być celowe i ukrywać nieczyste interesy.
- wtargnięcie przez policję o szóstej rano do mieszkania queerowej aktywistki odpowiedzialnej za napis sprejem na murze MEN mówiący o samobójstwach dzieci LGBT+: nakaz przeszukania i zatrzymania, odebranie elektronicznego sprzętu niezbędnego do pracy, zasądzenie wpłaty 10 tysięcy złotych poręczenia w ciągu trzech dni.
czy chociażby
- "ataki na osoby broniące życia nienarodzonych": tutaj prawdopodobnie pan wiceminister odwołuje się do obywatelskich zatrzymań furgonetek (płodobusów i pogromobusów) szerzących kłamstwa o aborcji i osobach LGBT+.
    versus
- brutalne i niezasadne zatrzymania 48 osób biorących udział w pokojowej demonstracji solidarnościowej 7 sierpnia 2020 roku nazywanej później Tęczową Nocą: liczne przypadki przemocy policyjnej uwiecznione na nagraniach i zdjęciach, ale też ogrom nadużyć i upokorzeń już na komisariatach, do których przewioziono zatrzymane osoby.

Kompletne zamrożenie wprowadzania jakichkolwiek regulacji prawnych dotyczących osób LGBT+, które są standardem w innych krajach Unii Europejskiej w imię “ochrony wartości, rodziny, tradycji” (niepotrzebne skreślić) przy jednoczesnej obojętności na przestępstwa popełniane przez hierarchów - od obrotu gruntami i nieruchomościami, po tuszowanie pedofilii.

Takie porównania możemy ciągnąć jeszcze długo, historia osób LGBT+ w Polsce dostarcza naprawdę wielu przykładów a nie poruszyłyśmy jeszcze nawet kwesti strategicznych procesów o obrazę uczuć religijnych mających na celu uciszenie queerowych aktywistów i aktywistek. Wiemy, że są na świecie miejsca, w których za przyznanie się do chrześcijaństwa można stracić zdrowie czy nawet życie - ale Polska nie jest jednym z tych krajów. Jest za to krajem, którego władze od lat wykorzystują kościelne ambony jako narzędzia do siania nienawiści wobec osób LGBT+ i to właśnie osoby queerowe potrzebują dodatkowej ochrony prawnej.

Linki do odnośniku do opisu sprawy Sieci Obywatelskiej Watchdog przeciwko fundacji Lux Veritatis oraz raportu kolektywu Szpila z zatrzymań podczas Tęczowej Nocy do których odwoływałyśmy się w dzisiejszym poście - polecamy lekturę i zaobserwowanie ich autorów!

Tylko jaki MS chcę chronić chrześcijan wyznania rzymskokatolickiego i fanatyków religijny, LGBT to też chrześcijanie, są też inne kościoły które państwo dyskryminuje jak Reformowany Kościół Katolicki czy ewangelicy po ich cmentarze są niszczone

*************
Problem tym Warchoł i rząd Zjednoczonej Prawicy chce chronić chrześcijan ale fanatyków religijny którzy nawołują do nienawiści. W Polsce chrześcijanie są prześladowani ale tylko przez  rzymskikatolicki, Tęczowa Maryjka, Tęczowe nabożeństwa, chrześcijanie LGBTQ, prześladowanie Reformowanego Kościoła Katolickiego, czy prześladowanie ewangelików po ich cmentarze są niszczone - został następny zniszczony w gminie Mikołajkach. 
Miliony chrześcijan na cały świecie będą obchodzić święta Wielkanocne w tym wierni LGBTQ  - Tysiące gejów, lesbijek, trans, bi umiera, prześladowani z rąk wierzący za kim są, nienawiść cała bieszę miedzy innymi z religijny fanatyczny stereotypów. 

Jezus umarł na krzyżu także za nas. Nasza droga krzyżowa przechodzimy, tak jak Jezusa krzyczano na niego na krzyż tak samo dziś wielu słuchać ataki na osoby LGBTQ. Prześladują nas za to kim jesteśmy. 

W miłości której nadaje sens naszemu życiu i człowieczeństwu. W akceptacji samych siebie, akceptacji w rodzinach - Otwórzcie serca i umysły na bracia i siostry LGBTQ. Chrystus mówił najważniejsze od wszystkich przykazań jest. "Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego". Nie ma innego przykazania większego od tego.  

Bóg miedzy innymi używa osób LGBTQ pokazać ludziom i nauczyć ich miłości do bliźniego, odrzućmy nienawiść, módlmy się o pokój. 

Brytyjski rząd Borisa Johnsona przeciwko osobom trans

 

Brytyjski rząd Borisa Johnsona przeciwko osobom trans* – a chrześcijanie je wspierają.

Rząd brytyjski od 2018 roku obiecuje wprowadzenie oficjalnego zakazu tzw. „terapii konwersyjnej”. Od kilku miesięcy prace nad oficjalnym aktem prawnym wydawały się iść w dobrym kierunku, tymczasem na przełomie marca i kwietnia zaczęło się zamieszanie. Najpierw ogłoszono, że ustawy jednak nie będzie, potem że będzie, ale z wykluczeniem osób trans* (!). Wytłumaczenia, do których dotarli dziennikarze, mówią o obawie przed „niezamierzonymi skutkami” takiego przepisu.

Decyzja wywołała oczywiście gwałtowne sprzeciwy społeczności LGBT+. Ze stanowiska zrezygnował Iain Anderson, oficjalny doradca rządu ds. osób LGBT+ w biznesie. Ponad 100 grup i organizacji wycofało się z planowanej na lato organizowanej przez rząd konferencji „Safe to Be Me”, mającej upamiętnić 50 rocznicę pierwszej parady w Londynie.

Przeciwko wyłączeniu osób trans* spod ochrony przed praktykami konwersyjnymi zaprotestowali też stanowczo duchowni Kościoła anglikańskiego. Były arcybiskup Canterbury, dr Rowan Williams, jest jednym z sygnatariuszy wysłanego do Borisa Johnsona listu potępiającego to działanie. List ten został podpisany przez przedstawicieli różnych kościołów, wspólnot religijnych i organizacji, w tym Global Network of Rainbow Catholics, którego członkiem jest Wiara i Tęcza. W liście mówią między innymi: „Bycie osobą trans to podążanie uświęconą drogą do siebie jako kompletnej istoty ludzkiej – cennej, szanowanej i kochanej przez siebie, innych i Boga. [...] Dopuszczenie, by osoby podążające tą drogą były poddawane przemocowym praktykom podważającym ich tożsamość to sprawienie, że modlitwa staje się metodą manipulowania drugim człowiekiem. [...] Każdy kościół powinien być bezpieczną przestrzenią przyjmująca ludzi takimi, jacy są, bez lęku przed osądzeniem”.

Duchowni Kościoła anglikańskiego już w przeszłości wielokrotnie wypowiadali się przeciwko praktykom konwersyjnym, wzywając władze brytyjskie do potępienia ich jako „nieetycznych” i  „potencjalnie groźnych”

John Sentamu, arcybiskup Yorku, stwierdził, że terapia zmierzająca do zmiany orientacji seksualnej jest "teologicznie nieuzasadniona, więc im szybciej zostanie zakazana, tym szybciej on będzie mógł spać spokojnie w nocy". Z kolei arcybiskup Liverpoolu Paul Bayes mówił, iż orientacja homoseksualna nie jest ani przestępstwem, ani grzechem. „Nie możemy zachęcać ludzi do leczenia, skoro nie są chorzy”, podkreślał.

sobota, 9 kwietnia 2022

Spotkanie synodalne LGBTQ

 W wydarzeniu online zorganizowanym przez amerykańskie rzymskokatolickie tęczowe duszpasterstwo New Ways Ministry  ze społecznością LGBT+ z całego świata spotkała się s. Nathalie Becquart, ksawerianka, podsekretarz Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Był to pierwszy raz, kiedy osoba na tak wysokim stanowisku w Watykanie spotkała się w ramach procesu synodalnego z osobami LGBT+, i szef New Ways Ministry, Francis DeBernardo, nazwał to wydarzeniem historycznym.

Prezentacja oraz krótka sesja pytań i odpowiedzi dotyczyły charakteru procesu synodalnego. We wprowadzeniu Robert Shine z New Ways Ministry skomentował, że obecność s. Becquart „jest tutaj znakiem, że nasi przywódcy kościelni są coraz gotowi, by iść z nami”. W spotkaniu wzięło udział ponad 1000 osób z 37 krajów, w tym osoby z Wiary i Tęczy. 

„Celem synodu jest wspieranie komunii i budowanie konsensusu. Jeśli naprawdę słuchamy siebie nawzajem, jeśli słuchamy głęboko, dostrzeżemy, w jak sposób Duch Święty wzywa Kościół, aby iść naprzód”, mówiła s. Becquart. Zwróciła uwagę uczestników na pierwsze zdanie dokumentu przygotowawczego synodu: „Kościół Boży jest zwoływany na synod”. Te słowa podkreślają potrzebę słuchania wszystkich, „zwłaszcza tych, którzy czują, że nie mają głosu, tych z marginesu Kościoła”, powiedziała.

W sesji pytań i odpowiedzi dzielono się wątpliwościami dotyczącymi realnego słuchania głosu osób wykluczonych, zwłaszcza osób LGBT+. Wiele głosów wyrażało rozgoryczenie, brak nadziei osób LGBT+ na realne zmiany w Kościele, choć były również świadectwa silnej wiary i ufności. Niestety s. Becquart nie odniosła się w żaden konkretny sposób do tych rozterek, mówiąc ogólnikowo, że dobrze rozumie potrzebę rozpoznania trudności i bólu tych, którzy czują się odrzucani od Kościoła, ale wierzy, że „Dzięki Duchowi Świętemu możemy znaleźć sposób pojednania […] jeśli naprawdę wierzymy, że jest to Kościół Chrystusa, jesteśmy ciałem Chrystusa”.

czwartek, 7 kwietnia 2022

Brytyjski rząd wycofuje z konferencji LGBTQ

Brytyjski rząd Boris Johnson kontra LGBT w tym Global Network of Rainbow Catholics rezygnują z konferencji LGBTQ rządowej miedzy innymi za usunięcie osób transpłciowy z zakazu „terapii konwersyjnej” - GT

Konferencja Safe To Be Me w Londynie, została odwołana po tym, jak ponad 120 organizacji zajmujących się prawami LGBT wycofało się z powodu wykluczenia osób transpłciowych z proponowane przepisy dotyczące zakazu terapii konwersyjnej - PinkNews

Dodatkowo były arcybiskup Canterbury, dr Rowan Williams, jest jednym z sygnatariuszy listu wysłanego do Borisa Johnsona, który Kościół Anglikański potępia rząd brytyjski za usunięcie transpłciowy osób od zakazu „terapii konwersyjnej”.


środa, 6 kwietnia 2022

Dziś Światowy Dzień Aseksualności

 

Monachijski kardynał Kościoła rzymskokatolickiego Reinhard Marx do zmian w nauczaniu sprawie homoseksualizmu

Monachijski kardynał Kościoła rzymskokatolickiego Reinhard Marx wezwał w wywiadzie dla niemieckiego „Sterna” do zmiany kościelnego nauczania na temat homoseksualizmu. 

„Katechizm nie jest osadzony w kamieniu. Można kwestionować to, co mówi. […] Homoseksualność nie jest grzechem. Kiedy dwie osoby, niezależnie od płci, są dla siebie w radości i smutku, jest to postawa chrześcijańska. Mówię tutaj o prymacie miłości, również w kontaktach seksualnych. […] Osoby LGBTI są częścią stworzenia i są kochane przez Boga, a my jesteśmy wezwani do przeciwstawiania się dyskryminacji”. Kardynał powiedział także, że ci, którzy grożą osobom homoseksualnym i wszystkim innym piekłem, nic nie rozumieją, a większym grzechem jest chęć wyrzucenia kogoś z Kościoła.

Kardynał Marks wywołał poruszenie już w zeszłym miesiącu, kiedy przeprosił na tęczowym nabożeństwie w Monachium za sposób, w jaki Kościół traktuje osoby LGBTQ (https://bit.ly/3Id9XmL) 

Teraz przyznał, że dziesięć czy piętnaście lat temu nie wyobrażał sobie celebrowania nabożeństwa tęczowego w taki sposób, teraz jednak czuje się dużo pewniej. Powiedział również, że zdarzyło mu się pobłogosławić parę jednej płci, choć oczywiście nie był to sakrament małżeństwa.

W wywiadzie mowa jest również o seksualności księży, celibacie i o tym, że Marks jest w stanie wyobrazić sobie w Kościele rzymskokatolickim żonatych księży.

poniedziałek, 4 kwietnia 2022

Sekretarz ds. Transportu USA Pete Buttigieg i jego mąż Chasten ich dzieci chodzą do przedszkola

 Nowi rodzice Sekretarz ds. Transportu USA Pete Buttigieg i jego mąż Chasten ujawnili, że po raz pierwszy ich bliźnięta poszły do ​​przedszkola.

Pete Buttigieg podziękował niezbędnym pracownikom, którzy pomogli w dostarczaniu artykułów dziecięcych jego rodzinie podczas wydarzenia branży transportu w Białym Domu z prezydentem Joe Bidenem.

„Muszę się podzielić: to wielki dzień w moim własnym domu, ponieważ po raz pierwszy zabieraliśmy nasze dzieci do przedszkola” – powiedział. Następnie przeszedł do omawiania nowego planu działań w zakresie transportu przez administrację Biden.

Cytat na dziś

Cytat na dziś - Zawsze bądź sobą pic.twitter.com/AJRxiyJzpu — Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) December 23, 2022