czwartek, 31 marca 2022

Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych

Dziś Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych. Pamiętajmy, że nie ma społeczności LGBT+ bez społeczności T. 

W tym dniu, podobnie jak przez cały rok, domagamy się poszanowania praw osób transpłciowych. Ogarniamy naszą modlitwą te wszystkie osoby trans*, które straciły życie, i te które są prześladowane z powodu nienawiści motywowanej transfobią. Myślimy szczególnie o osobach trans* w Ukrainie oraz innych krajach, gdzie musza toczyć ogromną walkę by być sobą. Trzymajcie się, jesteśmy z wami w tych trudnych czasach, dbajcie o siebie. 

Rok temu luterański Kościół Szwecji opublikował na swojej stronie taką modlitwę: "Boże, modlimy się za wszystkie cierpiące osoby transpłciowe, które są prześladowane i mordowane. Modlimy się za tych, których imion nigdy nie poznamy i które zostały zmuszone do życia w kłamstwach. Pomóż nam wszystkim pracować dla lepszego świata, gdzie każdy może być sobą. Amen”.

wtorek, 29 marca 2022

Światowa Komisja Międzyreligijna ds. Osób LGBT+ w Londynie

 

W ramach tegorocznych obrad Światowej Komisji Międzyreligijnej ds. Osób LGBT+ (Global Interfaith Commission on LGBT+ Lives), powstałej w 2020 r., przyjęto „Sześć kluczowych zasad ochrony osób LGBTQ+”: wzmocnienie, zapobieganie, proporcjonalność, ochrona, partnerstwo i odpowiedzialność.

Ich treść uzgodniło ponad 150 przywódców religijnych, naukowców i świeckich liderów z całego świata, którzy obradowali nad tym, jak objąć ochroną osoby queer, które często doświadczają dyskryminacji ze strony swoich wspólnot religijnych. 

W wydarzeniu wzięli udział m.in. anglikański arcybiskup Kanady, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, była prezydent Irlandii dr Mary McAleese, s. Jeannine Gramick, bp. Szymon Niemiec.

Rabin Schudrich: „Nie uważam się za adwokata społeczności LGBT+. Uważam się za adwokata istot ludzkich… nie jestem sędzią innych istot ludzkich. [...] Naszą pracą jest kochać się nawzajem, tego uczy nas Tora. Kiedy słyszę treści przeciw osobom LGBT+, moim obowiązkiem jest powiedzieć, że nie wolno tego robić sobie nawzajem. Moim obowiązkiem jest zabranie głosu”.

Omówiono specjalnie zlecone badania nad szkodliwością tak zwanej „terapii konwersyjnej”, które pokazały, w jaki sposób praktyki ta doprowadziły do wyższych wskaźników samobójstw wśród poddanych im osób.

Delegaci zgodzili się, że każdy „powinien mieć swobodę godnego życia, zgodne ze swoją seksualnością i tożsamością płciową we wspólnotach wyznaniowych, bez strachu i osądzania”.

„Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób LGBTQ+ spotyka się ze znaczną dyskryminacją, odrzuceniem i nienawiścią, dlatego zobowiązujemy się do pracy na rzecz ochrony wszystkich osób LGBTQ+ przed krzywdą, niezależnie od tego, gdzie ma to miejsce, zarówno w kontekście religijnym, jak i świeckim”.

piątek, 25 marca 2022

Wyjechały z Polski, bo chciały wziąć ślub, adoptować syna, normalnie żyć. Udało im się, ale wciąż tęsknią

 Dziś polecamy wywiad z Beatą Lipską i Kamilą Mańkowską - tęczową rodziną, która wyjechała z Polski do Anglii, żeby być sobą (rozmowa Renaty Kim).

Niektórzy traktują ślub jako formalność, ale dla mnie to nigdy nie była i nie jest formalność. To, że przyrzekam, że do końca życia będę z Kamilą, to dla mnie wewnętrzna siła, która prowadzi mnie za rękę do tego, czym jest szczęście. Jestem katoliczką i dla mnie ślub to jest sakrament – mówi w podcaście Codziennie coming out Beata Lipska.

Ale wtedy bałam się wewnętrznego coming outu. Bałam się wypowiedzieć słowo „lesbijka” i przyznać się, że nią jestem. Choć to prawda, wtedy było to dla mnie nie do przeskoczenia. Bałam się chociażby, że stracę przez to przyjaciół. To nie było mądre z mojej strony, bo oni okazali się bardzo wspierający. Wiem, że może zabrzmi to kontrowersyjnie, ale całe życie towarzyszą mi słowa Jana Pawła II: „Miejcie odwagę żyć dla miłości”. Życie daje nam wiele okazji, by odważyć się być najprawdziwszym sobą.

W moim przypadku jest inaczej. Jestem katoliczką. Oczywiście, nie mogę uczestniczyć w sakramentach, ale mam jasny wybór: nieszczęśliwe życie z sakramentami albo szczęśliwe bez nich. Wybór jest oczywisty. Boli mnie, że nie mogę w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej, ale nie sprawia to, że jestem dalej od Boga. Wręcz przeciwnie. Jestem bliżej niż kiedykolwiek. Widzę kościół z innej perspektywy. Znaczenie mają dla mnie ludzie, a nie hierarchia kościoła – podsumowuje Beata Lipska.


poniedziałek, 21 marca 2022

Homofobiczna furgonetka skazany kierowca

Pozytywnie dla tęczowej społeczności skończyły się dwie osobno wytoczone sprawy dotyczące tzw. „pogrombusów” – furgonetek Fundacji Pro-Prawo do Życia jeżdżących po różnych miastach Polski z odrażającymi, homofobicznymi treściami. 

W Trójmieście, gdzie proces toczył się z oskarżenia prywatnego Marty Magott, naszej członkini Anny Strzałkowskiej, Nikodema Mrożka, Henryka Jasionka i stowarzyszenia Tolerado, kierowca pojazdu został skazany na pół roku prac społecznych i prawie 5,5 tysiąca złotych do zapłaty. W Poznaniu zasądzono zbliżoną kwotę kary. Sędzia drugiej instancji wskazał, że „wygłaszanie nieprawdziwych i zniesławiających haseł na temat konkretnej grupy osób nie może być uznane za dopuszczalne”. Z kolei w Trójmieście sąd stwierdził, że oskarżony „dokonał z góry powziętego zamiaru, działając publicznie bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego, pomówił osoby o orientacji homoseksualnej o takie zachowanie i właściwości, które mogłyby poniżyć te osoby w [oczach] opinii publicznej”.

Niestety kierowców „pogrombusów” można dziś ścigać jedynie za wykroczenie. Kodeks karny nie chroni bowiem osób LGBT. Więzienie grozi w Polsce za znieważenie grupy osób jedynie ze względu na narodowość, pochodzenie, kolor skóry czy religię. Osoby LGBT są z takiej ochrony wyłączone.

niedziela, 20 marca 2022

Tęczowa Maryjka proces

 

Bardzo cieszy nas decyzja Sądu Okręgowego w Częstochowie, który utrzymał w mocy decyzję Sądu Rejonowego z września 2021 roku o umorzeniu sprawy obrazy uczuć religijnych. Chodzi o wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej i Dzieciątka Jezus w tęczowych areolach, który podczas Marszu Równości w 2019 roku niósł Michał Goworowski. Sąd jednoznacznie stwierdził, że tęcza - jako pozytywny symbol społeczności LGBT+ - nie obraża. 

„Sąd, w ustnych motywach ogłoszonego postanowienia wskazał, iż subiektywne uczucia osób, które poczuły się obrażone prezentowaniem obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus z tęczową aureolą nie może być automatycznie uznawany za znieważenie. Wskazane zostało, iż kontekst sprawy - branie udziału w Marszu Równości - nie był bez znaczenia dla oceny prawnej zdarzenia. Marsz Równości został uznany przez Sąd za promujący ideały równości, zakazu dyskryminacji, miłości oraz szacunku. Eksponowanie takiego wizerunku Matki Boskiej było dozwolonym prawnie głosem w debacie publicznej. Finalnie wskazano, iż symbolika Matki Boskiej związana jest z miłością bezwarunkową, idealną, skierowaną do wszystkich. Orzeczenie to wpisuje się w kształtującą się linię orzecznicza sądów [Płock, Gdańsk], które uznają, iż zestawienie postaci uznawanej za świętą z symbolem społeczności LGBT+, czyli tęczą,  nie ma wydźwięku pogardliwego, nie stanowi przejawu mowy nienawiści, nie podżega do przemocy ani nietolerancji. Tęcza nie obraża!” - komentuje decyzję sądu współpracujący z Kampania Przeciw Homofobii adw. Marcin Pawelec-Jakowiecki.

wtorek, 15 marca 2022

Kardynał Kościoła rzymskokatolickiego w Niemczech Reinhard Marx przeprosił za osoby homoseksualne

Kardynał Kościoła rzymskokatolickiego w Niemczech Reinhard Marx przeprosił za to, jak jego Kościół traktuje osoby LGBTQ+. Przyznał, że zmienił swoje nastawienie do osób LGBTQ+ i związków jednopłciowych podczas "tęczowego" nabożeństwa w katedrze w Monachium. 

Kardynał Marx wyraził skruchę i zaapelował, aby „zobaczyć, jakie szkody spowodowaliśmy". 

Marks jest arcybiskupem stolicy Bawarii od 2008 roku. Przeszedł poważną ewolucję - od poglądów czasem wręcz skrajnie  homofobicznych do akceptacji i wsparcia dla osób LGBT+. Może być wzorem dla hierarchów na całym świecie, o Polsce nie wspominając. 

sobota, 12 marca 2022

Ojciec Maciej Biskup został przeorem wspólnoty dominikańskiej w Łodzi

 

Nasz przyjaciel i sojusznik ojciec Maciej Biskup został przeorem wspólnoty dominikańskiej w Łodzi - serdecznie gratulujemy i wspieramy modlitwą wobec nowych wyzwań i obowiązków.

czwartek, 10 marca 2022

Pomoc dla Ukrainy

 

Wsparcie dla ukraińskiej społeczności LGBT+ w Polsce - W Ukrainie trwa wojna. Nasze sąsiadki i sąsiedzi zostali zaatakowani przez Rosję, której władze znane są z homo- i transfobicznej polityki wobec osób LGBT+. Cześć z nich szuka schronienia i pomocy w Polsce. 

Підтримка української ЛГБТ+ спільноти в Польщі. В Україні йде війна. На наших сусідів напала Росія, уряд якої відомий своєю політикою ЛГБТ+ гомо- та трансфобії. Деякі з них подають притулок у Польщі.

https://ukraina.paradarownosci.eu/

Dodatkowo leki dla osób uchodźczych trans- i interpłciowych - Osoby uchodźcze LGBT+, w szczególności transpłciowe i interpłciowe, przybywające do Polski mogą znaleźć się w sytuacji nagłego zapotrzebowania na niezbędne leki, w tym hormonalną terapię zastępczą.  Jeżeli dotyczy to Ciebie, to musisz wiedzieź, że masz prawo otrzymać w aptece potrzebne Ci leki na podstawie recepty z Twojego kraju. Jeśli nie masz recepty, farmaceuta/ka ma obowiązek wystawić Ci polską receptę. 

Біженці ЛГБТ+, особливо трансгендерні та інтерсекс особи, які приїжджають до Польщі, можуть опинитися в ситуації раптової потреби в необхідних ліках, у тому числі в замісній гормональній терапії. Якщо це стосується вас, Ви повинні знати, що Ви маєте право отримати необхідні ліки в аптеці за рецептом який ви отримали у Вашій країні. Якщо у вас немає рецепта, фармацевт зобов’язаний виписати вам польський рецепт.

https://kph.org.pl/leki/

Przypominamy o naszym poście w którym zebraliśmy wszystkie dostępne nam informacje na temat pomocy udzielanej w Polsce osobom LGBT+ z Ukrainy. 

środa, 2 marca 2022

Pomoc dla Ukrainy

 

Miliony chrześcijan, w tym wierni LGBTQ, wchodzą dziś w okres wielkopostny. Podstawowe jego elementy to post, jałmużna i modlitwa. Możemy je poświęcić pomocy ludziom z pochłoniętej wojną Ukrainy, także tym, którzy zbiegli do naszego kraju.

Zebraliśmy wszystkie dostępne nam informacje na temat pomocy udzielanej w Polsce osobom LGBT+ z Ukrainy. Prosimy, rozpowszechniajcie je w różnych miejscach, które odwiedzają/czytają Ukraińcy i Ukrainki – wiele osób LGBT+ obawia się dokonać coming outu w tak kryzysowym czasie, niech te informacje dotrą do nich choćby przypadkiem! Pod linkami są również informacje w języku ukraińskim.

*****************

Parada Równości:

Zebrała wszystkie inicjatywy pomocowe dla osób nieheteronormatywnych uciekających do Polski oraz kilka inicjatyw z zagranicy https://ukraina.paradarownosci.eu/ 

Lambda Warszawa: 

Centrum Wsparcia dla Uchodźczyń i Uchodźców LGBT+ z Ukrainy - działają dodatkowe godziny poradnictwa psychologicznego w języku ukraińskim (zapisy pod numerem 226285222, pon-pt. 16-18.oo lub mail ukraina@lambdawarszawa.org); w każdą niedzielę, o godzinie 18.00 będzie się spotykała Ukraińska Grupa Wsparciowa (zaczyna spotkania 6 marca) https://bit.ly/3Ma82CR; ankieta Lambdy Warszawa skierowana zarówno do osób z Ukrainy potrzebujących pomocy, jak i dla osób z Polski tę pomoc oferujących. https://bit.ly/3C7emX4

Grupa Stonewall:

jeśli szukasz schronienia dla kogoś z Ukrainy napisz do nas maila - ukraina@grupa-stonewall.pl https://bit.ly/3vrfJP4

Kampania Przeciw Homofobii:

Świetlica dla osób uchodźczych LGBT+ / Зал відпочинку для людей ЛГБТ+ / Community Centre for LGBT+ refugees - Uciekłeś/aś/oś przed wojną i szukasz bezpiecznej przestrzeni, w której możesz spędzić czas z osobami ze społeczności LGBT+? Skorzystaj ze świetlicy dla osób uchodźczych LGBT+ prowadzonej przez stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii - https://bit.ly/3HAbVxn ; Baza mieszkań dla osób uchodźczych LGBT+  / База житла для  ЛГБТ+ біженців(-ок) / Accommodation for LGBT+ refugees/ Zgłoś się! / звітувати! / Join us! - Jeżeli jesteś osobą uchodźczą LGBT+ szukającą schronienia, to wpisz swoje dane wybierając opcję „potrzebuję lokalu”, a my skontaktujemy Cię z osobą/osobami oferującymi miejsce do zakwaterowania https://bit.ly/3huiRkW

Kultura Równości we Wrocławiu:

Osobo LGBTQ+ z Ukrainy - jeśli chcesz pomocy w znalezieniu bezpiecznego miejsca we Wrocławiu - pomożemy. Odezwij się do nas przez prywatną wiadomość i napisz, jakiej pomocy potrzebujesz – odpowiemy. https://bit.ly/3IBHfgx

Fundacja Cicha Tęcza:

utworzono zbiórkę w celu pomocy osobom Głuchym LGBT+ w przedostaniu się na terytorium Polski https://bit.ly/3hugZbU

Квір солідарно / Queer solidarnie:  

pomoc dla osób uchodźczych LGBTQ+. Inicjatywa tworzona jest przez osoby z Fundacji Wrzenie, Queer Tour, Grupy Nieustającej Pomocy oraz przez inne osoby aktywistyczne. Grupa wspiera w szukaniu pomocy psychologicznej, bezpiecznych mieszkań, dostępu do HRT oraz w dalszej podróży do innych krajów - https://bit.ly/3hxiSoi

"Osoba transpłciowa może otrzymać w Polsce receptę farmaceutyczną na leki hormonalnej terapii zastępczej. Obojętnie czy są w formie tabletek, czy roztworu do wstrzykiwań. Zostajesz bez stałego leku? To jest bezpośrednie zagrożenie twojego zdrowia." - https://bit.ly/3INWBhO

Poradnik dla osób  goszczących uchodźców z Ukrainy przygotowany przez Fundację HumanDoc - https://bit.ly/3CaCpoa

Cytat na dziś

Cytat na dziś - Zawsze bądź sobą pic.twitter.com/AJRxiyJzpu — Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) December 23, 2022