W ramach tegorocznych obrad Światowej Komisji Międzyreligijnej ds. Osób LGBT+ (Global Interfaith Commission on LGBT+ Lives), powstałej w 2020 r., przyjęto „Sześć kluczowych zasad ochrony osób LGBTQ+”: wzmocnienie, zapobieganie, proporcjonalność, ochrona, partnerstwo i odpowiedzialność.
Ich treść uzgodniło ponad 150 przywódców religijnych, naukowców i świeckich liderów z całego świata, którzy obradowali nad tym, jak objąć ochroną osoby queer, które często doświadczają dyskryminacji ze strony swoich wspólnot religijnych.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. anglikański arcybiskup Kanady, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, była prezydent Irlandii dr Mary McAleese, s. Jeannine Gramick, bp. Szymon Niemiec.
Rabin Schudrich: „Nie uważam się za adwokata społeczności LGBT+. Uważam się za adwokata istot ludzkich… nie jestem sędzią innych istot ludzkich. [...] Naszą pracą jest kochać się nawzajem, tego uczy nas Tora. Kiedy słyszę treści przeciw osobom LGBT+, moim obowiązkiem jest powiedzieć, że nie wolno tego robić sobie nawzajem. Moim obowiązkiem jest zabranie głosu”.
Omówiono specjalnie zlecone badania nad szkodliwością tak zwanej „terapii konwersyjnej”, które pokazały, w jaki sposób praktyki ta doprowadziły do wyższych wskaźników samobójstw wśród poddanych im osób.
Delegaci zgodzili się, że każdy „powinien mieć swobodę godnego życia, zgodne ze swoją seksualnością i tożsamością płciową we wspólnotach wyznaniowych, bez strachu i osądzania”.
„Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób LGBTQ+ spotyka się ze znaczną dyskryminacją, odrzuceniem i nienawiścią, dlatego zobowiązujemy się do pracy na rzecz ochrony wszystkich osób LGBTQ+ przed krzywdą, niezależnie od tego, gdzie ma to miejsce, zarówno w kontekście religijnym, jak i świeckim”.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz