Tak się składa, że w judaizmie zaczęło się dziś święto Chanuki, z tej okazji starszym braciom i siostrom w wierze życzymy: Chag Chanuka Sameach! https://t.co/Xq7zkqikH0 pic.twitter.com/nKKqla3Tdq
— Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) December 18, 2022
Tak się składa, że w judaizmie zaczęło się dziś święto Chanuki, z tej okazji starszym braciom i siostrom w wierze życzymy: Chag Chanuka Sameach!
Chanuka to ośmiodniowe święto określane współcześnie jako Hag ha-Urim (hebr. Święto Świateł), które powstało na bazie wydarzeń historycznych opisanych w Księgach Machabejskich. W kalendarzu żydowskim święto rozpoczyna się 25 kislew a kończy 2 tewet, i wypada przeważnie w grudniu. W 2022 roku Chanuka rozpoczyna się wieczorem 18 grudnia, kończy wieczorem 26 grudnia.
Chanuka to święto historyczne, które nie pochodzi wprost z Tory. Dlatego wszystkie świąteczne dni są zwykłymi dniami roboczymi. Najważniejszym elementem obchodów Chanuki jest codzienne zapalanie świateł – jednego pierwszego dnia, dwóch – drugiego itd. aż do ósmego dnia, kiedy zapala się osiem świateł. Światła palą się w charakterystycznym, dziesięcioramiennym świeczniku zwanym chanukiją lub menorą chanukową.
Celem zapalania świateł w kolejne wieczory jest rozgłaszanie chanukowego cudu (aram. pirsuma danisa). Cud ten miał zdarzyć się w starożytnej Judei w II w. p.n.e. w czasie, kiedy trwała wojna o wolność religijną między żydowskimi powstańcami – Machabeuszami, a okupującą kraj armią króla syryjskiego Antiocha IV, który usiłował przemocą hellenizować Żydów. Kiedy Machabeusze odzyskali świątynię jerozolimską i wznowili w niej rytuał zapalania menory, posłużyło im do tego odnalezione małe naczynie z oliwą wystarczającą zwykle jeden dzień. Tymczasem menora paliła się aż przez osiem dni.
Tekst zaczerpnięty ze strony Muzeum Polin - Wiara i Tęcza Trójmiasto (bit.ly/3hB4ChT)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz