poniedziałek, 31 października 2022

Być katolikiem LGBT w Niemcze

 

Do tej pory żaden z biskupów się nie ujawnił w obawie o swoją karierę, a przecież wśród nich jest sporo osób homoseksualnych.

„To my! Wiele o nas powiedziano. Teraz my zabieramy głos. My, to znaczy potencjalni, byli i obecni etatowi pracownicy Kościoła rzymskokatolickiego oraz wolontariusze. Pracujemy w szkołach, na uczelniach, w instytucjach charytatywnych, wychowawczych, opiekuńczych i leczniczych, a także w administracji. Udzielamy się jako muzycy kościelni, jesteśmy również obecni w strukturach władzy w Kościele i w duszpasterstwie. Identyfikujemy się jako lesbijki, geje, osoby bi-, trans-, interseksualne, queer i niebinarne. Łączy nas jedno: byliśmy częścią Kościoła i do dziś go współtworzymy. Większość z nas wielokrotnie doświadczała dyskryminacji i wykluczenia – także w Kościele".

– Przez lata tłumiłyśmy w sobie niezgodę na kłamstwa i milczenie – mówią Monika i Marie. – I dopiero akcja #outinchurch uświadomiła nam, przez co przeszłyśmy przez 40 lat naszego związku. Do czego nas zmuszono. Jakie to odcisnęło piętno na naszym życiu (...) - Gazeta Wyborcza

Arcybiskup Belgii o LGBT

 

Wspominany już przez nas postępowy kardynał rzymskokatolicki Jean-Claude Hollerich (arcybiskup Luksemburga i przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej) w ostatnich dniach bardzo stanowczo wypowiedział się przeciwko dyskryminacji w Kościele, zwłaszcza tej skierowanej przeciwko osobom queer. Podkreślił, że jego zdaniem młodych ludzi odrzuca od Kościoła właśnie wyraźnie wyczuwana przez nich dyskryminacja, na którą są szczególnie uwrażliwieni. „Kilka tygodni temu spotkałem dwudziestoletnią dziewczynę, która powiedziała ‘Chcę opuścić Kościół, bo nie akceptuje on par jednopłciowych’. Zapytałem ją, czy czuje się dyskryminowana, ponieważ jest homoseksualna, a ona odparła ‘Nie jestem lesbijką, ale moja najbliższa przyjaciółka tak. Znam jej cierpienie i nie zamierzam należeć do tych, którzy ją osądzają’. To skłoniło mnie do wielu refleksji”.

Wypowiedź kard. Hollericha mocno współgra z tym, o czym pisała w swojej relacji z Forum Kongresu Katoliczek i Katolików Uschi Pawlik. Zaproszeni młodzi ludzie, mając okazję wypowiedzieć swoje zarzuty wobec Kościoła rzymskokatolickiego, mówili prawie wyłącznie o dyskryminacji i wykluczaniu, zwłaszcza osób LGBT+. Bez uświadomienia sobie tego, i bez podjęcia odpowiednich działań, o co apelujemy od zawsze, Kościół nie tylko nadal będzie nieprzyjazną przestrzenią dla osób nieheteronormatywnych, ale też utraci coraz więcej młodych. (https://bit.ly/3sJTVeN)

Wywiad, którego Jean-Claude Hollerich udzielił L’Osservatore Romano, zawiera zresztą więcej treści pozytywnych dla osób LGBT+. Kard. Hollerich broni (nie po raz pierwszy) pomysłu błogosławienia par jednopłciowych, choć odżegnuje się od pomysłu sakramentalnego małżeństwa. Warto tu zwrócić uwagę na dokonane już pewne przesunięcie dyskursu – małżeństwa nadal są niewyobrażalne, ale o błogosławieństwach rozmawia się w zasadzie spokojnie jak o czymś oczekiwanym.

niedziela, 30 października 2022

Pamiątka Reformacji 2022

31 października jest obchodzony w Kościele Ewangelicko-Augsburskim jako Pamiątka Reformacji.

Zbliża się Pamiątka Reformacji. Święto to nawiązuje do ogłoszenia 95 tez przez augustiańskiego zakonnika ks. dr. Marcina Lutra. Luter ogłosił tezy 31 października 1517 r. w Wittenberdze zachęcając do dyskusji na temat pokuty i odpustów. Chciał również przypomnieć ówczesnemu Kościołowi o Bogu i jedynym źródle wiary jakim jest Pismo Święte. Wydarzenie to zapoczątkowało Reformację, czyli odnowę Kościoła chrześcijańskiego.

Przesłanie Reformacji streszcza się w krótkich zasadach: Tylko Jezus Chrystus jest Zbawicielem, Bożym Synem. Nie ma innych pośredników między Bogiem a człowiekiem. Tylko z Bożej łaski przez wiarę człowiek jest usprawiedliwiony.  Tylko Pismo Święte jest źródłem objawienia Boga i drogowskazem w życiu każdego chrześcijanina. Tylko poprzez Słowo Boże głoszone w kazaniu i sakramentach Duch Święty budzi wiarę.

Reformacja przypomniała znaczenie Bożego Słowa i podkreśliła, że Kościół powołany jest do głoszenia Ewangelii. Wskazała na indywidualną relację z Bogiem, odpowiedzialność za siebie, za innych ludzi i świat wokół nas.

Ks. dr Marcin Luter podkreślił, że Boża łaska jest darem, którego nie da się kupić lub pozyskać, a Chrystus jest jedynym pośrednikiem pomiędzy Bogiem a człowiekiem. Krzyż i zmartwychwstanie wyrywają człowieka z bezsilności i niemocy, wyzwalają każdą osobę, aby mogła prawdziwie służyć Bogu i innym.

Reformacja uruchomiła procesy, które nie tylko zmieniły sytuację religijną Europy, ale zapoczątkowały również głębokie przemiany w przestrzeni kulturowej, społecznej, gospodarczej i politycznej. Ewangelicyzm wpłynął na rozwój kultury, języków narodowych, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej oraz świadomości obywatelskiej w Europie.

Z Wittenbergi Reformacja wyruszyła w świat i stała się jego obywatelką. Dzisiaj Kościoły luterańskie na świecie liczą ok. 80 mln członków, a do dziedzictwa duchowego Reformacji przyznaje się kilkaset milionów chrześcijan.

W Pamiątkę Reformacji ewangelicy spotykają się na  okolicznościowych nabożeństwach, podczas których śpiewany jest hymn Kościoła, pieśń Warownym grodem jest nasz Bóg autorstwa ks. Lutra (powstała w 1546 r., a jej tekst oparty jest na słowach z Psalmu 46).

W poniedziałek  o godz. 17.00 w TVP 2 planowana jest emisja nabożeństwa reformacyjnego z kościoła św. Marcina w Krakowie. Podczas nabożeństwa w modlitwie będzie nawiązanie do Trzynastego Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej i hasła „Jedno ciało, jeden Duch, jedna nadzieja”.

Z kolei w Programie Drugim Polskiego Radia, o godz. 21.00 będzie emitowane nabożeństwo reformacyjne z kościoła Świętej Trójcy w Węgrowie. Kazanie wygłosi proboszcz ks. Grzegorz Giemza, a na organach zagra Maja Rumocka.

Tegoroczna Pamiątka Reformacji wypada w poniedziałek, warto więc pamiętać, że osobom należącym do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP przysługuje prawo zwolnienia od nauki lub pracy (Ustawa z dnia 13 maja 1994 r.  o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej – Dz. U. z 2015 r. poz. 43). Szczegółowe zasady udzielania zwolnień zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy (Dz.U. 1999 nr 26 poz. 235)

Słowo na dziś

Czeski poseł wychodzi z szafy

 

Kościół bije się w pierś. Dokument o skandalach seksualnych, niedocenianiu kobiet i LGBT

 

Słowo na dziś

Klip izraelskiego piosenkarza Yoava Taumana „Dawid”

 

piątek, 28 października 2022

Słowo na dziś

Tęczowy Piątek

Dzisiaj odbywa się Tęczowy Piątek - w tych trudnych czasach bardzo potrzebna i cenna inicjatywa. Składamy podziękowania dla jej twórców i organizatorów, Kampania Przeciw Homofobii wspieramy Was w Waszych działaniach!

Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że dzieci i młode osoby LGBTQ, często nieświadome swojej tożsamości lub poszukujące, wbrew temu co próbuje się ostatnio wmówić ludziom w Sejmie, są narażone na ogromny stres, nękanie ze strony rówieśników i dorosłych, lęk o swoją przyszłość, często również o swoje zdrowie i życie, na pogróżki i przemoc, co niejednokrotnie skutkuje znacznym obciążeniem psychicznym, a nawet myślami samobójczymi.

W Polsce w ostatnich latach doszło do wielu tragedii i wiele młodych ludzi przypłaciło homofobię życiem. Tak być nie może! Osoby LGBTQ potrzebują dodatkowej pomocy i wsparcia oraz przyjęcia z miłością i otwartością, do czego z całą mocą wzywa nas nauczanie Jezusa Chrystusa.

Zachęcamy do przeczytania podziękowań za tęczowe piątki (z 2019 r.) ks. Michała Jabłońskiego, proboszcza parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie - https://bit.ly/3TZyMch

Więcej na temat Tęczowego Piątku na stronie https://teczowypiatek.org.pl/

Przypomnienie oświadczenie Fundacji Wiara i Tęcza w sprawie reakcji KEP na akcje Tęczowy Piątek z roku 2018

Tęczowy Piątek to coroczne święto, którego celem jest wzmocnienie młodzieży LGBT+ w wieku szkolnym. Chcemy, żeby młode osoby ze społeczności LGBT+ wiedziały, że są okej, mają wsparcie i nie są same – że jest mnóstwo ludzi, którzy stoją za nimi murem. Tęczowy Piątek obchodzimy co roku w ostatni piątek października. W 2022 roku jest to 28 października.

czwartek, 27 października 2022

Miasto Niedrzwica Duża uchyliła uchwałę anty-LGBT

List do Jarosława Kaczyńskiego, który w okrutny sposób zaatakował tęczowe rodziny

 

List do Jarosława Kaczyńskiego opublikowany przez Kampanie Przeciw Homofobii: Ola i Karolina - mamy Olka i Jagny odpowiadają Jarosławowi Kaczyńskiemu, który w okrutny sposób zaatakował tęczowe rodziny. „Szanowny Panie Jarosławie! W naszym domu mieszkają dzieci - Olek i Jagna. Mają swój pokój, ulubione zabawki, rutynę dnia codziennego, setki zdjęć z przygód które przeżywają każdego dnia. Olek codziennie o 9:00 rozpoczyna swój dzień w przedszkolu, lubi tam chodzić, bo każdy akceptuje świat z jakiego pochodzi. Nasze dzieci są wymarzone, wyczekane i w pełni zaopiekowane. Dzieci w Tęczowych Rodzinach są szczęśliwe, bo ich interesy są zawsze na pierwszym miejscu. I jedynie Wy Politycy, na każdym kroku próbujecie zaburzyć ich bezpieczny świat, pozbawiając praw ich obu rodziców, obu matek czy ojców na tym samym poziomie prawnym. Także Panie Jarosławie, jeśli tak bardzo troszczysz się o los rodzin takich jak my, to pozwól nam żyć i być bezpiecznym w Państwie w którym mieszkamy, w Polsce!” 

Fundacja Wiara i Tęcza stoi murem za tęczowymi rodzinami, wśród osób związanych z WiTem jest ich wiele i walczymy o ich godność. Pisaliśmy już wielokrotnie o przypadkach pięknych tęczowych rodzin, w tym wierzących: o Luce Trapanese, który zaadoptował niepełnosprawne dziecko, małą Albie z zespołem Downa - https://bit.ly/3TV08Ao; o Annie Strzałkowskiej z grupy Wiara i Tęcza Trójmiasto i jej żonie Marcie Abramowicz, które wychowują syna - https://bit.ly/3stAneG, o sekretarzu transportu USA Pete Buttigiegu i jego mężu Chastenie https://bit.ly/3gJrk6U 

Relacje między tęczowymi rodzinami kościołami chrześcijańskimi są często skomplikowane, pojawiają się jednak nieoczekiwane wiadomości pozytywne. Droga do integracji i równości tęczowych rodzin jest trudna i będzie jeszcze długa, jednak dzięki determinacji i walce wielu tęczowych rodzin oraz ich wytrwałości możemy mieć nadzieję na normalizację sytuacji. - https://bit.ly/3zey4A1

wtorek, 25 października 2022

Kongresu Katoliczek i Katolików z udziałem osób LGBTQ

 

W dniach 22-23 października osoby pracujące w ramach Kongresu Katoliczek i Katolików po raz pierwszy miały okazję spotkać się na żywo w pełnym gronie. W obradach Forum KKiK wzięły również osoby z Fundacji Wiara i Tęcza, w tym te pracujące w KKiK w ramach grupy „Spojrzenie na małżeństwa i związki partnerskie”. KKiK przedstawił swoje 10 postulatów. Oto krótka relacja Uschi Pawlik:

Prace Kongresu od samego jego początku toczą się on-line, w ramach 10 grup roboczych. Grupy te spotykają się regularnie, badając interesujące je tematy, rozmawiając z zaproszonymi gośćmi, i opracowują leżące w obszarach ich zainteresowań tematy w formie raportów.  Każda z grup opublikowała już po jednym raporcie, a zapoznać się z nimi można na stronie https://kongreskk.pl/. Dotyczą takich zagadnień jak troska o stworzenie, władza w Kościele, dialog międzyreligijny, przemoc wobec kobiet czy odchodzenie młodzieży.

Osoby z Fundacji Wiara i Tęcza angażują się w prace Kongresu od samego początku, przede wszystkim w ramach grupy „Spojrzenie na małżeństwa i związki partnerskie”. Bardzo poruszyło nas, że decyzją wszystkich osób pracujących w grupie – a nie tylko samych osób LGBT+ – to właśnie tęczowa tematyka stała się pierwszym obszarem naszych prac. Ich efektem jest raport, o którym pewnie większość z Was już słyszała – „LGBT+KOŚCIÓŁ. Analiza sytuacji osób LGBT+ w Kościele rzymskokatolickim w Polsce i wynikające z niej proponowane rozwiązania” (można zapoznać się z nim pod tym linkiem [otwiera się w pliku .pdf]: https://kongreskk.pl/wp-content/uploads/2022/05/LGBTKosciol.pdf ). Raport był już przedstawiany publicznie, i ze wszystkich sił staramy się o jego rozpowszechnianie, do czego i Was zapraszamy.

Forum KKiK było okazją do publicznej prezentacji 10 postulatów, które grupy kongresowe sformułowały jako kluczowe dla nich apele do polskiego Kościoła rzymskokatolickiego, zarówno do hierarchii, duchowieństwa, jak i wiernych. Z wszystkimi można zapoznać się pod tym linkiem: https://kongreskk.pl/2022/10/22/17458/, ale „nasz” przedstawię tutaj szczegółowo:

„Postulat:

Domagamy się odrzucenia języka nienawiści i wykluczenia wobec osób LGBT+ w Kościele, a w szczególności odwołania Stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+ z 2020 roku, które zawiera treści homofobiczne i transfobiczne.

Uzasadnienie:

W nauczaniu Kościoła i praktyce duszpasterskiej należy uznać orientację homoseksualną i biseksualną za równoważną heteroseksualnej, zaś transpłciowość za naturalną tożsamość płciową. Jest to zgodne z obowiązującą wiedzą naukową i współczesnymi interpretacjami Pisma Świętego, które uwzględniają kontekst kulturowo-historyczny. Takie działanie Kościoła pozwoli na postulowane przez nas odrzucenie postaw homo- i transfobicznych oraz otwarcie się na głosy i pragnienia osób LGBT+. Dzięki temu Kościół stanie się bezpieczną i przyjazną przestrzenią dla katolików LGBT+ oraz ich rodzin i bliskich.”

Miałam zaszczyt prezentować nasz postulat publicznie. Uzasadniając go mówiłam o aktualnym konsensusie naukowym co do charakteru orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, o współczesnych, potwierdzonych teologicznie interpretacjach Pisma Świętego i o tym, że powinna wyniknąć z tego zmiana nauczania. Jednak tu i teraz postanowiliśmy jako grupa KKiK skupić się na najpilniejszym problemie, jakim jest język, którym Kościół mówi o ludziach LGBT+ i do nich, i który budzi ogromne cierpienie. Odwołanie oburzającego dokumentu Episkopatu uznaliśmy za symboliczne (choć wiemy doskonale, że mało realne) działanie. Przywoływałam statystyki dotyczące zdrowia psychicznego młodych osób LGBT+, apelując, by Kościół nie przyczyniał się  do dodatkowego pogorszenia ich sytuacji.

Nasz postulat spotkał się z bardzo mocnym odbiorem. Rozmowy prowadzone potem w kuluarach pokazały, że wielu ludziom daliśmy do myślenia, wiele osób było bardzo poruszonych, oferowało nam słowa wsparcia i zrozumienia. Wiele dopytywało o różne szczegóły czy o konkrety naukowe, wiele usłyszeliśmy też oburzenia na naszą sytuację w Kościele. Nasz raport, który grupa wydała częściowo własnym kosztem, rozchodził się jak ciepłe bułeczki, i mamy nadzieję, że poniesie nasz temat jak najszerzej w świat.

Obecność „tęczowej” tematyki zaznaczył a się też w jednym z ostatnich wydarzeń Forum, a mianowicie spotkaniu z młodzieżą. Młodzi ludzie mówiąc o swoich oczekiwaniach i żalach wobec Kościoła poruszali temat osób LGBT+ bardzo często, mówiąc, jak bardzo boli, oburza i dotyka ich traktowanie tego tematu w Kościele. Podczas tej debaty miał okazję wypowiedzieć się Marcin Mizak z WiT-u, wspaniały wspierający ojciec transpłciowego dziecka. Widać było, że jego ciepłe, konkretne, i mimo wszystko optymistyczne słowa bardzo poruszyły zarówno młodzież uczestniczącą w panelu, jak i słuchaczy.

Forum KKiK było niezwykłą przestrzenią debaty o roli osób świeckich w Kościele rzymskokatolickim. Poruszane zagadnienia były bardzo zróżnicowane, ale wyjechałam z niego między innymi z przekonaniem, że sytuację osób LGBT+ udało się nam przedstawić w sposób interesujący i angażujący, a temat ten stał się jednym z najbardziej dyskutowanych.


Jeśli macie ochotę zaangażować się w pracę naszej (lub jakiejkolwiek innej) grupy, serdecznie zapraszam! Grupa Spojrzenia na małżeństwa i związki partnerskie pracuje teraz nad kolejnymi kontrowersyjnymi tematami w ramach szeroko pojętej etyki seksualnej i prymatu sumienia. Aby dołączyć do KKiK, napiszcie na adres biuro@kongreskk.pl, a jeśli chcecie przyłączyć się do naszej grupy, skontaktujcie się ze mną na moim profilu FB - Fundacja Wiara i Tęcza.

poniedziałek, 24 października 2022

Słowo Boże na dziś

Tydzień Widoczności Osób Aseksualnych

 

W Tygodniu Widoczności Osób Aseksualnych (Asexual Awareness Week), pamiętamy o nich - z tematem aseksualności wciąż wiąże się wiele mitów i nieprawdziwych stereotypów.

Pamiętajmy, że aseksualność jest spektrum które obejmuje wszystkie osoby, które nie odczuwają pociągu seksualnego lub odczuwają go tylko w pewnych konkretnych okolicznościach (m.in. osoby greyaseksualne i demiseksualne).

Wiele osób aseksualnych kocha i chce kochać, darzą czułością innych i chcą czułości zaznawać. Asy akceptują różnorodność i pragną akceptacji.

Pamiętajcie kochani i kochane asy, zawsze bądźcie dumni z tego kim jesteście. Bóg Was kocha i takimi stworzył 💜 

Życzymy wam osobom aseksualnym przed wszystkim dużo siły, odwagi, zrozumienia, solidarności i widoczności oraz Bożej miłości. 🖤🤍💜

Więcej informacji o aseksualności Stowarzyszenie Asfera - spektrum aseksualności

Dodatkowo polecamy piosenkę naszego sojusznika Michała, który skomponował i nagrał fantastyczny utwór dla aseksualnej społeczności 

Dodatkowo w Tęczowym przewodniku Lambda Warszawa

Grupa stonewall

Słowo Boże na dziś

 

niedziela, 23 października 2022

Ksiądz gej w Milwaukee odprawia tęczową mszę

 W Milwaukee ksiądz Greg Greiten, który sam jest gejem, zorganizował „Mszę tęczową”, żeby pokazać społeczności LGBT, że jest mile widziana w kościele.

„Moje pierwsze słowa to: kocham cię. Jesteś kochany. Jesteś święty. Jesteś stworzony na obraz Boga” – powiedział na początku homilii.

Msza św. w parafii św. Bernadetty przyciągnęła około 100 osób, którzy pragną pozostać w wierze katolickiej, jednocześnie dążąc do zmian w Kościele.

Małżeństwo Deborah i Kim Cavaliero-Keller, które również przemawiały podczas mszy, uważają, że ich misją jest tworzenie bardziej integracyjnego środowiska dla osób LGBTQ w Kościele katolickim.

„Kościół jest naszym prawowitym domem” – powiedziała Greiten. „Społeczność LGBTQ jest częścią tej społeczności i zostanie z nami.”

Słowo Boże na dziś

Cytat na dziś

Cytat na dziś - Zawsze bądź sobą pic.twitter.com/AJRxiyJzpu — Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) December 23, 2022