poniedziałek, 30 maja 2022

Reprezentacja Wiary i Tęczy wróciła z dorocznej konferencji European Forum LGBT

 

Reprezentacja Wiary i Tęczy wróciła z dorocznej konferencji European Forum of Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender Christian Groups, pierwszej zorganizowanej na żywo od czasu wybuchu pandemii. Konferencja jak zwykle obfitowała w ciekawe wydarzenia – liczne warsztaty (np. na temat roli świeckich w szwajcarskim kościele katolickim, poprawy podejścia włączającego w przyjaznych kościołach chrześcijańskich, inspiracji postaciami biblijnymi), wycieczki po Zurychu (np. śladami Reformacji czy po queerowych szlakach), nieformalne spotkania i debaty. Była to też okazja do świętowania 40. urodzin Euroforum.

Z dumą informujemy, że dwoje przedstawicieli Polski weszło do władz Euroforum! Misza Czerniak został współprzewodniczącym, a w pracy Euroforum debiutuje w roli skarbniczki Ula Grymuła. Pozostałe osoby członkowskie nowych władz organizacji to Karen Onshuus (współprzewodnicząca) David Reading (sekretarz), Dani Toth (koordynator ds. komunikacji) i Mark Kandolsky (koordynator ds. Europy Wschodniej).

Wyjątkowym przeżyciem dla nas, przedstawicieli Polski, było otwarcie konferencji przez Franziskę Driessen, szefową Synodu (obieralnego ciała świeckich) Kościoła rzymskokatolickiego kantonu Zurych. Kościół katolicki kantonu Zurych był zresztą głównym sponsorem konferencji.

W sobotę wieczorem na specjalnie zorganizowanym dla Euroforum, ale otwartym dla wszystkich nabożeństwie gościła nas katedra Grossmünster (Kosciół ewangelicko-reformowany). Nagranie nabożeństwa można zobaczyć pod linkiem https://bit.ly/3x0FyGc. Polskim akcentem była Ewa Hołuszko odczytująca fragment modlitwy powszechnej.

Wszystkie osoby uczestniczące w konferencji przywiozły ze sobą do domu ogrom wrażeń, wzruszeń, wiedzy i doświadczeń. Zachęcamy serdecznie do udziału w kolejnej konferencji w maju 2023 r.

niedziela, 29 maja 2022

Luca Trapanese opowiedział o niedawnych nieprzyjemnym wydarzeniu nad morzem. "Chłopiec podszedł i powiedział, że jest chora i brzydka"

 

O Luca Trapanese świat usłyszał kiedy w 2017 roku zaadoptował niepełnosprawne dziecko, małą Albie z zespołem Downa porzuconą w szpitalu i odrzuconą wcześniej w procesie adopcyjnym przez 30 „tradycyjnych rodzin”. Gej, samotny rodzic, praktykujący katolik, zaangażowany w pracę społeczne. Luca opowiedział o niedawnych nieprzyjemnych wydarzeniach nad morzem. 

"Kilka dni temu byłem z Albą nad morzem. Bawiliśmy się na plaży, na karuzeli. W pewnym momencie podszedł do nas mały chłopiec i jak gdyby nigdy nic powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka. Zamurowało mnie, nawet nie wiedziałem, co odpowiedzieć. Bo moja córka nie jest chora, a jej niepełnosprawność nie odbiera jej prawa do bycia szczęśliwą. Pomijając już fakt, że jest obiektywnie piękna" - zaczął.

Przeanalizował to, co powiedział mu nieznajomy chłopiec. "To dziecko, 'dzięki' swojej mamie, reprezentuje tę wrogą część społeczeństwa, ludzi, którzy nie rozumieją różnorodności i przez to ranią innych - szukają perfekcji, która i tak przecież nie istnieje" - uważa.

"Powinniśmy zabrać się za budowanie społeczeństwa, w którym dzieci nie traktuje się jak własność, w którym nie muszą być zawsze pierwsze i we wszystkim najlepsze. Powinniśmy zabrać się za myślenie o wspólnym dobru, wyjść od idei, która mówi, że wszystkie dzieci, pomimo różnic, są nasze, są ważne i każde z nich ma prawo do szczęścia, nie musi gonić za ideałem. Powinniśmy zabrać się za budowanie społeczeństwa, które wychodzi od idei wspólnej wioski, gdzie bogactwa, radości, problemy i trudności zwalcza się razem, wspólnymi siłami" - wyliczał.

"Oczywiście mogę sprawić, że Alba będzie najzdolniejszą dziewczynką na świecie, mogę znaleźć córce najlepsze terapeutki, najlepiej przygotowane szkoły, ale jeśli społeczeństwo nie przyjmie jej jako normalnej osoby i będzie miało wyłącznie za osobę z niepełnosprawnością, moja praca idzie na marne" - podsumował.

Do wpisu dołączył zdjęcie, do którego również krótko się odniósł: "W poniedziałek po południu dostałem to zdjęcie, na którym jest Alba i Artur, jej kolega z klasy. Z taką wiadomością: 'Dziękujemy, że jesteście, Ty i Alba. Tylko ona wie, jak wziąć go za rękę. I jak dotrzeć do jego serca'. Dzięki Artur, bo to zdjęcie przywróciło mi nadzieję, którą kilka dni temu na chwilę straciłem".

czwartek, 26 maja 2022

Dzień Matki

 

Kościół Szkocki uchwalił równość małżeństw

W Zgromadzeniu Ogólnym Kościoła Szkocji głosowano za równością małżeńską. W jego wyniku, duchowni będą mogli udzielać ślubów parom tej samej płci. Wyniki głosowania to: 274 głosów za i 136 przeciw.

Wielebny dr Iain Greenshields, podczas Zgromadzenia Ogólnego, powiedział: „Kościół Szkocji jest szerokim kościołem i wśród jego członków istnieją różne poglądy na temat małżeństw osób tej samej płci. Od wielu lat na wszystkich szczeblach Kościoła odbywały się długie, modlitewne i dogłębne dyskusje i debaty na ten temat, aby znaleźć rozwiązanie, które szanuje różnorodność i docenia przekonania wszystkich. Kościół dokłada wszelkich starań, aby debaty na ten temat odbywały się w duchu pokory i łaski, a ludzie szanowali tych, którzy mają przeciwne poglądy”.

Wielebny Scott Rennie, który w 2009 roku ujawnił się jako pierwszy homoseksualny duchowny w Kościele Szkocji, któremu zatwierdzono wtedy nominację (pomimo protestów niektórych osób w Kościele), powiedział przed głosowaniem do Zgromadzenia Generalnemego: „Mam szczerą nadzieję, że zgromadzenie znajdzie w sobie, aby pozwolić, nawet ci, którzy mają wątpliwości."

Do tych osób w Kościele, którzy nie poparli tej sprawy, powiedział: „Chcę powiedzieć, że małżeństwo jest cudowną rzeczą. Moje małżeństwo z moim mężem Dave'em pozwala pielęgnować moje życie i moją służbę.  Szczerze mówiąc, nie mógłbym być kaznodzieją bez jego miłości i wsparcia. Jest to bardzo podobne do małżeństwa osób przeciwnej płci ,w jego radościach i chwale".

W zeszłym roku Kościół Metodystyczny stał się największym wyznaniem religijnym w Wielkiej Brytanii, które zezwala na małżeństwa osób tej samej płci. Nie są one dozwolone w Kościele anglikańskim ani w Kościele rzymskokatolickim, ale jest akcentowana równość małżeńska w Szkockim Kościele Episkopalnym, Zjednoczonym Kościele Reformowanym i Kwakrów - Fundacja Wiara i Tęczy/BBC News


wtorek, 24 maja 2022

Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią, Bifobią i Transfobią w Kościołach

W minionym tygodniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią, Bifobią i Transfobią (IDAHOBIT). Na całym świecie wiele osób duchownych wyraziło w tym dniu wsparcie dla społeczności LGBT+

Na Malcie arcybiskup Charles Scicluna zachęcał rodziców do przyjmowania dzieci LGBTQ. „Mój apel do rodziców brzmi: przyjmijcie swoje dzieci tak, jak uczynił to Bóg. Jezus patrzy na wasze dzieci – tak jak patrzy na każdego z nas – kiedy mówi nam, że daje nam nowe przykazanie, aby miłowali się nawzajem” – powiedział Arcybiskup. 

We Włoszech arcybiskup Corrado Lorefice z Palermo wygłosił modlitwę w intencji IDAHOBITA, w której prosił katolików o „zobowiązanie się do zdystansowania się od wszelkich uprzedzeń i dyskryminacji, od wszelkiego strachu, że spowoduje to zidentyfikowanie wrogów i wzniesienie murów”. 

Włoska grupa katolickich rodziców dzieci LGBT zorganizowała czuwanie modlitewne w kościele. Po raz pierwszy w historii diecezji weneckiej gościła ich parafia Santa Maria Ausiliatrice della Gazzera. 

Arcybiskup Berlina Heiner Koch poprosił o wybaczenie za dyskryminację Kościoła wobec osób LGBTQ. Homofobia należy do „bezbożnej tradycji” w Kościele katolickim, powiedział Koch 17 maja podczas nabożeństwa ekumenicznego w protestanckim w kościele Dwunastu Apostołów w Berlinie.

Wezwał do poszanowania godności każdego człowieka, niezależnie od jego orientacji seksualnej. Arcybiskup powiedział, że każda parafia będzie miała komisarzy do przeciwdziałania dyskryminacji. Zobowiązał się do osobistego interweniowania w przypadku, gdyby pracownikom archidiecezji groziły konsekwencje wynikające z kościelnego prawa pracy ze względu na ich orientację seksualną. Dodał, że do tej pory nie słyszał o żadnym takim przypadku w archidiecezji - poinformowała KNA.

 Ks. Christina-Maria Bammel powiedziała, że również w protestanckich parafiach osoby, które nie dostosowały się do norm heteroseksualnych, nie były akceptowane „zdecydowanie zbyt długo”. Dodała: „Każda fobia oddziela od Boga i Chrystusa i staje się grzechem”.

poniedziałek, 23 maja 2022

Raport LGBT+ Kościół

 Przygotowywany przez działającą w ramach Kongres Katoliczek i Katolików Grupę Spojrzenia na Małżeństwo i Związki Partnerskie raport został zaprezentowany oficjalnie w niedzielę i jest już dostępny do pobrania.

W jego wstępie przeczytamy: „Kościół rzymskokatolicki staje wobec licznych nowych wyzwań we współczesnym świecie. Wiele spraw związanych z jego nauczaniem oraz funkcjonowaniem jest przedmiotem gorących dyskusji i wymaga pilnego zaangażowania zarówno wiernych świeckich, jak i duchownych, aby stawał się on miejscem przyjaznym dla człowieka i był dla świata świadectwem miłości Boga. Sytuacja osób LGBT+ w Kościele rzymskokatolickim jest w tym kontekście jednym z kluczowych zagadnień. W części środowisk katolickich, a szczególnie wśród hierarchii i Kościoła instytucjonalnego, obserwuje się bowiem negatywne nastawie- nie i raniące wypowiedzi wobec osób LGBT+. Jednocześnie głos osób LGBT+ jest coraz bardziej słyszalny w Kościele i świecie. 

Dotychczasowe oficjalne nauczanie Kościoła rzymskokatolickiego nie uwzględnia aktualnego stanu wiedzy naukowej oraz doświadczeń wynikających z praktyki duszpasterskiej i przekonań wielu katolików i katoliczek. Ponadto nie uwzględnia ono również pragnień, potrzeb i realiów życia osób LGBT+.”

Zachęcamy do lektury całości, a także do śledzenia działań Kongresu i wsparcia go w serwisie Patronite.

https://kongreskk.pl/wp.../uploads/2022/05/LGBTKosciol.pdf

https://kongreskk.pl/2022/05/14/zostanpatronem-kongresu/

wtorek, 17 maja 2022

Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii, wiadomość z Parafii Ewangelickiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu



Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

Dziś 17 maja, IDAHOBIT - Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Obchodzimy go co roku, aby upamiętnić wykreślenie przez WHO homoseksualności z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób.

Jest to czas celebrowania naszej różnorodności, a jednocześnie zwracania uwagi na przemoc doświadczaną ciągle przez osoby LGBT+, również w Polsce.

Modlimy się dziś za wszystkie osoby LGBT+ - o dobre, piękne, wolne od przemocy życie, o radość bycia sobą we wszystkich kolorach tęczy, takimi, jakimi stworzył nas Bóg.

 

piątek, 13 maja 2022

Błogosławieństwa par jednopłciowy w Niemcze

 W ostatnich dniach w Niemczech miała miejsce druga odsłona akcji błogosławieństw dla par jednopłciowych w Kościele rzymskokatolickim #liebegewinnt #lovewins. Zanim do tego jednak doszło, podczas spotkania wywiadu, jakiego Rainerowi Teuberowi i jego mężowi Karlowi-Heinzowi Armelohowi przedstawiciel Konferencji Episkopatu Niemiec, biskup pomocniczy Ludger Schepers, ten ostatni przyjął zaproszenie do udziału w takim nabożeństwie. To pierwszy i jedyny jak dotąd biskup, który odpowiedział na zaproszenie twórców inicjatywy Miłość Wygrywa. Nowością w tegorocznej odsłonie jest również to, że jedno z błogosławieństw odbyło się w katedrze (w Magdeburgu). Na stronie internetowej inicjatywy zarejestrowano około 80 nabożeństw w całych Niemczech.

Druga odsłona akcji błogosławieństw spotyka się jednak również z krytyką, i to nie tylko taką oczywistą, wynikającą z odmowy uznania związków jednopłciowych przez oficjalne nauczanie Kościoła rzymskokatolickiego (warto przypomnieć, że pierwsza odsłona akcji była odpowiedzią na stanowiska Kongregacji Nauki i Wiary wykluczającego możliwość takich właśnie błogosławieństw).

Tym razem krytyka pochodzi również od osób i wspólnot, które w zeszłym roku udzielały błogosławieństw. Należy do nich ksiądz i aktywista gej z Monachium Wolfgang Rothe, który argumentuje, że o ile w zeszłym roku kampania była silnym znakiem sprzeciwu przeciw Watykanowi, jej kontynuacja może stać się po prostu jeszcze jednym rytuałem, w ten sposób spowszednieć i stracić swój wywrotowy charakter. (katholisch.de)

czwartek, 12 maja 2022

O. Martin napisał do papieża i odpowiedział na temat osób LGBTQ

Tuż po inauguracji swojego nowego projektu, portalu Outreach https://outreach.faith/ o. James Martin poinformował, że otrzymał od papieża Franciszka notkę z odpowiedziami na swoje pytania dotyczące katolicyzmu i społeczności LGBT+.

O. Martin, który od lat walczy o to, aby Kościół rzymskokatolicki był bardziej przyjazny dla osób LGBTQ+, wysłał list do papieża w zeszły czwartek, napisany po hiszpańsku, ojczystym języku papieża Franciszka; papież odpowiedział w niedzielę.

Zapytał papieża o najważniejszą rzecz, którą osoby LGBTQ+ powinny wiedzieć o Bogu. Odpowiedź brzmiała: Bóg jest Ojcem i nie wyrzeka się żadnego ze swoich dzieci. A „stylem” Boga jest „bliskość, miłosierdzie i czułość”. Na tej drodze można znaleźć Boga”. Na pytanie o to, co jego zdaniem osoby LGBT+ powinny wiedzieć o Kościele, odpowiedział: „Chciałbym, by czytały Dzieje Apostolskie, tam znajdą obraz żywego Kościoła”. Trzecie pytanie dotyczyło tego, co papież powiedziałby osobom LGBTQ+, które doświadczyły odrzucenia przez Kościół. „Powiedziałbym im, że nie jest to ‘odrzucenie przez Kościół’, tylko przez ‘ludzi Kościoła’. Kościół to matka, która wzywa wszystkie swoje dzieci. Spójrzcie na przypowieść o zaproszonych na ucztę – sprawiedliwi i grzeszni, bogaci i ubodzy... Kościół ‘wybiórczy’, Kościół ‘czystej krwi’ to nie Kościół Święta Matka, tylko jakaś sekta”. (https://bit.ly/3FAoFoa)

O. Martin pozostawił te słowa bez komentarza, natomiast dla The Advocate wypowiedziała się na ich temat Marianne Duddy-Burke, dyrektor wykonawcza DignityUSA, która opowiada się za pełnym włączeniem osób LGBTQ+ do Kościoła: „(...) Chciałabym móc zadać papieżowi Franciszkowi kilka dalszych pytań dotyczących jego listu. Zapytałabym, czy mówiąc, że Bóg nie wyrzeka się ludzi, ma na myśli pełne bezwarunkowe przyjęcie. Czy widzi, jak Bóg błogosławi kochające małżeństwa i rodziny stworzone przez osoby tej samej płci? Czy wierzy, że Bóg cieszy się widząc osoby transpłciowe i niebinarne dorastające tak, jak zostały stworzone? (…)Dlaczego w świetle wieloletnich świadectw osób LGBT+ i ich rodzin o dehumanizującym nauczaniu i praktykach Kościoła – nie zmieniono ich? Naprawdę chciałabym wiedzieć, jak Franciszek odniósłby się do tego w swojej odpowiedzi”. (https://bit.ly/3sul06a)

Warto tutaj przypomnieć mocny głos Marcina Dierżanowskiego opublikowany ostatnio w Magazynie Kontakt:

„W kwestii LGBT+ Franciszek okazał się świetnym PR-owcem i marnym prorokiem. Czas wyzbyć się nadziei na odgórną zmianę kościelnego nauczania i uznać, że Watykan nie powinien być w tej kwestii moralnym autorytetem. (…)

Jednak w porównaniu do tego, co od wierzących osób LGBT+ słyszałem siedem i osiem lat temu, dziś uderza mnie znacznie większe poczucie podmiotowości uczestników synodalnych konsultacji. Zwłaszcza przedstawiciele młodego pokolenia podkreślają, że nie oczekują od Kościoła ‘uznania’ czy ‘duszpasterskiej troski’, lecz – jeśli mają zostać w Kościele – chcą w partnerski sposób współkształtować jego oblicze. ‘Nie jesteśmy zainteresowani żadnymi inicjatywami na rzecz osób LGBT+, a jedynie przedsięwzięciami tworzonymi z osobami LGBT+’.” (https://bit.ly/3w78xrq)

poniedziałek, 9 maja 2022

Wywiad dla organizacji We Are Church Ireland udzieliła siostra Jeaninne Gramick

Zachęcamy do obejrzenia bardzo interesującego wywiadu, którego dla organizacji We Are Church Ireland udzieliła siostra Jeaninne Gramick, amerykańska zakonnica od dekad nieustraszenie orędująca za pełną akceptacją osób LGBT+ w Kościele rzymskokatolickim.

W wywiadzie s. Gramick zaproponowała przyszłą wizję Kościoła katolickiego, w której pary jednopłciowe będą mogły zawierać sakramentalne małżeństwa. „Nie wiem, czy dożyję, żeby to zobaczyć, ale wiem, że to się zmieni”, powiedziała. Podkreśliła również, że impuls do zmiany nauczania Kościoła w kwestii osób LGBT+ musi iść z dołu, od wiernych świeckich, a nie od papieża - „Jezus chciał, abyśmy byli wspólnotą duchową, a nie dyktaturą”. „Wiara musi pochodzić od ludzi, więc jeśli w społeczności katolickiej są wierzący i są teologowie, którzy wierzą, że tradycyjna etyka seksualna musi się zmienić, to muszą o tym głośno mówić. Musimy przekonać innych do tego, pomóc im to zrozumieć. Musimy zmienić ich nastawienie”.

„Zmiany będą zawsze zachodzić. Uwielbiam ten cytat z kard. Newmana - żyć znaczy zmieniać się, a być doskonałym to zmieniać się często. To daje mi wielką nadzieję, ponieważ wiem, że wszyscy się zmienimy. Myślę, że po prostu trzeba być cierpliwym, chociaż czasem trudno o cierpliwość”.

niedziela, 8 maja 2022

9 kobiet zostanie wyświęconych na księży w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce

 

W sobotę 07.05.2022 oficjalnie – po ubiegłorocznej decyzji Synodu KEA, Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w Polsce ordynował na księży dziewięć kobiet, które będą odtąd pełnić służbę duchownego na równi z mężczyznami. Serdecznie gratulujemy i wspieramy modlitwą wobec nowych wyzwań i obowiązków.

Nabożeństwo ordynacyjne z kościoła ewangelicko-augsburskiego Św. Trójcy w Warszawie można zobaczyć pod linkiem poniżej. 

Ordynowane dziewięć diakonek to:

Karina Chwastek, Małgorzata Gaś, Beata Janota, Katarzyna Kowalska, Wiktoria Matloch, Halina Radacz, Katarzyna Rudkowska, Izabela Sikora i Marta Zachraj-Mikołajczyk. Trzy z nich,  Małgorzata Gaś, Halina Radacz oraz Katarzyna Rudkowska pracują w diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

sobota, 7 maja 2022

Słowo Boże na niedziele

Tym roku, podobnie jak w zeszłym roku, ponownie odbędą się katolickie nabożeństwa dla osób LGBTQ. Nabożeństwa odbędą się 10 maja (wtorek) lub w okolicach tego dnia, ogłoszono inicjatywę #lovewint. Współinicjator, ksiądz Bernd Mönkebüscher, powiedział niemieckiej agencji prasowej, że do tej pory zaangażowanych około 65 parafii.

Oficjalnie błogosławieństwa dla par jednopłciowych są zakazane w Kościele katolickim, według Watykanu Bóg pragnie tylko heteroseksualnego małżeństwa. Rok temu Watykan potwierdził zakaz błogosławieństwa. Co wywołało to jednak protesty, zwłaszcza wśród niemieckich katolików.

Reprezentując wiele historii par, które zostaną pobłogosławione, inicjatorzy zaprosili w poniedziałek przedstawiciela Konferencji Episkopatu Niemiec ds. duszpasterstwa queer, biskupa pomocniczego Ludgera Schepersa, do domu pary gejów. Para, nauczyciel muzealny Rainer Teuber, który pracuje w katedrze w Essen, i jego mąż Karl-Heinz, podali domowy sernik i kawę w tęczowej porcelanie. (queer.de)


W zeszłym roku na nabożeństwo błogosławieństwa w Hamm - Rainer Teuber dał mocne świadectwo swojego małżeństwa. W tym roku on i jego mąż Karl-Heinz przeszli do historii. 

 Katedra Hope 



Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church San Diego


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu


Nabożeństwo z  Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Marcina w Krakowie 

   

Reformowany Kościół Katolicki - Liturgia Eucharystii


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie


Dominikanie Łódzcy 


Dominikanie Wrocławscy 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Ewangelickie ABC. Tym razem na pytanie czym jest "wspólnota ołtarza i ambony" odpowiada prof. dr hab. Jerzy Sojka z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie

czwartek, 5 maja 2022

Projekt Kropka nad Bi - Stowarzyszenia Lambdy Warszawy

 

W ramach projektu Kropka nad Bi Stowarzyszenie Lambda Warszawa wydało książkę o tym samym tytule. To 23 historie osób spod parasola bi+, a wśród nich wywiad z Uschi Pawlik z warszawskiej grupy WiT-u. Uschi mówi między innymi:

"Ciekawym zagadnieniem jest coming out wobec wierzących osób hetero, czyli dużej społeczności. I tutaj jest trudno – tak, jak wspominałam wcześniej, są momenty, kiedy nie mówię, że jestem osobą biseksualną, tylko mówię, że jestem w związku z kobietą. W polskim Kościele rzymskokatolickim w ogóle jest bardzo mało przestrzeni, w których można powiedzieć o sobie, że jest się człowiekiem nieheteronormatywnym i zostać przyjętym z akceptacją i otwartością, a przynajmniej bez wrogości.  Jeżeli już jest taka przestrzeń, to wtedy zaczynają się klasyczne rozkminy, które mają osoby LGBT+ dokonujące coming outu. Na ile jest to bezpieczne? Ile powiedzieć? Ile ta osoba zrozumie z tego, co powiem? Bo to też jest bardzo ważne. Jeżeli ja mam przestrzeń, żeby wytłumaczyć, że jestem osobą biseksualną i nie, to nie znaczy, że muszę być jednocześnie z mężczyzną i z kobietą, tylko tworzę monogamiczny związek – a wielu osobom biseksualność z monogamicznością się w ogóle nie klei – to powstaje pytanie: skoro mogę być i z mężczyzną, i z kobietą, to czemu nie „po bożemu”? W tym momencie muszę się zastanowić, czy jest przestrzeń, żeby z taką osobą porozmawiać o tym, czym jest miłość, czym jest związek. "

Książkę można nabyć w zamian za cegiełkę na rzecz Stowarzyszenia Lambda Warszawa - szczegóły znajdziecie na fp projektu: https://www.facebook.com/Kropka-nad-Bi-278155160687451

niedziela, 1 maja 2022

Słowo Boże na niedziele

Katedra Hope 


Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church San Diego


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu


Nabożeństwo z  Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Marcina w Krakowie 

   

Reformowany Kościół Katolicki - Liturgia Eucharystii


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Cytat na dziś

Cytat na dziś - Zawsze bądź sobą pic.twitter.com/AJRxiyJzpu — Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) December 23, 2022