Kościół rzymskokatolicki w Niemczech zmienia się, ale nie wszędzie jest tak dobrze Episkopat Zambii popierają przepisy uderzające bezpośrednio w osoby LGBT https://t.co/cQDEWftpXr pic.twitter.com/g3G0bPDdud
— Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) October 15, 2022
Jak doskonale wiemy, etykę seksualną Kościoła rzymskokatolickiego determinuje koncepcja małżeństwa między mężczyzną a kobiet. Inne modele rodziny, orientacje seksualne ani tożsamości płciowe nie są oficjalnie akceptowane. Tymczasem niemiecka diecezja Moguncji przeciwstawia się temu podejściu, tworząc duszpasterstwo dla osób LGBT+, a jej biskup Peter Kohlgraf wyraźnie mówi, że osoby queer są chciane i kochane przez Boga takimi, jakie są. W ostatnią niedzielę oficjalnie powołano do służby w duszpasterstwie dla osób LGBT+ ks. Matthiasa Bergera i Chritinę Schardt jako pełnomocników diecezjalnych. Zwłaszcza ks. Berger jasno i wyraźnie wypowiada się na temat konieczności otwarcia Kościoła na osoby LGBT+. Myśli o błogosławieństwach dla par jednopłciowych i mówi, że gdyby to zależało od niego, Kościół stałby się prawdziwym „queerowym kościołem”.
Diecezja Moguncji jest jedną z pionierek wśród diecezji niemieckich w obszarze duszpasterstwa społeczności LGBTQ. Podobne działania podjęła na przykład archidiecezja monachijska, której pisaliśmy ostatnio [https://bit.ly/3fMYL7Q].
Kościół rzymskokatolicki w Niemczech jest forpocztą zmian idących w kierunku większej akceptacji i szacunku wobec osób LGBT+. Mimo oporów biskupów wobec przyjęcia nowatorskich dokumentów w ramach Niemieckiej Drogi Synodalnej prace w gremiach synodalnych nie ustają, a coraz więcej diecezji, parafii i wspólnot otwiera się na osoby LGBT+. Oby przykład Niemiec promieniował też na sąsiadów…
Na drugim biegunie sytuują się niestety kościoły państw afrykańskich, gdzie smutnym przykładem jest na przykład poparcie Episkopatu Zambii dla przepisów karnych uderzających bezpośrednio w osoby LGBT+ i będących zagrożeniem dla ich życia. Różnorodność w światowym Kościele rzymskokatolickim jest niestety zarówno piękna, jak i trudna - Fundacja Wiara i Tęcza.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz