Na przełomie sierpnia i września w niemieckim Karlsruhe odbyło się Walne zgromadzenie Światowej Rady Kościołów. Zapraszamy do lektury podsumowania tego wydarzenia autorstwa Miszy Czerniaka:
Do Światowej Rady Kościołów – międzynarodowej ekumenicznej organizacji – należy 350 kościołów tradycji prawosławnej, ewangelickiej, starokatolickiej i innych (ale nie kościołów będących w jedności z Rzymem). W obradach, które trwały 9 dni, wzięło udział koło 800 delegatek_ów i ponad 3000 ekspertek_ów, dziennikarek_rzy i innych uczestniczek_ków.
W kilku poprzednich Walnych zgromadzeniach (które odbywają się raz na 7–9 lat), uczestniczyły już osoby nieheteronormatywne, m.in. reprezentując niektóre afirmujące kościoły na świecie. Po ostatnim Zgromadzeniu w 2013 r. w koreańskim Pusan zawiązała się koalicja Tęczowi Pielgrzymi (Rainbow Pilgrims of Faith) - szeroka grupa osób, organizacji i kościołów, które wspólnie przygotowywały się do rzecznictwa na rzecz włączania i akceptacji osób queerowych w kościołach podczas walnego Zgromadzenia ŚRK. Ponad 35 wolontariuszy zjechało się z przeróżnych zakątków świata (od RPA po Koreę Południową, od Kanady po Indonezję) żeby przeprowadzić kilka wydarzeń zarówno na terenie głównego kampusu Zgromadzenia, jak i w towarzyszących mu Ecumenical Encounter Centres.
Panele i spotkania modlitewne były poświęcone takim tematem jak płeć, rasizm, nowa męskość, biblijne modele rodziny, krzywdy wyrządzane osobom LGBTQ+ przez kościoły itd. Obok głównego terenu Zgromadzenia znajdowała się również przestrzeń wystawowa, a jednym z jej najczęściej odwiedzanych namiotów był właśnie punkt Tęczowych Pielgrzymów. Poza niezliczonymi rozmowami zarówno z osobami sojuszniczymi, jak i z oponentami i niezdecydowanymi, Koalicja rozdała w trakcie tych dni ponad 2500 egzemplarzy broszur „Pojednanie z marginesów” („Reconciliation From the Margins” - https://bit.ly/3LACAhe). Tę publikację koalicja przygotowywała przez prawie 3 lata - zebrane w niej 28 świadectw wierzących osób queerowych z całego świata zostały przetłumaczone na 10 języków, włącznie z arabskim. W zbiorze zostały umieszczone historie dwóch osób z Wiary i Tęczy - Uschi Pawlik i Ewy Hołuszko, zaś jednym z redaktorów tej publikacji i wolontariuszy, pracujących na miejscu w Karlsruhe był inny członek WiTu i współprzewodniczący Europejskiego Forum Chrześcijańskich Grup LGBT Misza Czerniak. Ponad 6000 egzemplarzy tej broszury jest w tej chwili rozsyłane do różnych kościołów i organizacji na świecie, którym przyda się ona w ich rzecznictwie lokalnym.
Jeśli zaś chodzi o rzecznictwo w trakcie samego Zgromadzenia, to za jeden z głównych sukcesów koalicji Tęczowych Pielgrzymów i jej sojuszniczek_ków należy uznać przedłużenie przez Zgromadzenie pracy Grupy Eksperckiej ŚRK ds. Ludzkiej Seksualności na kolejną kadencję i rekomendację szerszej dyskusji wokół przygotowanego przez tę Grupę dokumentu badawczego, opisującego spektrum podejść do seksualności w należących do ŚRK kościołach. Członkinie_owie Koalicji zaobserwowali znaczący wzrost (porównując do Zgromadzenia w 2013 r.) pozytywnego nastawienia do samej Koalicji i jej postulatów wśród osób uczestniczących. Świat - i kościoły wraz z nim - zmieniają się, o czym świadczy chociażby to, że wśród stewardów Zgromadzenia (oficjalnie delegowanych przez kościoły młodych wolontariuszek_y) powstała whatsappowa grupa dla osób queerowych, które wspierały siebie nawzajem w te dni i dzieliły się informacją o tym, gdzie podczas Zgromadzenia zostały lub zostaną poruszone ważne dla nich wątki. Następne Walne zgromadzenie Światowej Rady Kościołów odbędzie się w świecie, który jeszcze bardziej pójdzie do przodu. Może praca Koalicji już wcale nie będzie potrzebna? Oby.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz