środa, 28 września 2022

Zapraszamy na spotkania grup lokalnych Wiary i Tęczy.


Wraz z nastaniem jesieni ruszają po przerwie wakacyjnej spotkania grup lokalnych Wiary i Tęczy. Serdecznie zachęcamy do udziału w nich, spotkania twarzą w twarz, wspólnej modlitwy i rozmów, dzielenia się doświadczeniami i przemyśleniami – i poczucia ducha wspólnoty.

Informacje o datach i godzinach spotkań konkretnych grup możecie znaleźć w naszym kalendarzu (http://www.wiaraitecza.pl/wydarzenia/); w razie jakichkolwiek wątpliwości możecie też skontaktować się mailowo z daną grupą (adresy znajdziecie tu: http://www.wiaraitecza.pl/kontakt/).

Niedługo zacznie się również kolejny sezon spotkań grupy zdalnej – jeśli chcecie brać w nich udział, napiszcie maila na adres grupy warszawskiej.

Do zobaczenia!

Najbliższe spotkania: 

Grupa WiT Wrocław 29 września 2022 o 19:00; więcej informacji – napisz: wroclaw@wiaraitecza.pl 

Grupa WiT Warszawa 5 października 2022 o 19:00 w siedzibie Lambdy Warszawa

Grupa WiT Katowice 8 października 2022 o 16:00; więcej informacji – napisz: katowice@wiaraitecza.pl 

Grupa WiT Kraków 15 października 2022 o 15:00 w Krakowskim Centrum Równości DomEQ

Grupa WiT Trójmiasto 19 października 2022 o 18:00.; więcej informacji – napisz: gdansk@wiaraitecza.pl

Papież spotkał się z aktywistami LGBT

 

Papież Franciszek spotkał się 21 września z włoskimi katolickimi aktywistami LGBT. Według dziennika L'Avvenire, wydawanego przez włoską konferencję biskupów, przedstawiciele organizacji LGBT La Tenda di Gionata (Namiot Jonatana https://www.gionata.org/tendadigionata/) spotkali się z Franciszkiem po jego środowej audiencji generalnej. Powitali oni papieża w koszulkach z tęczowym sercem i fragmentem Pisma Świętego z 1 Jana 4:18: „W miłości nie ma strachu”

Jeden z uczestników, ks. Gianluca Carrega, który kieruje duszpasterstwem LGBT w archidiecezji turyńskiej, poprosił papieża o pozwolenie na kontynuowanie „budowania gościnnego Kościoła, który nikogo nie wyklucza”. Inni delegaci przekazali papieżowi zbiór listów od rodziców dzieci LGBT, które spotkały się z „izolacją i podejrzliwością w społeczności chrześcijańskiej”.

Od początku swojego pontyfikatu Franciszek balansuje na cienkiej linie pomiędzy otwieraniem się na  osoby LGBT i ich rodziny a podtrzymywaniem nauczania Kościoła, które stwierdza, że akty homoseksualne są „wewnętrznie nieuporządkowane”. Na audiencji na początku tego roku Franciszek powiedział rodzicom, że nie wolno im potępiać dzieci o różnych orientacjach seksualnych. „Nigdy nie potępiaj swoich dzieci”, powiedział papież 26 stycznia, dodając, że rodzice powinni im towarzyszyć i „nie chować się za postawą potępienia”.

W ubiegłym miesiącu papież spotkał się także – po raz czwarty – z grupą osób transpłciowych, którymi opiekuje się parafia katolicka na obrzeżach Rzymu.

poniedziałek, 26 września 2022

Na temat biskupów we Flandrii i błogosławieństw dla par jednopłciowych

 Na temat biskupów we Flandrii i błogosławieństw dla par jednopłciowych – dla Wirtualnej Polski/O2 komentuje Uschi Pawlik z WiT-u:  

„Błogosławieństwa dla osób tej samej płci, jako inicjatywa oddolna, istnieją od dawna w wielu miejscach Kościoła Rzymskokatolickiego, na całym świecie. Nowatorskie natomiast jest to, że po raz pierwszy zostało to jasno powiedziane z poziomu hierarchów trzymających władzę w Kościele”.

„Tutaj też nikt nie powiedział ‘to jest sakrament’, ale z dokumentu jasno wynika, że należy wspierać takie związki, a nie nakazywać ich rozbicie. I właśnie to jest rewolucyjne, że to nie jest głos jednego księdza, ale ludzi, którzy w kościele mają władzę. A jednocześnie nie podważa otwarcie stanowiska Watykanu i jego stosunku do instytucji małżeństwa”.

piątek, 23 września 2022

Dzień Widzialności Osób Biseksualnych

 

Dziś, 23 września obchodzimy Dzień Widzialności Osób Biseksualnych, #BiVisibilityDay.

Osoby biseksualne na co dzień muszą zmagać się z problemami bifobii i niewidoczności nawet wewnątrz społeczności LGBTQ. Dziś Wasz dzień, więc nie bójcie się mówić o sobie głośno.

Nie wstydźcie się bądźcie dumne i dumni z tego kim jesteście - Macie prawo do bycia sobą. Każde z Was jest cudowną osobą! ❤️💜💙

Życzymy wszystkim Wam dużo siły, odwagi, zrozumienia, solidarności i widoczności oraz Bożej miłości ❤️💜💙

Wśród nas także są osoby biseksualne. Jesteśmy z was dumni i kochamy was - Dzięki, że jesteście, bądźcie dalej sobą! ❤💜💙

Dodatkowo polecamy tekst Globalnej Sieci Tęczowych Katoliczek i Katolików

Kropka nad Bi - książka 23 historie osób spod parasola bi+, a wśród nich wywiad z Uschi Pawlik z warszawskiej grupy WiT-u. Uschi mówi między innymi:

"Ciekawym zagadnieniem jest coming out wobec wierzących osób hetero, czyli dużej społeczności. I tutaj jest trudno – tak, jak wspominałam wcześniej, są momenty, kiedy nie mówię, że jestem osobą biseksualną, tylko mówię, że jestem w związku z kobietą. W polskim Kościele rzymskokatolickim w ogóle jest bardzo mało przestrzeni, w których można powiedzieć o sobie, że jest się człowiekiem nieheteronormatywnym i zostać przyjętym z akceptacją i otwartością, a przynajmniej bez wrogości.  Jeżeli już jest taka przestrzeń, to wtedy zaczynają się klasyczne rozkminy, które mają osoby LGBT+ dokonujące coming outu. Na ile jest to bezpieczne? Ile powiedzieć? Ile ta osoba zrozumie z tego, co powiem? Bo to też jest bardzo ważne. Jeżeli ja mam przestrzeń, żeby wytłumaczyć, że jestem osobą biseksualną i nie, to nie znaczy, że muszę być jednocześnie z mężczyzną i z kobietą, tylko tworzę monogamiczny związek – a wielu osobom biseksualność z monogamicznością się w ogóle nie klei – to powstaje pytanie: skoro mogę być i z mężczyzną, i z kobietą, to czemu nie „po bożemu”? W tym momencie muszę się zastanowić, czy jest przestrzeń, żeby z taką osobą porozmawiać o tym, czym jest miłość, czym jest związek. "

Książkę można nabyć w zamian za cegiełkę na rzecz Stowarzyszenia Lambda Warszawa - szczegóły znajdziecie na fp projektu: https://www.facebook.com/Kropka-nad-Bi-278155160687451

A na koniec polecamy także Tęczowy Przewodnik Lambda Warszawa - B jak Biseksualność

czwartek, 22 września 2022

Biskupi rzymskokatoliccy z Belgii w otwarty sposób wspierają związki jednopłciowe i błogosławieństwa dla nich

 

Biskupi rzymskokatoliccy z Belgii w otwarty sposób wspierają związki jednopłciowe i błogosławieństwa dla nich.

Biskupi archidiecezji mecheleńsko-brukselskiej w przełomowym stanowisku opublikowanym 20 września na oficjalnej stronie internetowej belgijskiego Episkopatu [oryginalny dokument: https://bit.ly/3Lw16ji] wyraźnie mówią o potrzebach duszpasterskich związków jednopłciowych i o tym, że należy im towarzyszyć. „Chcemy być blisko z tymi osobami, które mają trudności z odkrywaniem i akceptacją własnej orientacji seksualnej. Osoby, które chcą pozostać w celibacie, zasługują na nasze uznanie i wsparcie. Inni wolą tworzyć związki i łączyć się w pary — oni również zasługują na nasze uznanie i wsparcie. Związki te, choć nie są małżeństwami w rozumieniu religijnym, także mogą być źródłem pokoju i wspólnego szczęścia”. Swoją argumentację duchowni opierają na adhortacji „Amoris laetitia” papieża Franciszka. Podkreślają przy tym zmieniającą się sytuację społeczną osób LGBT+ i potępiają homofobię.

Oprócz opieki duszpasterskiej tematem dokumentu jest włączenie osób LGBT+ w życie Kościoła – w celu zadbania o to stworzono dodatkowe stanowisko w ramach Zespołu Opieki nad Rodzinami [https://bit.ly/3BrHI2s].

W dokumencie zaproponowano również format i treść modlitw, które można wykorzystać podczas uroczystego błogosławieństwa pary jednopłciowej; autorzy zachęcają jednocześnie do indywidualnego ich przygotowania, tak by odpowiadały potrzebom pary i ich bliskich. 

Na podobny ruch w odniesieniu do tematu osób LGBT+ zdecydowali się wcześniej duchowni z Niemiec [https://bit.ly/3SoPUHs]. Niemiecki Kościół rzymskokatolicki wiedze zresztą prym jeśli chodzi o kwestionowanie przestarzałej nauki Kościoła o ludzkiej seksualności, zarówno w ramach debat Drogi Synodalnej, jak i np. przy okazji akcji #OutInChurch. Nigdy jednak nie zdarzyło się, by w tak otwarty sposób wystąpili hierarchowie tak wysokiego szczebla. Doceniamy odwagę i mamy nadzieję, że belgijscy biskupi przetrą szlaki kolejnym hierarchom.

Warto przypomnieć, że oficjalne nauczanie Watykanu zakazuje błogosławienia związków jednopłciowych, co ostatnio potwierdzono np. w stanowisku Kongregacji Nauki Wiary z marca 2021 r. [https://bit.ly/3BZtAyU].

wtorek, 20 września 2022

Niemieckim Karlsruhe odbyło się Walne zgromadzenie Światowej Rady Kościołów

 Na przełomie sierpnia i września w niemieckim Karlsruhe odbyło się Walne zgromadzenie Światowej Rady Kościołów. Zapraszamy do lektury podsumowania tego wydarzenia autorstwa Miszy Czerniaka:

Do Światowej Rady Kościołów – międzynarodowej ekumenicznej organizacji – należy 350 kościołów tradycji prawosławnej, ewangelickiej, starokatolickiej i innych (ale nie kościołów będących w jedności z Rzymem). W obradach, które trwały 9 dni, wzięło udział koło 800 delegatek_ów i ponad 3000 ekspertek_ów, dziennikarek_rzy i innych uczestniczek_ków. 

W kilku poprzednich Walnych zgromadzeniach (które odbywają się raz na 7–9 lat), uczestniczyły już osoby nieheteronormatywne, m.in. reprezentując niektóre afirmujące kościoły na świecie. Po ostatnim Zgromadzeniu w 2013 r. w koreańskim Pusan zawiązała się koalicja Tęczowi Pielgrzymi (Rainbow Pilgrims of Faith) - szeroka grupa osób, organizacji i kościołów, które wspólnie przygotowywały się do rzecznictwa na rzecz włączania i akceptacji osób queerowych w kościołach podczas walnego Zgromadzenia ŚRK. Ponad 35 wolontariuszy zjechało się z przeróżnych zakątków świata (od RPA po Koreę Południową, od Kanady po Indonezję) żeby przeprowadzić kilka wydarzeń zarówno na terenie głównego kampusu Zgromadzenia, jak i w towarzyszących mu Ecumenical Encounter Centres. 

Panele i spotkania modlitewne były poświęcone takim tematem jak płeć, rasizm, nowa męskość, biblijne modele rodziny, krzywdy wyrządzane osobom LGBTQ+ przez kościoły itd. Obok głównego terenu Zgromadzenia znajdowała się również przestrzeń wystawowa, a jednym z jej najczęściej odwiedzanych namiotów był właśnie punkt Tęczowych Pielgrzymów. Poza niezliczonymi rozmowami zarówno z osobami sojuszniczymi, jak i z oponentami i niezdecydowanymi, Koalicja rozdała w trakcie tych dni ponad 2500 egzemplarzy broszur „Pojednanie z marginesów” („Reconciliation From the Margins” - https://bit.ly/3LACAhe). Tę publikację koalicja przygotowywała przez prawie 3 lata - zebrane w niej 28 świadectw wierzących osób queerowych z całego świata zostały przetłumaczone na 10 języków, włącznie z arabskim. W zbiorze zostały umieszczone historie dwóch osób z Wiary i Tęczy - Uschi Pawlik i Ewy Hołuszko, zaś jednym z redaktorów tej publikacji i wolontariuszy, pracujących na miejscu w Karlsruhe był inny członek WiTu i współprzewodniczący Europejskiego Forum Chrześcijańskich Grup LGBT Misza Czerniak. Ponad 6000 egzemplarzy tej broszury jest w tej chwili rozsyłane do różnych kościołów i organizacji na świecie, którym przyda się ona w ich rzecznictwie lokalnym. 

Jeśli zaś chodzi o rzecznictwo w trakcie samego Zgromadzenia, to za jeden z głównych sukcesów koalicji Tęczowych Pielgrzymów i jej sojuszniczek_ków należy uznać przedłużenie przez Zgromadzenie pracy Grupy Eksperckiej ŚRK ds. Ludzkiej Seksualności na kolejną kadencję i rekomendację szerszej dyskusji wokół przygotowanego przez tę Grupę dokumentu badawczego, opisującego spektrum podejść do seksualności w należących do ŚRK kościołach. Członkinie_owie Koalicji zaobserwowali znaczący wzrost (porównując do Zgromadzenia w 2013 r.) pozytywnego nastawienia do samej Koalicji i jej postulatów wśród osób uczestniczących. Świat - i kościoły wraz z nim - zmieniają się, o czym świadczy chociażby to, że wśród stewardów Zgromadzenia (oficjalnie delegowanych przez kościoły młodych wolontariuszek_y) powstała whatsappowa grupa dla osób queerowych, które wspierały siebie nawzajem w te dni i dzieliły się informacją o tym, gdzie podczas Zgromadzenia zostały lub zostaną poruszone ważne dla nich wątki. Następne Walne zgromadzenie Światowej Rady Kościołów odbędzie się w świecie, który jeszcze bardziej pójdzie do przodu. Może praca Koalicji już wcale nie będzie potrzebna? Oby.

Zarząd European Forum of LGBT Christian Groups nowy zebrał się

Zarząd European Forum of LGBT Christian Groups zebrał się po raz pierwszy w nowym składzie w Belgradzie. Fundacja Wiara i Tęcza należy do Euroforum, ale obecnie jesteśmy jeszcze bardziej widoczni dzięki temu, że dwie osoby spośród nas, Ula Grymuła i Misza Czerniak, weszły do Zarządu.

Osoby reprezentujące Euroforum wzięły również udział w EuroPride; to szczególnie ważne, że tak duże i istotne wydarzenie odbyło się mimo gwałtownych protestów fundamentalistów religijnych. Dzięki obecności banera Euroforum można było przekonać się, że bycie chrześcijaninem i osobą LGBT+ jest całkowicie normalne.

poniedziałek, 19 września 2022

Historia parafii Św. Pawła Apostoła w Nowym Jorku

 

Dziś historia parafii św. Pawła Apostoła – nowojorskiej parafii, w której osoby LGBT+ były aktywne od wielu dekad, m.in. w szczytowym okresie epidemii HIV/AIDS, która rozpoczęła się w latach 80. XX wieku. 

Formalna posługa dla społeczności LGBT+ rozpoczęła się na początku 2010 roku, kiedy grupa parafian pod przewodnictwem byłego duchownego, paulisty Gila Martineza, rozpoczęła działalność Out at Saint Paul’s. Kilka lat temu kilku członków tej inicjatywy przygotowało krótki film dokumentalny o swoim życiu, dając świadectwa akceptacji i zachęcając innych do szerszego otwarcia drzwi dla osób LGBT+ w Kościele. 

Działalność OSP to rozwijanie swojej wiary, wzmacnianie tęczowej tożsamości, wspólne wyjścia na wydarzenia rozrywkowe, a także dzielenie się z innymi – wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności, żyjących z HIV/AIDS czy mierzących się z kryzysami duchowymi. Organizują wydarzenia dotyczące rasizmu, mizoginii i transfobii, również w społeczności LGBT+. Chcą, by ich parafia była miejscem, gdzie drzwi są zawsze otwarte dla każdego. https://outreach.faith/gaudete/out-at-saint-paul/

W pewnym sensie OSP przypomina lokalne grupy Wiary i Tęczy – choć jesteśmy ekumeniczni, a nie tylko rzymskokatoliccy, wspólnie się modlimy, działamy, spędzamy czas czy uprawiamy sport (jesteśmy też miedzy innymi w Dragon Ball Kraków i Orion Poznań). Skontaktujcie się z najbliższą grupą lokalną, jeśli chcecie do nas dołączyć: https://www.wiaraitecza.pl/kontakt/

piątek, 16 września 2022

Biskup Helmut Dieser z Akwizgranu określił homoseksualność jako „dar Boga”

 

Biskup Helmut Dieser z Akwizgranu określił homoseksualność jako „dar Boga”.

W zaskakującym wywiadzie dla Die Zeit, jakiego udzielił 11 września, biskup Helmut Dieser z diecezji akwizgrańskiej mówił o etyce seksualnej Kościoła rzymskokatolickiego, w tym między innymi o osobach LGBT+. Pytany o homoseksualność wyraził się jasno: „Homoseksualność nie jest błędem Boga, ale jest chciany przez Boga w takim samym stopniu jak samo stworzenie”. Duchowny przyznał, że z biegiem czasu nauczył się dużo na ten temat. „Tak, moja perspektywa się zmieniła”.

Bp Dieser powiedział, że zdaje sobie sprawę, że Rzym nadal uważa homoseksualizm za grzech. To podejście budzi jednak jego wątpliwość. „Ale jeśli chodzi o miłość, o tę odmianę miłości, która jest jej formą erotyczną, kiedy ciało staje się wyrazem tej miłości i jej językiem, to myślę: miłość nie może być grzechem” - Fundacja Wiara i Tęcza. 

środa, 14 września 2022

Niemiecki biskup potępia dyskryminacje i przemoc wobec osób LGBTQ+

Niemiecki biskup rzymskokatolicki potępił transfobiczne morderstwo, mówiąc, że nie może być tolerancji dla jakiejkolwiek formy dyskryminacji i przemocy wobec osób LGBTQ+.

Na początku września w Münster doszło do tragedii – podczas obchodów Christopher Street Day został zaatakowany transmężczyzna broniący queerowych kobiet przed nękaniem. Niestety nie udało się uratować jego życia – zmarł w szpitalu. 

Miejscowy biskup rzymskokatolicki Felix Genn odniósł się do tego strasznego wydarzenia, nazywając je „barbarzyńskim aktem”. To postawa oczywista u każdego porządnego człowieka, jednakże biskup Grenn wyraźnie podkreślił homo/trasfobiczne podłoże zabójstwa. „Moje myśli i modlitwy są ze zmarłym, jego rodziną i wszystkimi pogrążonymi w żałobie. Ale nie możemy poprzestać na szoku i smutku. Musimy głośno sprzeciwiać się każdemu, kto nie toleruje, znęca się, werbalnie lub fizycznie atakuje innych z powodu ich orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, rasy, koloru skóry lub religii. W naszym społeczeństwie nie może być miejsca na nietolerancję, wykluczenie i nienawiść”.

Biskup Genn jest jednym z tych członków niemieckiego Episkopatu, którzy w ostatnich latach przyjmują coraz bardziej pozytywną postawę wobec osób LGBTQ. 

niedziela, 11 września 2022

Dziś 21. rocznica ataków 9/11 terrorystycznych na USA. To również 21. rocznica śmierci o. Mychal Judge OFM

 

Nie dawno odbyły w Polsce spotkania z Brendanem Fayem z okazji pokazu jego filmu dokumentalnego poświęconego postaci Mychal'a Judge'a - Dyskusja w krakowska 


Nagroda Korony Równości

 

Nagroda Korony Równości - Kampania Przeciw Homofobii ostatecznie nam nie przypadła. Nie jest to jednak dla nas powód do wielkiego żalu, ponieważ nagrodzono niezwykłą, przełomową, a w dzisiejszej Polsce absolutnie niezbędną inicjatywę SEXEDPL, zapewniającą rzetelną edukację seksualną (w tym na temat osób LGBT+) dzieciom i młodzieży. Serdecznie gratulujemy, zasługujecie na docenienie!

Nominacja niewątpliwie zwiększyła naszą widoczność. Cieszymy się z tego, bo chcemy jak największej liczbie osób pokazywać, że nieheteronormatywność i wiara się nie wykluczają. Chcemy w jak największej liczbie Kościołów i wspólnot religijnych walczyć (a w tych, które są nam przyjazne – dbać) o przestrzeń do spokojnego i bezpiecznego praktykowania religii w zgodzie ze sobą.

Kazik Strzelec, nasz aktywista, również nominowany do nagrody, pozostaje nieustannie naszym bohaterem i inspiracją do bycia sobą wbrew wszelkim trudnościom. Cieszymy się, że mamy Cię w Wierze i Tęczy!

Nagrodę w kategorii prawo dostało natomiast Tolerado, w którym działa związana z WiT-em Anna Strzałkowska. Gratulacje!

A wszystkim śledzącym nasz profil chcemy przypomnieć hasło z naszego transparentu – w domu Boga jest mieszkań wiele, czyli jest miejsce dla absolutnie każdej i każdego, wszystkich ukochanych Jego dzieci.

niedziela, 4 września 2022

W czeskiej debacie na temat równości małżeńskiej padają również argumenty religijne

W czeskiej debacie na temat równości małżeńskiej padają również argumenty religijne:

- Udzieliłbym ślubu parze osób tej samej płci, to już się zdarzyło w naszym Kościele. W państwie świeckim Kościół nie powinien mieć w tej sprawie nic do powiedzenia, nawet jeśli istnieją przeciwko temu argumenty religijne. Niepokoi mnie, gdy religia angażuje się w politykę. Każdy może znaleźć w Biblii własną interpretację wiary – mówi ksiądz Jakub Hebrant z Ewangelickiego Kościoła Czeskobraterskiego, współtworzący inicjatywę Pastoral Brothers. - Nie można traktować innych ludzi jako gorszych tylko dlatego, że akurat związek Adama i Ewy jest wskazywany jako wzór – dodaje - aktualne.cz

piątek, 2 września 2022

Tęczowi Pielgrzymi Wiary


Reconciliation From The Margins - Rainbow Pilgrims of Faith (Tęczowi Pielgrzymi Wiary) z dumą przedstawiają publikację - osobiste historie wierzących osób queer. Książka ma swoją premierę   (papierową i elektroniczną) na 11. Zgromadzeniu Ogólnym Światowej Rady Kościołów w Karlsruhe w Niemczech. 

Wśród świadectw są także osoby z Wiary i Tęczy: Ewa Hołuszko i Uschi Pawlik. Link do różnych wersji językowych TUTAJ

Cytat na dziś

Cytat na dziś - Zawsze bądź sobą pic.twitter.com/AJRxiyJzpu — Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) December 23, 2022