Dziś trochę pozytywnych wieści – z Afryki, a konkretnie z Rwandy, gdzie wierzący LGBT+ znaleźli kościół, który ich akceptuje i sprawia, że czują się jak w domu.
W Rwandzie co prawda bycie gejem lub lesbijką nie jest nielegalne, ale osoby LGBTQ napotykają codziennie problemy ze strony społeczeństwa. Muszą mierzyć się z powszechną homofobią i dyskryminacją, która jest częścią postkolonialnej kultury. Wielu socjologów i antropologów przekonuje, że homofobia nie jest „inherentnie” afrykańska, że wręcz jest sprzeczna z wartościami wielu plemion i ludów. Została jednak zaszczepiona w Afryce wraz z kulturą europejską i chrześcijaństwem, często tym bardzo radykalnie ewangelikalnym, czytającym Biblię dosłownie.
Jednak jeden z rwandyjskich Kościołów zdecydował się pójść inną ścieżką niż większość chrześcijańskich wspólnot – i szeroko otworzyć swoje drzwi dla społeczności LGBTQ.
Kościół, zwany Kościołem Bożym w Afryce w Rwandzie, ma swoją siedzibę w stolicy, Kigali. Osoby odrzucone w innych Kościołach i wspólnotach znajdują w nim bezpieczną przestrzeń. Przywódcy Kościoła Bożego jasno formułują wsparcie i otwartość na osoby LGBT+, które są tak samo dziećmi Boga jak osoby heteronormatywne. Niedawne publiczne deklaracje Kościoła Bożego przyciągnęły uwagę mediów i innych Kościołów, które odniosły się krytycznie do takiego przesłania.
Zachęcamy do obejrzenia dwóch krótkich reportaży o Kościele Bożym (w języku angielskim): https://youtu.be/-zcegnKurBw i https://bit.ly/3SedFmr a także lektury bardziej szczegółowej analizy sprzed dwóch lat https://bit.ly/3cT8CYm
Homofobia jest powszechna nie tylko w społecznościach religijnych w Rwandzie, ale także w miejscu pracy. W 2019 roku słynny rwandyjski piosenkarz gospel Albert Nabonibo wstrząsnął całym krajem, kiedy ujawnił się jako gej. W rezultacie Nabonibo stracił pracę i został eksmitowany ze swojego mieszkania (https://bit.ly/3oJLgHq).
Około 93% mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej to osoby wierzące – chrześcijanie (63%) lub muzułmanie (30%), co czyni ten region jednym z najbardziej religijnych miejsc świata. Przekonania te kształtują wiele aspektów życia ludzi, w tym ich stosunek do społeczności LGBT+ - Fundacja Wiara i Tęczy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz