środa, 26 stycznia 2022

„OutInChurch”. Wielki coming out w Kościele katolickim w Niemczech

 

#OutInChurch W ramach ogłoszonej w poniedziałek inicjatywy „OutInChurch. Dla Kościoła bez lęku” 125 osób zatrudnionych w Kościele katolickim w Niemczech ujawniło się jako osoby nieheteroseksualne i zażądało końca dyskryminacji. Wśród nich są księża, diakoni, katechetki i katecheci, ale także osoby zatrudnione w administracji kościelnej. Sprzeciwiają się obowiązującej doktrynie Kościoła katolickiego dotyczącej osób LGBTQ. 

Proboszcz Bernd Moenkebuescher z Hamm (Nadrenia Północna-Westfalia), który już w 2021 roku był współinicjatorem nabożeństw z błogosławieństwem dla par jednopłciowych, powiedział, że akcja została zainspirowana upublicznieniem swojej orientacji lub tożsamości seksualnej, dokonanym w ubiegłym roku przez 185 aktorów i aktorek. 

Nie ma wątpliwości, że pracownicy Kościoła LGBTQ są wszędzie, żyjąc w ukryciu, w tajemnicy i strachu. Dla twórców i bohaterów akcji ważne jest też, aby uniknąć wrażenia, że jest to zagadnienie tylko Kościoła katolickiego w Niemczech – dotyczy również innych krajów. 

Autorzy akcji uważają między innymi, że w świetle nauki nie ma już miejsca na obraźliwe stwierdzenia Kościoła dotyczące na przykład związków osób tej samej płci. Stwierdzenia takie nie mogą już być akceptowane. „Taka dyskryminacja jest zdradą Ewangelii” – piszą. Kościół musi potwierdzić, „że osoby LGBTQ, niezależnie od tego, czy żyją same, czy w związku, są przez Boga błogosławione”.

Biskup Hamburga, Stefan Hesse, skomentował: „Kościół, w którym ludzie muszą się ukrywać z powodu swojej orientacji seksualnej, nie może być, moim zdaniem, w duchu Jezusa. Zawsze jesteśmy wezwani do autentyczności i przejrzystości przed Bogiem i, oczywiście, przed sobą nawzajem! Nie wolno i nie należy się tego obawiać”. Dwa lata temu zdystansował się on od oficjalnego od nauczania Watykanu na temat homoseksualizmu i skrytykował fakt, że Kościół katolicki zmusza gejów i lesbijki do powstrzymywania się od seksu. 

Biskup Osnabrück Franz-Josef Bode oświadczył, że docenia kampanię jako „odważny krok”. Wezwał również do zmiany prawa pracy. „Niezawodne rozwiązanie może przynieść Droga Synodalna", skomentował.

Ogromne znaczenie ma fakt, że poparcie dla akcji wyraziła Konferencja Episkopatu Niemiec, która już w poniedziałek opublikowała oficjalne oświadczenie biskupa Helmuta Diesera z Akwizgranu. W imieniu Konferencji Biskupów Niemieckich wyraził on w nim zadowolenie z akcji #OutInChurch, mówiąc, że kampania jest "znakiem, że pracujemy nad tym, aby taki klimat wolności od strachu powstał i zapanował w naszym Kościele". „Nikt nie może być dyskryminowany, poniżany ani kryminalizowany z powodu orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej”.

Około 30 stowarzyszeń i organizacji katolickich w Niemczech wyraziło solidarność z akcją. „Nie można dłużej akceptować, że ludzie w kontekście kościelnym z obawy przed przedstawicielami Kościoła muszą prowadzić życie w cieniu, jeśli nie odpowiadają zatwierdzonemu przez Kościół wizerunkowi płci” – napisano we wspólnym oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek.

Na koniec polecamy film dokumentalny „Wie Gott uns schuf” (Takimi, jakimi stworzył nas Bóg”). Niemiecki kanał publiczny ARD wyprodukował dokument i prezentuje wraz ze 100 wywiadami na swojej stronie internetowej: 👉 https://bit.ly/3AtaHSF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cytat na dziś

Cytat na dziś - Zawsze bądź sobą pic.twitter.com/AJRxiyJzpu — Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) December 23, 2022