czwartek, 30 czerwca 2022

Liturgia Eucharystii w intencji osób dyskryminowanych

W sobotę 2 lipca o godz. 11:00 zapraszamy w Poznaniu na Liturgię Eucharystii, która będzie celebrowana przed Marszem Równości w intencji wszystkich osób dyskryminowanych, zwłaszcza osób LGBT+. Liturgia będzie prowadzona przez Reformowany Kościół Katolicki, ale serdecznie zaproszeni są wszyscy! 

„Tęczowa Eucharystia” celebrowana jest od lat przez Reformowany Kościół Katolicki w trakcie obchodów Pride Week Poznań.

Zapraszamy 2 lipca na godz. 11 do kaplicy RKK na Os. Powstańców Warszawy 9A

wtorek, 28 czerwca 2022

Chrześcijanie LGBT: Znamy księży i pastorów, którzy nie mogą się doczekać, aby udzielić nam ślubu

 Dziś polecamy audycję internetową TOK FM Marty Zdanowskiej z udziałem miedzy innymi Marcina Dzierżanowskiego, współzałożyciela i pierwszego prezesa Fundacji Wiara i Tęcza. Rozmowa na temat tego, jak chrześcijanie LGBT+ mogą być sobą w Kościele.


poniedziałek, 27 czerwca 2022

Wiara i Tęcza na Paradzie Równości

 Dziękujemy serdecznie wszystkim idącym z nami w Parada Równości/KyivPride oraz uczestniczącym w spotkaniach przedparadowych: "Tęcza nad Kościołem" i spotkaniu rocznicowym WiT Warszawa; grupa warszawska świętowała 10 (a w zasadzie 11) lat istnienia i jest po WiT Poznań i WiT Kraków najstarszą naszą grupą.

Bądźmy dumni i dumne z bycia chrześcijanami LGBT+, nie bójmy się stać w prawdzie, wspierajmy się nawzajem. 

Jeśli szukasz kontaktu do którejś z naszych grup lokalnych albo grupy wirtualnej, napisz do nas! (https://bit.ly/34CcbKK) - Fundacja Wiara i Tęcza

środa, 22 czerwca 2022

Rozmowa Renaty Kim Anną Strzałkowską z grupy Wiara i Tęcza Trójmiasto i jej żoną Martą Abramowicz

 Dziś polecamy rozmowę Renaty Kim Anną Strzałkowską z grupy Wiara i Tęcza Trójmiasto i jej żoną Martą Abramowicz - "Trzeba żyć w prawdzie i w zgodzie ze sobą. Nie wolno się ukrywać i ciągle odczuwać stresu, zastanawiając się, czy ktoś o nas wie, czy nie. Kiedy się ujawnimy, stres maleje" - mówi Strzałkowska.

Cały czas zastanawiam się nad apostazją i być może dokonam tego aktu, ale dla mnie obecność w Kościele i prowadzenie „Wiary i Tęczy”, czyli wspólnoty ekumenicznej, zrzeszającej wszystkie osoby wierzące LGBT, to droga do emancypacji. Jestem w Kościele, ale nie tylko w nim jestem, bo także bardzo mocno działam na rzecz zmiany społecznej, która dokonuje się w Kościele. Jeśli Kościół Katolicki w Polsce się nie zmieni, to nie zmieni się także społeczeństwo – mówi Anna Strzałkowska.

Piszę teraz książkę o Irlandii, o zmianie, jaka się tam dokonała. I o tym, co się tam zdarzyło, że z kraju ultrakatolickiego Irlandia stała się krajem, gdzie możliwe były referenda dotyczące przyznania kobiecie prawa do aborcji czy osobom LGBT prawa do małżeństw. Zgłębiam to i zastanawiam się, co musi stać się w Polsce, aby ludzie wstali z kolan, bo Irlandczycy z nich wstali, a Polacy wciąż klęczą przed księdzem i biskupem – dodaje Marta Abramowicz (...)

Cały wywiad TUTAJ

wtorek, 21 czerwca 2022

Dziś historia miłości Jasona i Damiana

Jason Steidl-Jack jest gejowskim teologiem katolickim i asystentem profesora religioznawstwa na Uniwersytecie św. Józefa w Nowym Jorku. W grudniu 2022 r. ukaże się jego pierwsza książka, LGBTQ Catholic Ministry: Past and Present. Mieszka na Brooklynie wraz z mężem Damianem.

"11 stycznia 2022 roku pobraliśmy się z Damianem, moim najlepszym przyjacielem. Wolelibyśmy, żeby ślubu udzielił nam ksiądz katolicki, w naszej katolickiej parafii i wśród otaczających nas katolickich przyjaciół. Ale katolicki ślub — a nawet błogosławieństwo — nie jest możliwe.

Życie z Damianem odnowiło moją wiarę. Przed spotkaniem z nim, niewiele się modliłem. Żartuję, że ja jestem teologiem, ale to on jest prawdziwym wierzącym. Teraz budzimy się każdego ranka i odmawiamy razem modlitwę, tak, jak pamiętam, robili to moi rodzice. Lubię śpiewać muzykę gospel pod prysznicem czy kiedy piszę poranne maile. Damian wierzy, że Bóg przeprowadzi nas przez życie. Odkąd jesteśmy razem, wielokrotnie widziałem, jak nasze modlitwy zostały wysłuchane.

Szczególnie ważna jest msza w niedzielę. Podnosimy razem ręce podczas Ojcze nasz i całujemy się na znak pokoju. To święty czas, żeby nadrobić zaległości. Jesteśmy lepiej przygotowani na nasz tydzień, ponieważ razem chodzimy na mszę. Bóg jest dużą częścią naszego związku.

Życie rodzinne z Damianem nie zawsze jest romantyczne czy idealne, ale jest ugruntowane. Uczę się być mniej samolubny w małych rzeczach. Nie jest to ani powieść arlekina, ani hagiografia, ale jest w niej Bóg i to jest dobre.

Poślubienie Damiana było aktem wiary, w którym zrodziła się łaska Boża. Damian i ja uczymy się i rozwijamy. Jeśli się kłócimy, staramy się szybko godzić. Jestem o wiele bardziej świadomy swojej potrzeby miłosierdzia, łaski i przebaczenia niż kiedykolwiek wcześniej.

Każdego dnia Damian i ja jesteśmy coraz bardziej pewni naszego związku. Stajemy się parą, do której Bóg nas wzywa. Odnajdujemy dobro i piękno we wspólnym życiu. Małżeństwo nas przemienia, otwiera na świat i przybliża do naszego Stwórcy. Kościół instytucjonalny zaprzecza sakramentalności naszej miłości, ale doświadczenie małżeństwa z Damianem każe mi myśleć, że Kościół jest tutaj w błędzie."

źródło Fundacja Wiara i Tęcza

sobota, 18 czerwca 2022

Niemieccy franciszkanie wybrali geja na przełożonego

 

300-osobowa franciszkańska prowincja św. Elżbiety w Niemczech wybrała na swojego nowego przełożonego księdza Markusa Fuhrmanna, który kilka tygodni temu publicznie ujawnił się jako gej.

W wywiadzie dla MK-Online, Fuhrmann wyjaśnił, dlaczego ujawnił się jako gej. „Jeśli sam jestem gejem, to chcę pokazać, że w tej posłudze również mogę być częścią Kościoła. To ważne, bo tak nie powinno być w Kościele. Niestety w naszym Kościele jest zbyt dużo hipokryzji instytucjonalnej” – powiedział.

"Chciałbym promować postrzeganie, że my jako kościół jesteśmy kolorowi, kościół jest (także) dla queer, że tego chce Bóg, odpowiada za różnorodność stworzenia i dlatego jest to całkiem normalne."

Ponadto nowy przełożony franciszkanin powiedział: „Osobiście popieram wysiłki Drogi Synodalnej, jestem za krytycznym przemyśleniem celibatu w kapłańskim i jestem za dostępem kobiet do posługi święceń”.

piątek, 17 czerwca 2022

Kościół Menonitów w USA przyjął rezolucję przeprasza LGBTQ i usunął zakaz równości małżeńskiej


Kościół Menonitów w USA przyjął rezolucję uznającą krzywdę, jaką wyrządził osobom LGBTQ+ i usunął zakaz małżeństw osób tej samej płci. 

Wyznanie to jest największym wyznaniem menonickim w Stanach Zjednoczonych, liczącym 530 kongregacji i ponad 60 000 członków. Pierwszego dnia miesiąca Pride (1 czerwca), Menonicki Kościół USA ogłosił, że jego delegaci na Specjalnej Sesji Zgromadzenia Delegatów w zeszłym miesiącu wąsko przyjęli „rezolucję o pokucie i przemianie”. 

W rezolucji przyznano, że obecna polityka Kościoła „dokonuje przemocy wobec osób LGBTQIA, nie potwierdzając ich pełnej, danej przez Boga tożsamości i ograniczając ich pełny udział w życiu, posługach i rytuałach szerszego Kościoła”.

W niektórych przypadkach odrzucenie przez swoją wspólnotę wyznaniową jest czynnikiem powodującym samookaleczanie się osób LGBTQIA lub nawet śmierć przez samobójstwo.

Wytyczne dotyczące członkostwa z 2001 r.… są podstawą wielu z tych ran członkom wspólnoty kościoła. Rezolucja została napisana przez grupę Inclusive Mennonite Pastors, która prowadzi kampanię na rzecz włączenia osób LGBTQ+ do kościoła i pozwala zborom samodzielnie decydować, czy będą popierać małżeństwa osób tej samej płci. (PinkNews)

środa, 15 czerwca 2022

Była chrześcijańska piosenkarka i autorka tekstów Nicole Serrano ujawniła się jako niebinarna lesbijka


Była chrześcijańska piosenkarka i autorka tekstów Nicole Serrano ujawniła się jako niebinarna lesbijka. Artystka, jest dzieckiem pastora, powiedziała dla The Advocate, że zaakceptowała swoją tożsamość po latach uwewnętrznionej homofobii wynikającej z wychowania w kościele.

Serrano mówi, że zaczęła mieć ataki paniki z powodu lęku wywołanego kłamstwem i kilka razy znalazła się na izbie przyjęć. Około pięć lat temu zaczęła chodzić na terapię.

Serrano nadal pracowała w tym czasie w megakościele i była czymś w rodzaju „dzieckiem z plakatu”.  W końcu zebrała się na odwagę, by przyjść do swojego kościoła. „Ale w chwili, gdy pokazałam im, kim jestem, w końcu mnie zwolnili”.

Nicole Serrano pozostaje wierną wiary, znalazła nowy kościół w Nashville, w którym można się modlić, ale jest jej doświadczenie i zerwała z muzyką chrześcijańską. 

W innym wywiadzie dla magazynu People, Serrano powiedziała, że pisanie nowej, świeckiej muzyki było dla niej „terapeutyczne”.

Trudny Dom

 

Dziś polecamy Tygodnik Powszechny i rozmowę z Uschi Pawlik i Miszą Czerniakiem, z Fundacji Wiara i Tęcza. Mówią o konferencji Europejskiego Forum Chrześcijańskich Grup LGBT, o ekumenizmie osób marginalizowanych, wyzwania dla wierzących osób LGBT+.

Rozmawiała Agnieszka Piskozub-Piwosz.

"Trzeba walczyć o widoczność osób LGBT+, również wierzących osób LGBT+, zwłaszcza rzymskich katolików w Polsce. Zbyt wiele otrzymaliśmy ciosów i zbyt wiele słyszeliśmy strasznych rzeczy o sobie, by oddawać teraz w Kościele pole homofobii".

Artykuł dostępny bezpłatnie po zalogowaniu - TUTAJ


Pastor, który jest gejem. „Nauczam ludzi, że Bóg kocha wszystkich, udzielam ślubów parom LGBT”

 

niedziela, 12 czerwca 2022

Dziś 6 rocznica strzelaniny w klubie LGBT w Orlando, w której zginęło 49 osób.

Dzisiaj przypada kolejna rocznica masakry w gejowskim klubie Pulse w Orlando na Florydzie, w którym zginęło 49 osób. 12 czerwca 2016 r. w nocy, morderca wpadł do klubu Pulse i zaczął strzelać do osób w klubie zabijając 49 osób i wiele raniąc. Wkrótce sam zginął od policyjnych kul.

Większość ofiar pochodziło z Puerto Rico, wśród ofiar były pary jednopłciowe, młodzi ludzie i jak matka, która była z swoim synem w klubie.

Niestety nie tylko oni w ostatnim czasie zostali ofiarami nienawiści i homofobii, co jakiś czas słychać o kolejnych atakach na osoby LGBTQ+ na całym świecie, także bardzo często w naszym kraju.

Dziś szczególnie wspominamy tych, którzy zginęli w Orlando, ale także wszystkich, którzy zapłacili życiem za bycie LGBTQ+. Modlimy się za wszystkich, którzy cierpią z powodu przemocy za to kim są i braku akceptacji wobec nich.

Wiara i Tęczy na Wrocławskim Marszu Równości

 

sobota, 11 czerwca 2022

Śpiewnik LGBT

 

Przy okazji świętowania niedzieli mamy dla Was ciekawostkę.

Muzyka jest bardzo ważnym elementem praktykowania religii; dla wielu z nas pieśni pamiętane z dzieciństwa albo śpiewane w młodości pozostają na zawsze wspaniałym przypomnieniem bliskiej relacji z Bogiem. Kto śpiewa, podobno dwa razy się modli, dlatego ważne jest, by móc znaleźć dla siebie odpowiednią formę wyrazu. Ma to również wielkie znaczenie dla chrześcijan LGBT+. „Wiara i Tęcza” od lat ma swój śpiewnik wykorzystywany podczas rekolekcji i innych spotkań, obejmujący ważne dla nas utwory. Podczas konferencji Europejskiego Forum Chrześcijańskich Organizacji LGBT+ śpiewamy między innymi „All Are Welcome”, głęboko odczuwając wagę tych słów.

Północnoamerykańska organizacja zajmująca się chrześcijańską muzyką liturgiczną, mające ponad sto lat stowarzyszenie The Hymn Society, wydało śpiewnik z chrześcijańską muzyką queer „Songs for the Holy Other”. Jego założeniem jest, by pomóc powstrzymać budowanie murów między chrześcijanami, i by pomóc osobom nieheteronormatywnym odnaleźć swoje miejsce przed Bogiem, a wspólnotom – przyjąć takie osoby w całej prawdzie o nich i celebrować ich odmienność w tej potężnej formie modlitwy, jaką jest muzyka

Śpiewnik można pobrać na stronie The Hymn Society 

Bardzo bogaty i zróżnicowany śpiewnik powstał w kontekście północnoamerykańskim, gdzie chrześcijaństwo jest bardzo zróżnicowane w podejściu do nieheteronormatywności. Wiele głównych wyznań protestanckich i anglikańskich, takich jak episkopalizm, luteranizm i prezbiterianizm, wyświęca duchownych LGBTQ, akceptuje małżeństwa osób tej samej płci, a jednak sytuacja może znacznie różnić się w zależności od kongregacji. katolicyzm, mormonizm i wiele wyznań baptystycznych, na ogół nie akceptują osób LGBTQ ani nie wyznaczają ich na przywódców. Ci, którzy dorastają w taki Kościołach, często mają złożoną i bolesną relację ze swoją wiarą, która może doprowadzić ich do całkowitego porzucenia religii lub poszukiwania innego wyznania.

Według niedawnego badania Pew Research Center około 54% praktykujących chrześcijan w USA stwierdziło, że homoseksualizm powinien być akceptowany. Około 47% osób LGBTQ jest religijnych, jak stwierdzono w badaniu z 2020 r., przy czym o swojej wierze najczęściej mówią chrześcijanie. (CNN)

środa, 8 czerwca 2022

Malta pozostaje wzorem do naśladowania w UE w zakresie praw LGBT

Dziś zwracamy uwagę na ciekawy wniosek z publikowanego przez ILGA Europe rankingu krajów pod kątem nastawienia do osób LGBT+. https://bit.ly/3GVk5S8

Na samej górze i na samym dole znajdują się dwa najbardziej chyba katolickie kraje Europy – odpowiednio Malta i Polska. To pewnie nie przypadek, że arcybiskup Malty Charlese Scicluna wielokrotnie przepraszał społeczność LGBT+ za postawę Kościoła i otwiera maltańską wspólnotę katolików na równość. Arcybiskup Scicluna podkreśla, że Kościół musi odejść od języka ideologii. Jego głównym przesłaniem jest abyśmy pamiętali, żeby traktować każdego człowieka z szacunkiem i godnością, bo tylko w ten sposób możemy okazać miłość Chrystusa. https://bit.ly/39984Mo

Artykuł TVN24 - Malta powinna być dla nas wzorem - TUTAJ

W Białymstoku uczestników Marszu Równości bito i poniżano. W Valletcie, stolicy Malty - także katolickiego kraju - 8 tysięcy osób wzięło udział w tęczowym, radosnym święcie.

Organizowane przez środowiska LGBT Marsze Równości w polskich miastach nie wszędzie przebiegają spokojnie. Zwłaszcza w mniejszych ośrodkach budzą emocje, mobilizują przeciwników i gromadzą znaczne policyjne siły, dzięki którym nie dochodzi do aktów przemocy. Szczególnie dramatyczny przebieg miał pierwszy Marsz Równości w Białymstoku, zorganizowany 20 lipca 2019 r. Brałam w nim udział. Bałam się o swoje bezpieczeństwo, ale jeszcze bardziej - o młodych ludzi, nastolatków, którzy odważyli się wyjść na ulice tego bardzo konserwatywnego miasta.

Malta jest krajem w 98 proc. katolickim. A jednocześnie osoby LGBT+ cieszą się w niej równouprawnieniem, np. pary jednopłciowe mogą zawierać małżeństwa i adoptować dzieci. Malta jest w czołówce krajów, w których sytuacja osób LGBT+ jest najbardziej korzystna (taki raport opublikowało Europejskie Zrzeszenie Gejów i Lesbijek wiosną 2019 r., przed wyborami do Parlamentu Europejskiego).

W wywiadzie opublikowanym w "Wysokich Obcasach" w czerwcu 2018 r. fenomen akceptacji tłumaczyła dziennikarce maltańska aktywistka Gabi Calleja. Jej zdaniem spora w tym zasługa polityków, którzy posługiwali się poprawnym językiem i okazywali społeczności LGBTIQ szacunek i wsparcie. W 2014 r. przyjęto ustawę o tożsamości płciowej, ekspresji płciowej i cechach płciowych (...) Wirtualna Polska.

Dodatkowo oficjalne budynki rządowe były wywieszone tęczowe flagi, aby uczcić Pride. Premier Joseph Muscat i lider opozycji z prawicowej partii Adrian Delia uczestniczyli w paradzie.

Uczestniczyli także Global Network of Rainbow Catholics - międzynarodowa katolicka grupa LGBT dodam współpracuje z nią polska Wiara i Tęczy. Lokalna organizacja Drachma jest członkiem GNRC, a w oświadczeniu wezwała Watykan do rozpoczęcia dialogu na temat zmiany języka używanego do opisywania osób LGBTIQ w katechizmie katolickim.

Niektórzy członkowie kościoła wykorzystali okazję Pride, aby dotrzeć do członków społeczności LGBTIQ. "Jesteś cenny, jesteś kochany, tak jak wszyscy inni" - napisał ksiądz Antoine Farrugia, a u nas wyzywa się od tęczowy zaraz.

Malta uzyskuje najwyższe wyniki w wynikach badań praw osób LGBT. Malta przez zaledwie kilka lat, zrobiła duży krok w równości dla LGBT. Ten katolicki bastion, gdzie legalna aborcja jest zakazana i rozwód był nie dawno jeszcze zakazany dozwolony jest od 2011 roku, w 2014 roku głosowano za związkami partnerskimi.

Dziś Malta jest wysoko ratingu równości, zakazuje leczenia homoseksualizmu, ma równość małżeńską za głosowali też partia prawicowa.

W trakcie kampanii wyborczej ostatnich dwie największe partie polityczne Malty, lewicowa Partia Pracy oraz prawicowa Partia Narodowa wyraziły poparcie dla równości małżeńskiej, dodatkowo wprowadzili postulat do swoich programów.

Wiele z tych osiągnięć należy miedzy innymi dzięki Helen Dalli, minister Malty kiedyś była Miss World Malta i wykładowczyni socjologii na Uniwersytecie Maltańskim.

Mimo nawet nie którzy biskupi katolicy wspierają LGBT. Biskupi z Malty opublikowali dokument dotyczący stosowania Amoris Laetitia, o rodzinie od papieża Franciszka. Dokument Episkopatu odzwierciedla wezwanie papieża, aby uzyskać więcej miłości i integracji w Kościele, dla rozwiedziony i też LGBT. (New Ways Ministry)

Biskup Grech szukał większej integracji dla osób LGBT w kościele podczas synodu rodziny w 2014 roku, a Biskup Scicluna chce żeby nie karać, duchowny którzy akceptują i błogosławią związki osób jednopłciowy. Scicluna powiedział Kościół powinien przeprosić osób LGBT, za język homofobiczny. Scicluna stał się jednym z niewielu biskupów na Malce który potępiał "terapie reparatywną".

 "Chciałbym, by upowszechnił się pogląd, że orientacja seksualna to nie jest stan podlegający "leczeniu", a wciąż u nas podobne próby mają miejsce" - powiedział premier Malty i przez to doprowadził do zakazu leczenia homoseksualizmu.

Ale angażowaliśmy się w ludzi i udało nam się przekonać więcej ludzi, a co ważniejsze, daliśmy głos osobom, które doświadczają dyskryminacji każdego dnia swojego życia, mówił Muscat dla PinkNews.

Myślę, na przykład debata na temat adopcji była doświadczeniem młodej pary - dwóch mężczyzn - która była w telewizji w bardzo popularnym programie na Malcie i pojawiła się wraz z przybranym synem, który ma zespół Downa. (...)

Dodatkowo premier jest katolikiem i mówi "Będę bronił prawa Kościoła katolickiego do wyrażania swych poglądów i jednocześnie, mój rząd będzie kontynuował realizację własnych planów. Nigdy nie zaakceptuję mentalności, zgodnie z którą można krzywdzić osoby LGBT".

Malta nazywa się wyspą -  jako "przyjazną LGBT" - jest postrzegana jako dążenie do większej inkluzywności dla wszystkich grup wiekowych, ras i płci, poprzez liczne formy ustawodawstwa, które działają na rzecz wspierania praw społeczności LGBT.

Malta przyjęła projekt ustawy o małżeństwach osób tej samej płci w 2017 r., Mimo kraj ten osiągnął dalszy postęp.

Malta uzyskała ponad 91% wskaźnik ILGA-Europe Rainbow Europe LGBTIQ Index, który plasuje go na pierwszym miejscu spośród 49 krajów, trzeci rok z rzędu.

Malta została oceniona na 100 procent w kategoriach takich jak przestrzeń społeczeństwa obywatelskiego, prawne uznawanie płci i integralność cielesna oraz przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści.

W kategoriach równości i niedyskryminacji oraz kategorii rodzin uzyskano bardzo pozytywne wyniki w wysokości 90% i 89%.

Szeroko rozpowszechnione wyrazy uznania na wyspie wynikają ze wzrostu popularności społeczności LGBT.

Ankieta przeprowadzona w 2016 r. Wykazała, że ​​65% Maltańczyków opowiedziało się za małżeństwami osób tej samej płci, co stanowi ogromny wzrost z 18% w 2006 r.

Wielu wierzy jednak, że świadomość i włączenie społeczności LGBT powinno rozpocząć się już w młodym wieku.

Szkoły maltańskie są zobowiązane do przestrzegania ustawy o tożsamości płciowej, ekspresji płci, uchwalonej w czerwcu 2015 r. Przez rząd maltański, który jest kompleksową polityką edukacyjną ukierunkowaną na potrzeby dzieci transowych, płciowych i interseksualnych.

Malta została oceniona na 100 procent w kategoriach takich jak Civil Society Space. W niedawnym raporcie z raportu LGBTIQ Inclusive Education Report stwierdzono, że "wszyscy młodzi ludzie mają prawo do edukacji, ale badania pokazują, że jest to wciąż dalekie od rzeczywistości dla wielu osób uczących się LGBTIQ. Jesteśmy głęboko przekonani, że Indeks Edukacji LGBTIQ i Raport mogą odegrać istotną rolę w zmianie tego."

Jednak Malta wydaje się być krajem, który dokonuje wielkie zmiany, uzyskując doskonałe wyniki w dziewięciu z dziesięciu kategorii, które analizował raporcie.

Wśród kategorii znalazły się: prawo antydyskryminacyjne mające zastosowanie do edukacji, ogólnokrajowy programów nauczania, partnerstwa między rządem, a społeczeństwem obywatelskim, systemy wsparcia, prawo wyboru szkolenia w zakresie płci i kształcenia nauczycieli w zakresie świadomości LGBTIQ. Podczas gdy maltański system edukacji ułatwia program nauczania i politykę LGBTIQ, niektóre kraje wciąż są daleko w tyle.

Raport pokazał, że niektóre kraje, takie jak Armenia, Łotwa, Liechtenstein, Macedonia, Mołdawia, Polska otrzymały mniej punktów na 10, nie mają regulacji ani strategii politycznych mających na celu zwalczanie zastraszania i nękania oraz promowanie inkluzywności.

W Azerbejdżanie było nawet przypadek, w którym psycholog uderzył dziecko przed rodzicami, ze względu na jego preferencje dotyczące zabawek, a raport mówi, że takie incydenty, takie jak to "wyraźnie pokazują opozycyjną pozycję rządu Azerbejdżanu w sprawie praw LGBT". (Times Malta)

Prawa osób LGBT na Malcie to dzięki też wielu rodziców dzieci LGBT taki jak Joseanne Peregin która była kilka lat temu w Polsce z mężem na spotkaniu rodziców dzieci LGBT w Warszawie oraz też na spotkaniu Wiary i Tęczy miedzy z mężem niosła baner WiTu podczas parady równości, kilka lat temu.

Wielu rodzice do praktykujący katolicy walczyli o równe prawa dla swoi dzieci. Nawet dzięki im jeden biskup katolicki przeprosił społeczność LGBT za prześladowania na żywo w telewizji, jest nim Biskup Malty Charles Scicluna.

W Xarabanku popularnym programie w telewizji na Malcie przeprowadzono wywiad z postępowym księdzem katolickim Kevinem, w którym podkreślił, że bycie gejem nie może być złem, ponieważ Bóg stworzył całą ludzkość. „Nie może być nic złego byciem osobą homoseksualną, ponieważ Bóg stworzył ich w swoim planie.

Ks. Kevin pracuje jako wykładowca teologii na Uniwersytecie Maltańskim, a także zasiada w sądzie kościelnym. Ks. Kevin, poproszony został o wypowiedź na ten temat osób które rzekomo wyleczyły się z homoseksualizmu.

Ks. Kevin podkreślił jest to niepokojące poglądy zinternalizowanej homofobii. „Ludzie, którzy się nie akceptują, także rodzice, którzy nie akceptują swoich homoseksualnych dzieci, mogą stworzyć zinternalizowany gniew na osobę homoseksualną”.

Ks. Kevin mówił o swoim bracie, który jest homoseksualistą. Xarabank Peppi Azzopardi prezenter zapytał, czy kiedykolwiek próbował odwieść swojego brata od bycia gejem. Ks. Kevin powiedział, że dzięki poznania taki osób zrozumiał nic złego jest w homoseksualizmie.

Ksiądz mówił o młodych ludziach, prosząc go, aby wychodzili do swoich rodzin. Opisał moment, który dotknęło go, gdy młody człowiek, który bał się przyznać kapłanowi, po był gejem. Młody człowiek napisał, że jest gejem na małym kawałku papieru, a widząc akceptację ks. Kevina, wybuchnął płaczem z ulgi.

Zapytany, czy ksiądz ma jakąś ostateczną wiadomość dla publiczności, powiedział:
„Kochaj swoje dzieci. Zawsze, bez względu na to kim są. Akceptujcie siebie, bądźcie szczerzy i dzielcie się swoimi historiami. W Kościół nie powinien być postrzegany jako sztywna instytucja, ale jako ludzie, którzy zawsze się zmieniają i zawsze edukują się”.

źródło Lovin Malta


European Network of Parents of LGBTIQ children - (stowarzyszenie rodziców dzieci LGBT), spotkali się na Malcie które odbyło się rok temu wśród Uczestników była Polska.


Na Malcie w Valletcie, odbywają się marsze równości Pride. Uczestniczył wiele razy premier Joseph Muscat i przewodzący prawicowej partii.



Równość małżeńska uchwalenie na Malcie


Ceremonia Steve i Manuel:


 Karl Boxall i Simon Law ich ceremonia ślubna, ślub dał osobiście Burmistrz Vittoriosa (Birgu), który okazuje się też ojcem pana młodego Boxall.


Dokument OurStory od Malta LGBTIQ Rights Movement




wtorek, 7 czerwca 2022

UWAGA! Strefa LGBT - Debata IV „LGBTIQ a Kościół"


Zapraszamy na UWAGA! Strefa LGBT - Debata IV „LGBTIQ a Kościół" - odbyła się w Teatrze BARAKAH w Krakowie. Wśród gości był współzałożyciel Fundacji Wiara i Tęcza Artur Kapturkiewicz oraz posłanka Lewicy Joanna Senyszyn.

poniedziałek, 6 czerwca 2022

Nominacje Papieża Franciszka biskupów proLGBT

Dziś wieści o najnowszych nominacjach biskupich papieża Franciszka, które wpisują się w nurt zmiany kościelnego myślenia o osobach LGBT+. Kardynał-elekt Robert McElroy z San Diego wiele razy dobrze mówił o osobach LGBT+ - ten biskup na stanowisku kardynalskim pomoże zmienić kształt episkopatu Kościoła katolickiego w USA, bardzo tradycjonalistycznego i homofobicznego. McElroy w przeszłości krytykował postawy innych biskupów, np. biskupa Illinois Thomasa Paprockiego, który stworzył politykę zakazującą komunii i pogrzebów dla osób LGBT które wzięły ślub. Wewnętrzna krytyka w episkopacie USA to rzadkość, więc tym bardziej godna zauważenia. 

Dodatkowo Papież Franciszek wybrał nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch, kardynała Matteo Zuppiego. We wstępie do niedawno wydanej książki zatytułowanej „Kościół i homoseksualizm” pisał on: „Tylko wtedy, gdy Kościół naprawdę zacznie patrzeć na ludzi tak, jak Bóg to robi, wtedy homoseksualiści poczują się jak wszyscy inni, jako naturalna część wspólnoty kościelnej”.

piątek, 3 czerwca 2022

Anna Strzałkowska z Medalem Księcia Mściwoja II


Anna Strzałkowska – nasza przyjaciółka, działaczka, współzałożycielka Stowarzyszenia i pierwsza prezeska, została dziś uhonorowana Medalem Księcia Mściwoja II – najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Rada Miasta Gdańska za wybitne zasługi dla miasta w kraju i za granicą.  Kochana Aniu – gratulujemy Ci z całych naszych queerowych serc, które rozpiera prawdziwa tęczowa duma - Stowarzyszenie Tolerado

Gratulujemy naszej Anny Strzałkowskiej - z grupy WiT Trójmiasto została uhonorowana Medalem Księcia Mściwoja II – najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Rada Miasta Gdańska za wybitne zasługi dla miasta w kraju i za granicą - Fundacja Wiara i Tęcza

Cytat na dziś

Cytat na dziś - Zawsze bądź sobą pic.twitter.com/AJRxiyJzpu — Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) December 23, 2022