piątek, 31 grudnia 2021

Podsumowanie roku Fundacji Wiary i Tęczy

 

Rok 2021, jak i poprzedni, bez wątpienia należał do trudnych. Pandemia, ataki polityków, homofobiczne postawy wśród duchownych. Mimo wszystko jednak zdarzyło się też wiele dobrego. Dziękujemy za Waszą obecność i wsparcie, bądźcie z nami w nowym roku.

Poniżej podsumowanie najważniejszych wydarzeń z życia Fundacja Wiara i Tęcza i wierzących osób LGBT+ w Polsce w 2021 roku:

Rok zaczął się nadzieją dzięki szczepionkom – choć pierwsze rekolekcje na początku roku odbyły się jeszcze online, to jesienne już na żywo. Na żywo odprawiono również kolejne już Tęczowe Nabożeństwo w Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Marcina w Krakowie w Krakowie z okazji IDAHOBIT. (https://bit.ly/3JqGwQd)


W Płocku odbyła się rozprawa w sprawie tzw. Tęczowej Matki Boskiej – sąd orzekł, że Elżbieta, Anna i Joanna, które rozpowszechniały ten wizerunek, nie dokonały obrazy uczyć religijnych. Podczas rozprawy obecne były osoby z WiTu, wsparcia udzielili też katolicy holenderscy (https://bit.ly/2YkfVRV)

Rozstrzygnięto konkurs, w wyniku którego nasza koleżanka Roma Cieśla, pionierka aktywizmu praw LGBT w Polsce, która zmarła w 2019 roku, będzie mieć swoją ławkę w Krakowie na Skwerze Praw Kobiet przy ulicy Retoryka. (https://bit.ly/3JyF4vc)

Uczestniczyliśmy w marszach/paradach równości, miedzy innymi w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu i Katowicach.

Podpisaliśmy apel do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski dotyczący traktowania migrantów z szacunkiem. (https://bit.ly/3FJAE2b)

Nasz przyjaciel i sojusznik, organizator „Tęczowych Nabożeństw” w Krakowie z okazji IDAHOBIT ks. Roman Pracki został powołany do służby Ewangelickiego Duszpasterza Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym i ich Rodzin. (https://bit.ly/3HrwsVk)

Stowarzyszenie Miłośników Przyrody Winniczek w Nowinach zorganizowało dzięki Fundusz dla Odmiany warsztaty o tolerancji, w których uczestniczyły nasze działaczki. (https://bit.ly/3BxyorM)
W Łodzi osoby z Fundacji Wiara i Tęcza wzięły udział w Tęczowym Nabożeństwie Ekumenicznym w ramach Dni Tolerancji, które odprawił ks. dr Roman Pracki z Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w Polsce (https://bit.ly/30oLfQM)

Na Festiwalu Filmowym w Gdyni Złote Lwy zdobył film „Wszystkie nasze strachy" o Danielu Rycharskim, bardzo ważny dla społeczności LGBTQ+, szczególnie osób wierzących. Od listopada odbywały się pokazy filmu w kinach oraz liczne dyskusje i spotkania z twórcami. Jako ciekawostkę można dodać, że w filmie wykorzystano m.in. muzykę chóru Chór Voces Gaudii pod batutą Miszy Czerniaka związanego z Fundacją WiT. (https://bit.ly/3GKlU2V)

Osoby z warszawskiej grupy Wiary i Tęczy wzięły udział w pierwszych otwartych konsultacjach w diecezji warszawskiej ramach Synodu o synodzie Kościoła rzymskokatolickiego. (https://bit.ly/3nV3AOk - https://bit.ly/3CFCQGl)

Nasza wspaniała przyjaciółka i sojuszniczka nazywana „Tęczową Zakonnicą”, siostra Jeannine Gramick, obchodziła jubileusz: 50 lat temu rozpoczęła posługę dla społeczności LGBTQ w pierwszej katolickiej organizacji LGBTQ, New Ways Ministry(https://bit.ly/3lzXYHs)

Osoby z Fundacji Wiara i Tęcza dzieliły się swoimi doświadczeniami – Misza Czerniak w rozmowie z Piotrem Żyłką, (https://bit.ly/3eFqdAC) a Uschi Pawlik w Priceless Podcast (https://bit.ly/3pElplh)
Nasza lokalna grupa Wiara i Tęcza Trójmiasto w Trójmieście wznowiła działalność po wieloletniej przerwie – zapraszamy na regularne spotkania! (https://bit.ly/3BHfRKA)

czwartek, 30 grudnia 2021

Wygrana oskarżeni o napaść na Piknik Tęczowych Rodzin zostali skazani

 

WYGRANA! WYGRANA! WYGRANA!

Oskarżeni o napaść na Piknik Tęczowych Rodzin w 2017 roku uznani za winnych i skazani na 3 do 5 miesięcy ograniczenia wolności, w wymiarze 30 godzin prac społecznych na miesiąc, nawiązkę 500 zł każdy na Polski Czerwony Krzyż oraz zapłatę w całości kosztów sądowych. 

Po trwającym 4,5 roku procesie, w końcu zapada jednoznacznie skazujący wyrok. 

Oskarżycielki posiłkowe w tym procesie - Annę Strzałkowską i Martę Abramowicz - wspierali pro bono przez lata mecenasi i mecenaska Tomasz Plaszczyk, Jacek Potulski, Oskar Hyńko i  Martyna Lewińska.

Zwycięstwo!

Na zdjęciu od lewej Anna Strzałkowska, mecenas Tomasz Plaszczyk, mecenas Jacek Potulski i Marta Abramowicz.

środa, 29 grudnia 2021

Rozmowa Renaty Kim z Newsweeka z Łukaszem Kachnowiczem

Polecamy dziś rozmowę Renaty Kim z Newsweeka z naszym przyjacielem Łukaszem Kachnowiczem - o byciu sobą, o Kościele, znalezieniu siebie, o rodzinie, o miłości. 

 "Mijają dwa lata, odkąd nie jestem księdzem. Jestem z tą decyzją pogodzony i jestem przekonany, że była słuszna. Punktem zapalnym była duża niezgoda na to, co się w Kościele dzieje. Miałem dojrzewającą potrzebę wyoutowania się. Nie chciałem żyć w szafie z perspektywą takiego życia do końca" – mówi Łukasz Kachnowicz dla Renaty Kim z Newsweeka. 

niedziela, 26 grudnia 2021

Arcybiskup Desmond Tutu, zmarł w wieku 90 lat

 

Dziś smutna wiadomość - Arcybiskup Desmond Tutu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i weteran walki przeciwko apartheidowi w RPA, zmarł w wieku 90 lat - TVN24

Był sojusznikiem praw osób LGBTQ: „Po pierwsze, płeć. Kiedy kobiety są wykluczone, po prostu i wyłącznie dlatego, że są kobietami. Ale bardziej zgubne jest, bardziej upiorne jest faktem, że ludzie są karani, zabijani, przydarzają im się wszelkiego rodzaju upiorne rzeczy, po prostu wyłącznie ze względu na ich orientację seksualną. Sprzeciwiam się takiej niesprawiedliwości z taką samą pasją, z jaką sprzeciwiam się apartheidowi”.

"Nie chciałbym pójść do homofobicznego nieba. Nie. Już wolałbym pójść do tego drugiego miejsca. Mam głębokie przekonanie, że nie wierzyłbym w Boga, który jest homofobem".

"Jednakże lesbijki, homoseksualiści, biseksualiści i transpłciowe osoby są prześladowane na całym świecie. Traktujemy ich jak pariasów  i wypychamy z naszych społeczności. Sprawiamy, że wątpią w to, że również są dziećmi Bożymi, a to jest szczytem bluźnierstwa. Obwiniamy ich za to, kim są. Kościół twierdzi, że okazywanie miłości w związkach heteroseksualnych oznacza kontakt fizyczny, dotykanie, obejmowanie się, całowanie i kontakt płciowy – to nasza miłość sprawia, że dorastamy stając się boscy i pełni współczucia. Skoro jest tak z heteroseksualistami, jaki mamy choćby najmniejszy powód do tego, by twierdzić, że nie dotyczy to homoseksualistów."

"Lecz głosy nienawiści, strachu i prześladowania są również mocne i żenująco często wspierane przez przywódców wiary. Od Egiptu po Iran, Nigerii po Indie, Birmy po Jamajkę osoby homoseksualne i transseksualne są nękane, więzione, bite i zmuszane do ucieczki ze swoich społeczności. Niektóre kraje nawet karzą homoseksualizm śmiercią. Kościół nie sprzeciwia się tym chorym niesprawiedliwościom wystarczająco głośno, a wręcz niektórzy chrześcijanie zachęcają do takich prześladowań."

"Rodzic, który wychowuje swoje dziecko na rasistę niszczy i je, i społeczność, w której żyje, i nasze nadzieje na lepszy świat. Rodzic ucząc swoje dziecko, że istnieje tylko jedna orientacja seksualna oraz że wszystko co inne jest złe, zaprzecza naszemu i ich własnemu człowieczeństwu. Nie możemy nienawiścią odpowiadać na nienawiść. Możemy jedynie odpowiedzieć na nią miłością, zrozumieniem oraz wiarą i zobowiązaniem się do sprawiedliwości. Oto w jaki sposób zbudujemy świat zrozumienia, współczucia i równości: prawdziwy świat w kolorach tęczy."

sobota, 25 grudnia 2021

Film świąteczny LGBTQ - The Christmas House



The Christmas House pierwsza komedia romantyczna i pierwsza produkcja Hallmarku, w którym filmie pojawiła się para jednopłciowa. 

Film opowiada na temat braci Mike (Robert Buckley) i Brandona (Jonathan Bennett), odwiedzają swój dom rodziny, na bożenarodzeniowe. Jonathan Bennett i Brad Harder - grają Brandona i Jake – małżeństwo, którzy starają zostać rodzicami i adoptować dziecko, Mike - Robert Buckley poznaje swoją miłość szkolną. 


piątek, 24 grudnia 2021

Słowo Boże na Boże Narodzenie


Magazyn Kontakt - Kolęda odrzuconych


Szopka Kazika członka Fundacji Wiary i Tęczy oraz Marszu Równości Lublin.


Katedra Hope


Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church San Diego


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu


Reformowany Kościół Katolicki - Liturgia Eucharystii - Noc Narodzenia Pańskiego


Nabożeństwo z  Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Marcina w Krakowie 


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie - Link na stronie YouTube


Dominikanie we Wrocławiu - Pasterka i życzenia Dominikanów 


Dominikanie Łódzcy 


Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Kościół ewangelicko-augsburski z Katowic


Kościół ewangelicko-augsburski z Łodzi.


Ewangelickie ABC. Na pytanie skąd w Polsce znalazła się choinka odpowiada ks. Wojciech Rudkowski z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Radomiu.


Codziennik biblijny


Pasterka z Ojcem Świętym Franciszkiem


Middle Church 


Milwaukee Metropolitan Community Church


Metropolitan Community Church of Windsor


New Life Metropolitan Community Church


Metropolitan Community Church Stuttgart


Cytat na dziś

Cytat na dziś - Zawsze bądź sobą pic.twitter.com/AJRxiyJzpu — Fundacja Wiara i Tęcza (@WiaraTecza) December 23, 2022